Metal Gear Solid 4 mógł zadebiutować na Xboxie 360. Konami odpuściło z błahego powodu

Metal Gear Solid 4 Xbox 360

Tegoroczny PlayStation Showcase i będąca jego częścią zapowiedź remake’u Metal Gear Solid 3 na nowo rozbudziły dyskusje w kontekście tej kultowej serii gier. Tym razem powrócił temat jednej z odsłon produkcji Konami, która nadal jest dostępna wyłącznie na konsoli PlayStation 3. Jak się jednak okazuje, Metal Gear Solid 4 nie pojawił się na konkurencyjnym Xboxie 360 z zupełnie innych, niż umowa o ekskluzywność, powodów.

Metal Gear Solid 4 działał na konsoli Xbox 360 „pięknie i płynnie”

Zwiastun Metal Gear Solid 4 z E3 2007

Były pracownik Kojima Productions Ryan Payton, zdradził w książce „Ultimate History of Video Games: Volume 2” ciekawe fakty dotyczące jednej z części kultowej serii gier od japońskiego studia. Jak mówi Payton, wbrew powszechnemu przekonaniu nie istniała umowa na wyłączność Metal Gear Solid 4 na PlayStation 3, a według Konami gra działała na Xboxie 360 „pięknie i płynnie”. Mężczyzna dodał także, że studio przydzieliło nawet osobny zespół do testowania MGS4 na konsoli Microsoftu i ustalenia, czy istnieje możliwość utworzenia pełnego portu dla gry na tym sprzęcie.

Pomimo tego, jak bardzo moi koledzy byli przytłoczeni rozwojem gry na PS3, większość z nich była zagorzałymi fanami Sony i nie popierała przeznaczania zasobów na taki test. Wierzyli, że MGS4 będzie wyglądał i działał okropnie na starszym i gorszym sprzęcie Microsoftu. Pewnego pamiętnego dnia zespół badawczo-rozwojowy Konami zorganizował spotkanie, na którym mogliśmy zobaczyć owoc ich pracy – Metal Gear Solid 4 pięknie i płynnie działający na konsoli Xbox 360.

Ryan Payton

Ciekawym natomiast jest fakt, dla którego ostatecznie zrezygnowano z wydania Metal Gear Solid 4 na Xbox 360. Okazuje się bowiem, że konsola Microsoftu odczytywała jedynie płyty DVD, podczas gdy PlayStation 3 korzystało już ze standardu Blu-ray. Produkcja Konami była zbyt obszerna i na Xbox 360 wymagałaby wydania jej na zbyt wielu płytach DVD, co najzwyczajniej nie byłoby opłacalne dla firmy.

Zobacz też: Kody do Wiedźmin 3

Kup Xbox Series X

Jak widać, powszechne przekonanie o umowie na ekskluzywność Metal Gear Solid 4 dla PlayStation 3 okazuje się być błędne. Powody, dla których gra nie ukazała się na konsoli Microsoftu, dotyczyły według byłego pracownika Kojima Productions jedynie kwestii finansowych. Czas pokaże natomiast, czy Konami zdecyduje się odświeżyć również tę odsłonę serii, co z pewnością zainteresowałoby wielu graczy.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.