Coś niepokojącego dzieje się między Microsoftem a Square Enix. Branża wrze od plotek o konflikcie

Microsoft Square Enix

Od jakiegoś czasu Square Enix aktywnie pracuje nad przeniesieniem klasyków z serii Final Fantasy na PC-ty. Wielu graczy naturalnie zaczęło więc zastanawiać się, czy podobne plany istnieją w przypadku pozostałych platform. Dzisiejsze ogłoszenie FInal Fantasy Pixel Remaster na konsolach niejako je potwierdza z drobnym wyjątkiem – wydanie to ominie bowiem Xboxy, co wydaje się skutkiem napiętych stosunków dewelopera z Microsoftem.

Napięcie pomiędzy Microsoftem a Square Enix narasta? Final Fantasy Pixel Remaster ominie Xboxy

Final Fantasy Pixel Remaster – zwiastun wersji na PS4 i Nintendo Switch

Jak zauważył Jez Corden z portalu Windows Central, stosunki pomiędzy Square Enix a Microsoftem mogą rzeczywiście pozostawać napięte. Raport dziennikarza wprost donosi o szerzących się plotkach w branży na temat relacji obydwu firm.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Na istnienie konfliktu pomiędzy spółkami może też wskazywać jeden prosty, aczkolwiek istotny fakt. Square Enix po prostu wydaje się celowo omijać Xboxy w wyborze platform, na których planuje wydawać swoje gry.

Redaktor przytacza też przykład Final Fantasy VII Remake. Ta odsłona cyklu była tylko czasowym tytułem ekskluzywnym dla PS4 i PS5, ale nadal nie znamy żadnych konkretów o jej premierze na Xboxie One oraz Xboxach Series X|S.

Można też spojrzeć po prostu na najnowszy przypadek, czyli Final Fantasy Pixel Remaster. Odnowiona kolekcja sześciu pierwszych gier z tej legendarnej franczyzy została już wcześniej opublikowana na Steamie, a teraz zapowiedziano ją również na PS4 i Nintendo Switch. Wśród kluczowych platform brakuje więc jedynie „Zielonych”, a oliwy do ognia dolewa fakt, że wydanie to jest dostępne nawet na urządzeniach z Androidem oraz iOSem.

Portal Insider Gaming wskazuje dodatkowo, że główną przyczyną pogarszających się relacji jest sprawa przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. „Gigant z Redmond” już wcześniej w swoim oświadczeniu stwierdził, że Sony zablokowało premierę Final Fantasy XVI na Xboxa.

Zobacz też: Laptop do pracy – najlepsze modele

Niewiele wskazuje na to, aby stosunki pomiędzy obydwiema firmami miały się ocieplić w najbliższym czasie. Posiadacze Xboxów powinni się więc najpewniej przygotować na to, że ich konsole zostaną ominięte przez tytuły takie jak Realm Reborn, Final Fantasy XIV oraz XVI czy Dragon Quest XII.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2370 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
REKORDOWA PROMOCJA! SKORZYSTAJ, PÓKI TRWA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.