Kulisy konfliktu między Activision Blizzard a NetEase. Chińczycy mogli zniweczyć przejęcie przez Microsoft

Activision Blizzard

W listopadzie świat obiegła wiadomość, że po ponad dekadzie współpracy dwie duże korporacje — Activision Blizzard oraz chiński wydawca NetEase nie doszły do porozumienia. W wyniku tego gry takie jak World of Warcraft, Diablo (poza Diablo Immortal) czy Starcraft zniknęły z rynku Państwa Środka. Doszło nawet do tego, że pracownicy NetEase zniszczyli nawet słynny posąg orka z Warcrafta w ramach swego rodzaju odwetu na amerykańskiej korporacji. Teraz na światło dzienne wychodzą nowe szczegóły tego konfliktu i powody, dla których firmy ostatecznie się nie dogadały.

Prezes NetEase miał grozić, że zablokuje przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft w Chinach

World of Warcraft Dragonflight
World of Warcraft Dragonflight

Według informacji podawanych przez New York Times (dzięki VGC) napięcie pomiędzy Activision Blizzard a NetEase osiągnęło kulminacyjny moment już w październiku 2022 roku. Wtedy to podczas wideokonferencji prezes chińskiej korporacji — William Ding — miał zagrozić Bobby’emu Kotickowi, że decyzja chińskiego rządu dotycząca zgody na przejęcie przez Microsoft zależna będzie od rezultatu negocjacji między korporacjami.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jednocześnie pojawiły się głosy, które twierdzą, że nic takiego nie miało miejsca, a oba przedsiębiorstwa nie dogadały się, bo miały po prostu inne interesy.

Rzecznik NetEase — Alexander Voica — również stwierdził, że nic takiego nie miało miejsca, a jednocześnie zaznaczył, że Activision kontynuowało „nękanie i drwiny z firmy i regulatorów na całym świecie”.

Przeczytaj też: Gry podobne do Gothic

Po październikowych wydarzeniach firmy miały nadal prowadzić negocjacje, jednak — jak wiadomo — nie osiągnęły one żadnego konsensusu, co poskutkowało wycofaniem Activision Blizzard z chińskiego rynku. Obecnie nie wiadomo, czy amerykańska firma planuje dogadać się z innym chińskim wydawcą i przywrócić graczom z Państwa Środka dostęp do ich ulubionych gier.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.