Microsoft zalicza kolejne spadki przychodów w segmencie gier i sprzętu. Firma tłumaczy dlaczego

Microsoft

Powoli zbliża się czas, w którym wielkie korporacje zaczną publikować swoje raporty finansowe za drugi kwartał roku finansowego 2023. Microsoft okazał się jedną z pierwszych firm, która wczoraj udostępniła publicznie swoje sprawozdanie. Niestety dla giganta z Redmond statystyki nie przedstawiają się najkorzystniej.

Microsoft zanotował spadki przychodów w segmencie gier, choć liczba subskrybentów Xbox Game Pass wzrosła

Microsoft
Microsoft

Skupiając się wyłącznie na dziale związanym z grami, trzeba przede wszystkim podkreślić, że korporacja zanotowała 13-procentowy spadek przychodów względem tego samego okresu w roku 2021. Spadki w tym dziale firmy wyniosły odpowiedni 12% dla zawartości i usług oraz 13% dla sprzedaży sprzętu (w tym konsol Xbox).

Jednocześnie Microsoft przekazał, że kolejny raz zwiększyła się ogólna liczba abonentów Xbox Game Pass, choć postanowiono nie podawać dokładnych liczb. Zdradzono tylko, że w ubiegłym kwartale roku finansowego z usługi skorzystało 120 milionów użytkowników.

Jest to naprawdę imponujący wynik, choć warto zaznaczyć, że do liczby tej włączeni są ci gracze, którzy uzyskali dostęp do abonamentu Microsoftu dzięki różnym promocjom.

Microsoft tłumaczy, dlaczego odnotował spadki przychodów

xbox series x s
Xbox Series X i Xbox Series S

Firma tłumaczy te wyniki przede wszystkim faktem, że w ostatnim w ubiegłym kwartale na rynek trafiła tylko jedna ich produkcja — Pentiment. Z racji tego, że jest raczej krótka gra, skierowana do dość wąskiego grona odbiorców, toteż nie sprzedała się w zawrotnych liczbach.

Analitycy podkreślają także, że spadek dochodów w przypadku sprzętu spowodowany ma być znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na konsole Xbox. Jako kolejną przyczynę spadku w tym segmencie podawany jest fakt, iż podczas wyprzedaży z okazji Czarnego Piątku konsole od Microsoftu były całkiem mocno przeceniane.

Przeczytaj też: Najlepsze gry MOBA

Mimo tych niezbyt korzystnych danych gigant z Redmond spodziewał się takich wyników i zdecydowanie bardziej nastawia się na przyszłe kwartały, które obfitować mają w szereg debiutów konkretnych produkcji. Zapewne część z nich zostanie zaprezentowana podczas dzisiejszego Xbox Developer_Direct.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Super okazja!
Z