Microsoft ukarany przez FTC! Firma musi zapłacić wiele milionów, ale to nic w porównaniu z Epic Games

W grudniu ubiegłego roku informowaliśmy, że w wyniku sporu prawnego z amerykańskim organem FTC na Epic Games została nałożona spora kara finansowa za naruszenie prywatności danych osobowych młodszych graczy. Podobny pozew otrzymał także Microsoft, a ostatnio zapadł ostateczny wyrok. Na jego mocy gigant z Redmond także musi zapłacić karę, choć ewidentnie mniejszą.

Microsoft otrzymał karę od FTC za nielegalne przechowywanie danych młodszych graczy

Microsoft
Microsoft

Zgodnie z ustaleniami sądu Microsoft od końcówki 2021 roku podczas zakładania konta Xbox umożliwiał podawanie niektórych informacji osobowych przez dzieci poniżej 13 roku bez zgody ich rodziców. Co ważne dla całej sprawy, to fakt, że nawet jeśli ostatecznie taka zgoda nie była wyrażana, to dane i tak pozostawały na serwerach firmy przez długi czas.

Właśnie to w rozumieniu amerykańskiej ustawy o ochronie prywatności dzieci w internecie (COPPA) stanowi naruszenie, które wymagało interwencji organów państwowych. Producent Xboxów tłumaczył całe zajście „glitchem”, który powodował, że dane nie były automatycznie usuwane po 14 dniach od ich wprowadzenia.

xbox series x s
Xbox Series X i S

Ostatecznie FTC jednak pozostało niewzruszone i orzekło o winie i gigant z Redmond zmuszony jest zapłacić karę w wysokości 20 milionów dolarów. Warto też zaznaczyć, że organ regulujący wystąpił z prośbą do Departamentu Sprawiedliwości USA, aby dodatkowo zobligować Microsoft do przestrzegania postanowień ustawy COPPA także w przypadku danych udostępnianych zewnętrznym wydawcom.

Przeczytaj też: Ranking słuchawek bezprzewodowych dousznych

Kup Xbox Series X

W porównaniu do kary nałożonej na Epic Games, która opiewała na ogromne 520 milionów, to wspomiana wyżej kwota 20 milionów dolarów może wydawać się wręcz śmiesznie niska, jednak może ona w pewnym stopniu utrudniać i tak już nie najlepszą relację między FTC a Microsoftem. W końcu korporację czeka jeszcze batalia o przejęcie Activision Blizzard.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.