Sprzedaż Xbox Series X|S pozostawia wiele do życzenia. Mimo tego Microsoft zalicza rekordowy kwartał

Xbox Cloud Gaming na Xbox One i Xbox Series X|S

Dzisiejszej nocy Microsoft zdecydował się wreszcie opublikować światu wyniki finansowe za czwarty kwartał roku finansowego 2023, który kończył się dokładnie 30 czerwca. W specjalnym raporcie przygotowanym z tej okazji firma podsumowała ostatni okres swojej działalności, a co za tym idzie także działalności marki Xbox. Wyniki przedstawione w dokumencie są co najmniej zaskakujące, choć — jak zawsze w przypadku giganta z Redmond — brakuje w nich niektórych konkretnych danych.

Mimo spadku przychodów ze sprzedaży sprzętu Microsoft nadal notuje zadowalające wyniki kwartalne

Zgodnie z informacjami przekazanymi w ostatnim raporcie finansowym Microsoftu, dział Xbox zanotował spadek przychodów ze sprzętu o 13%. Jest to zapewne spowodowane zmniejszającą się sprzedażą konsol Xbox Series X|S. Oczywiście gigant z Redmond nie pochwalił się konkretnymi danymi, które ujawniłyby liczbę sprzedanych konsol, jednak dzięki doniesieniom z końca czerwca bieżącego roku możemy zakładać, że do tej pory sprzedało się ponad 21 milionów konsol od „Zielonych”.

Słabsza sprzedaż w segmencie sprzętowym nie przełożyła się jednak na pogorszenie ogólnych wyników, bo cały segment gier wygenerował przychód większy o 36 milionów dolarów względem ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 1%.

Dział Xboxa odnotował również wzrost o 5% przychodów z „treści i usług”, a mowa w tym przypadku o sprzedaży gier i zainteresowaniu flagową opcją „Zielonych”, a więc abonamentem Xbox Game Pass.

Microsoft
Microsoft

Wyniki te skomentował obecny CEO Microsoftu — Satya Nadella — przyznając, że opisane wyżej rezultaty można zaliczać jako rekordowy czwarty kwartał. Wszystko za sprawą miesięcznej liczby aktywnych użytkowników korzystających właśnie z abonamentu Microsoftu.

Ustanowiliśmy nowy rekordowy wynik w czwartym kwartale pod względem miesięcznej liczby aktywnych użytkowników. Jest to wynik wzrostu miesięcznej liczby użytkowników konsol oraz aktywnych urządzeń. Ponadto w czwartym kwartale odnotowaliśmy rekordowy poziom zaangażowania w usłudze Game Pass, gdzie liczba godzin spędzonych w grach wzrosła o 22% w stosunku do roku poprzedniego.

Satya Nadella

Kwartalne wyniki mimo wszystko były niższe od tego, co do tej pory prognozował Microsoft. Jak wskazuje niezależny analityk kryjący się pod pseudonimem DomsPlaying, jeszcze w kwietniu korporacja szacowała wzrost przychodów z działu Xbox w „średnim i wysokim jednocyfrowym tempie”.

Mimo wszystko sprzedaż gier tegoż działu Microsoftu w ostatnim kwartale wzrosła o około 3,49 miliarda dolarów.

Przeczytaj też: Gry podobne do Until Dawn

Kup Xbox Series X

Mimo że producent Xboxów w ramach raportu ujawnił wiele interesujących szczegółów, tak nadal uparcie nie zamierza zdradzić konkretnej liczby sprzedanych konsol Xbox Series X|S, ani miesięcznej liczby subskrybentów abonamentu Xbox Game Pass. Mimo tego zarząd „Zielonych” zdaje się zadowolony z osiąganych wyników, co w ujęciu całego roku finansowego może być dobrym prognostykiem.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.