Microsoft może zignorować decyzję CMA blokującą przejęcie Activision Blizzard. Firma szuka na to sposobów

Microsoft Activision Blizzard wielka brytani

Pod koniec kwietnia brytyjski organ nadzorujący CMA wydało zdumiewającą dla wielu decyzję, blokując przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft. Urząd argumentował to chęcią ochrony rozwijającego się rynku grania w chmurze, a tym samym stał się jedynym dużym podmiotem, który sprzeciwił się temu zakupowi. Okazuje się jednak, że producent Xboxów nie zamierza się oglądać na brytyjskich urzędników i szuka sposób na obejście nałożonego zakazu.

Microsoft może zignorować decyzję CMA blokującą przejęcie Activision Blizzard

Activision Blizzard
Activision Blizzard

Zgodnie z doniesieniami portalu MLex (dzięki ResetEra) włodarze Microsoftu od pewnego czasu starają się domknąć transakcję zakupu Activision Blizzard przez Microsoft, nie oglądając się na decyzję CMA. Co więcej, firma chce też obejść zabezpieczenia, które zostały na nią nałożone przez brytyjskich urzędników.

Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o uniemożliwienie gigantowi z Redmond nabycie jakichkolwiek udziałów Activision lub którejkolwiek ze spółek zależnych od producenta i wydawcy Call of Duty. Gigant z Redmond kwestionuje mocno ten zakaz, powołując się na fakt, że brytyjscy urzędnicy nie mogą podejmować decyzji o charakterze globalnym w taki sposób.

Microsoft siedziba
Microsoft

Dziennikarze wspomnianego portalu przekazali, że próby obejścia tej blokady mogą paradoksalnie zaszkodzić Microsoftowi, bo korporacja zdecydowała się już na inne działania, a mianowicie na proces odwoławczy w CAT. Oczywiście według oficjalnych komunikatów producenta Xboxów apelacja jest traktowana przez włodarzy jako priorytet, ale najwidoczniej firma woli zabezpieczyć się przed ewentualnym niepowodzeniem na tej płaszczyźnie.

Z nie do końca potwierdzonych informacji wynika, że specjalna grupa prawników ma obecnie szukać sposobu na domknięcie transakcji bez uwzględnienia decyzji wydanej przez CMA. Przytaczane źródła wskazują, że jednym z rozwiązań ma być po prostu opuszczenie Wielkiej Brytanii i sprzedaż swoich usług przy pomocy wewnętrznego dystrybutora.

Alternatywą do tego może być wprowadzenie przez Microsoft „środków zaradczych”, na które zgodziła się wcześniej Unia Europejska. Rozwiązania to może być jednak niewystarczające, bo Brytyjczycy już raz nie zaakceptowali tego rozwiązania.

Przeczytaj też: Ranking słuchawek bezprzewodowych

Kup Xbox Series X

Jak więc widać konflikt między Microsoftem a CMA jest niezwykle skomplikowany, ale także niezwykle ważny dla samego producenta Xboxów. Z tego też powodu ciężko przewidywać, jak cała ta sprawa się zakończy. Odpowiedź na to pytanie powinna pojawić się w relatywnie niedalekiej przyszłości.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.