W listopadzie świat obiegła wiadomość, że po ponad dekadzie współpracy dwie duże korporacje — Activision Blizzard oraz chiński wydawca NetEase nie doszły do porozumienia. W wyniku tego gry takie jak World of Warcraft, Diablo (poza Diablo Immortal) czy Starcraft zniknęły z rynku Państwa Środka. Doszło nawet do tego, że pracownicy NetEase zniszczyli nawet słynny posąg orka z Warcrafta w ramach swego rodzaju odwetu na amerykańskiej korporacji. Teraz na światło dzienne wychodzą nowe szczegóły tego konfliktu i powody, dla których firmy ostatecznie się nie dogadały.
Prezes NetEase miał grozić, że zablokuje przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft w Chinach
Według informacji podawanych przez New York Times (dzięki VGC) napięcie pomiędzy Activision Blizzard a NetEase osiągnęło kulminacyjny moment już w październiku 2022 roku. Wtedy to podczas wideokonferencji prezes chińskiej korporacji — William Ding — miał zagrozić Bobby’emu Kotickowi, że decyzja chińskiego rządu dotycząca zgody na przejęcie przez Microsoft zależna będzie od rezultatu negocjacji między korporacjami.
Jednocześnie pojawiły się głosy, które twierdzą, że nic takiego nie miało miejsca, a oba przedsiębiorstwa nie dogadały się, bo miały po prostu inne interesy.
Rzecznik NetEase — Alexander Voica — również stwierdził, że nic takiego nie miało miejsca, a jednocześnie zaznaczył, że Activision kontynuowało „nękanie i drwiny z firmy i regulatorów na całym świecie”.
Przeczytaj też: Gry podobne do Gothic
Po październikowych wydarzeniach firmy miały nadal prowadzić negocjacje, jednak — jak wiadomo — nie osiągnęły one żadnego konsensusu, co poskutkowało wycofaniem Activision Blizzard z chińskiego rynku. Obecnie nie wiadomo, czy amerykańska firma planuje dogadać się z innym chińskim wydawcą i przywrócić graczom z Państwa Środka dostęp do ich ulubionych gier.
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.