Nintendo wprowadza nowe wytyczne dotyczące organizowania turniejów. Gracze nie kryją oburzenia

Nintendo Super Smash Bros Ultimate

E-sport jest ważną częścią branży gamingowej. Organizowanie turniejów popularyzuje granie jako formę rozrywki oraz pozytywnie wpływa na zainteresowanie poszczególnymi tytułami. Zazwyczaj społeczność może liczyć na wsparcie deweloperów oraz wydawców, jednak ta niepisana zasada została złamana przez Nintendo. Japończycy opublikowali nowe, surowe wytyczne, precyzyjnie określając maksymalną wartość nagród czy ceny biletów dla publiczności.

Nintendo nakłada ograniczenia na turnieje organizowane przez społeczność. Zmiany uderzają m.in. w graczy niepełnosprawnych

Najważniejszym punktem nowych zmian jest zdefiniowanie turnieju społeczności jako małego wydarzenia, które nie przynosi zysku organizatorom. W zmaganiach offline będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 200 osób, a w przypadku rozgrywki przez internet liczba ta zwiększa się do 300.

Maksymalną wartość nagród ustalono na poziomie 5000 euro, a wpisowe nie może przekroczyć 20 euro. Ograniczenia dotknęły także ceny biletów dla publiczności – od jednej osoby będzie można pobrać maksymalnie 15 euro, z zastrzeżeniem, że kwota zostanie w całości przeznaczona na potrzeby pokrycia kosztów organizacji wydarzenia. Co więcej, imprezy nie mogą pozyskiwać zewnętrznych sponsorów.

Niedozwolone jest również wykorzystanie pirackich kopii gier i fanowskich modyfikacji, a do rozgrywki wieloosobowej muszą zostać wykorzystane oficjalne usługi sieciowe Nintendo. Wśród długiej listy zakazów znajdziemy nawet używanie nielicencjonowanych akcesoriów, co bezpośrednio uderza w graczy z niepełnosprawnością ruchową, dotychczas korzystających ze specjalnych kontrolerów.

Przeczytaj także: Najlepsze tanie gry na Steam

Nowe wytyczne wchodzą w życie 15 listopada 2023 roku, a odstępstwo od opisanych reguł wymaga uzyskania zgody od Japończyków. Pełna lista zasad dostępna jest na stronie Nintendo.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.