Twórcy Fortnite z rekordową karą finansową! Epic Games idzie na ugodę z FTC

Fortnite

Fortnite jest prawdziwą żyłą złota. Stworzona przez Epic Games produkcja przyciąga przed ekrany monitorów zarówno starszych, jak i młodszych graczy. Teraz okazuje się, że ich prawa zostały naruszone, a twórca gry w ramach ugody zapłaci ogromną karę.

Epic Games pozwane przez FTC. Twórcy Fortnite zgadzają się na ugodę i zapłacą gigantyczną karę finansową

Zwiastun pierwszego sezonu w 4 rozdziale Fortnite

Konkretna kwota może robić wrażenie, bo mowa tu o aż 520 milionach dolarów. Powodem do zapłacenia grzywny są skargi, które zostały wniesione przez FTC do amerykańskich sądów. Federalna Komisja Handlu twierdzi, że producent gry naruszył prawo ochrony prywatności dzieci oraz oszukiwał graczy, aby ci dokonywali niezamierzonych zakupów.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Dla podkreślenia kontekstu należy zaznaczyć, że w Stanach Zjednoczonych istnieje prawo o nazwie COPPA, które ma chronić w internecie prywatność nieletnich do 13 roku życia. I właśnie na podstawie tego przepisu w jednej ze skarg wniesionych do sądu federalnego USA oskarżono Epic Games o zbieranie danych osobowych niepełnoletnich graczy Fortnite. Proceder odbywał się bez możliwej do zweryfikowania zgody rodziców i za ich niewiedzą.

Co więcej, lista zarzutów jest dużo dłuższa. Treść skargi obejmowała też umożliwienie dzieciom oraz nastolatkom dostępu do bezprawnej, domyślnie włączonej komunikacji głosowej oraz tekstowej. Ponadto według FTC firma Epic Games naraziła ich na ryzyko poprzez łączenie z nieznajomymi, co poskutkowało, że niektórzy byli narażeni na groźby, zastraszanie i psychologicznie traumatyzujące problemy, takie jak samobójstwo. Za to wszystko Epic zapłaci łącznie 275 milionów dolarów, co jest najwyższą w historii komisji karą w kwestii ochrony prawa prywatności.

Kolejne 245 milionów dolarów odszkodowania dotyczy następnego z pozwów Federalnej Komisji Handlu, który tym razem wniesiono do sądu administracyjnego. Chodzi tu o stosowaną przez Epic Games taktykę „ciemnych wzorców”, która polega na wciąganiu klientów w pułapki zakupowe, a następnie sprawianiu im trudności w anulowaniu zamówień. To największa w historii komisji ugoda co do walki z tą praktyką. Kwota trafi do poszkodowanych konsumentów.

Zobacz też: Najlepsze gry roguelike

Wygląda na to, że FTC ani myśli popuszczać producentom gier i elektroniki. Przekonał się o tym Microsoft, który także otrzymał swój pozew. Komisja chce zablokować przejęcie Activision Blizzard, co według niej doprowadziłoby do zyskania nieuczciwej przewagi na rynku przez obóz „Zielonych”.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2253 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.