Najtańsze gry na Steam, które warto ograć. TOP 10 najlepszych tanich produkcji z platformy Valve

Najlepsze najtańsze gry na Steam

Bez wątpienia sporej części z nas przydarzyła się dość typowa historia: chcielibyśmy zagrać w jakąś nową produkcję, ale nasz portfel akurat ma inne plany. Czy sytuacja jest beznadziejna? Absolutnie nie, zwłaszcza dla użytkowników platformy Valve. W niniejszym artykule wskazujemy najlepsze najtańsze gry na Steam, oferujące pierwszorzędną zabawę godną hitów AAA mimo niezwykle przystępnej ceny. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze najtańsze gry na Steam

Fajne tanie gry na Steam na szczęście nie należą do rzadkości. Nawet poza sezonami promocyjnymi w nasze ręce mogą wpaść interesujące produkcje typu indie lub tytuły, które swoją premierę miały już dłuższy czas temu. Co najlepsze — nawet za stosunkowo nieduże pieniądze każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od tego, czy interesują nas RPG-i, roguelike, czy szukamy czegoś do wspólnej zabawy z przyjaciółmi w trybie multiplayer.

Podczas doboru produkcji do naszej listy kierowaliśmy się zarówno ich jakością, jak i ceną. Przyjęliśmy kryterium, aby maksymalna kwota za dany tytuł, a więc przed jakąkolwiek obniżką, wynosiła około 50 złotych. Bez zbędnego przeciągania — ranking godnych polecenia tanich gier, które znajdziemy na platformie Valve, zaczyna się poniżej.

1. Stardew Valley

Stardew Valley
Stardew Valley

Naszą listę prezentująca fajne tanie gry na Steam otwiera produkcja, która zbiera mnóstwo pochwał od graczy. Stardew Valley to dość nietypowe RPG, w którym wcielamy się w początkującego farmera. Naszym zadaniem jest opieka nad gospodarstwem odziedziczonym po dziadku, a w trakcie zabawy będziemy mieli okazję poznać mieszkańców okolicznego miasteczka i nawiązać z nimi relacje.

Rozgrywka pozwala nie tylko na uprawę roślin, ale również hodowlę zwierząt, łowienie ryb, a nawet eksplorację tajemniczych jaskiń. Zdobyte w trakcie naszych eskapad łupy oraz minerały możemy przekazać lokalnemu muzeum, które przyjmie je z otwartymi rękoma. Niewątpliwą zaletą Stardew Valley jest także możliwość zabawy z nawet trójką znajomych w trybie kooperacji.

Zwiastun Stardew Valley
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2016
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Kup Stardew Valley (PC)

2. Phasmophobia

Phasmophobia
Phasmophobia

Phasmophobia jest kooperacyjnym horrorem psychologicznym przeznaczonym dla maksymalnie czwórki graczy. Wcielamy się w rolę badaczy zjawisk nadprzyrodzonych. Naszym zadaniem jest zebranie dowodów na to, że w danym miejscu dzieje się coś niepokojącego, czego nie da się wytłumaczyć w racjonalny sposób.

W trakcie zabawy możemy zwiedzić 10 zróżnicowanych lokacji nawiedzanych przez jeden z dwudziestu rodzajów duchów. Każdy z nich charakteryzuje się specyficznym zestawem cech oraz innym sposobem straszenia.

Nie jesteśmy jednak bezbronni, jako że w naszym wyposażeniu znajduje się szereg przedmiotów wykorzystywanych do łapania niespokojnych dusz. Jeśli interesują nas fajne tanie gry na Steam, w które możemy pograć wspólnie z przyjaciółmi, Phasmophobia może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun Phasmophobia
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): brak
 • Oceny graczy na Steam: przytłaczająco pozytywne

Kup Phasmophobia (PC)

3. Black Desert

Black Desert
Black Desert

Black Desert to przedstawiciel gatunku MMORPG, który zabiera nas do przepięknego świata fantasy. Szata graficzna nie jest jednak jedyną zaletą opisywanej gry. Dzieło Pearl Abyss słynie z rozbudowanego i widowiskowego systemu walki, którego nie powstydziłyby się najlepsze gry akcji.

Przed rozpoczęciem rozgrywki musimy jednak stworzyć naszego herosa, a kreator postaci jest miejscem, w którym tytuł zdecydowanie błyszczy. Multum dostępnych klas oraz opcji konfiguracji bohatera pozwala stworzyć awatara, na setki godzin przyjemnej zabawy. Mało które tanie gry na Steam są w stanie zapewnić tyle frajdy w tak niewielkiej cenie, co omawiana produkcja.

Zwiastun Black Desert Online
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2016
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,6/10

Kup Black Desert (PC)

4. The Binding of Isaac: Rebirth

The Binding of Isaac: Rebirth
The Binding of Isaac: Rebirth

W zestawieniu przedstawiającym najlepsze najtańsze gry na Steam nie mogło zabraknąć miejsca dla przedstawiciela gatunku roguelike. The Binding of Isaac: Rebirth, bo o tej produkcji mowa, pozwala nam wcielić się w tytułowego Isaaca, który zmuszony został do ukrycia się w piwnicy przed własną matką.

Jak się jednak szybko okazuje, nijak nie przypomina ona piwnic znanych nam z rzeczywistości. Chłopiec walczy o przetrwanie z hordami groteskowych przeciwników, a my musimy wykazać się nie tylko sprytem, ale i zręcznością, aby dotrwać do końca przygody. Ten jednak nie nastanie szybko, jako że jednorazowe przejście rzeczonej produkcji nie pozwoli nam zobaczyć nawet ułamka zawartości, którą ona oferuje.

Zwiastun The Binding of Isaac: Rebirth
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2014
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

Kup The Binding of Isaac: Rebirth (PC)

5. Terraria

Terraria
Terraria

Kolejna gratka dla fanów RPG-ów, którzy nie stronią od pikselowej oprawy graficznej. Terraria jest wynikiem wielu lat pracy studia Re-Logic, szlifującego swoje dzieło do upadłego. Opisywany tytuł zapewnia nam dziesiątki, jeśli nie setki godzin przedniej zabawy — samemu lub w grupie znajomych.

Terraria charakteryzuje się sandboksowym stylem rozgrywki. Zostajemy wrzuceni do ogromnego, otwartego świata i musimy się nauczyć, jak w nim przetrwać. Multum broni do zebrania, rzesze przeciwników do ubicia, rozbudowane opcje tworzenia oraz kolekcjonowanie surowców — na brak zajęcia w produkcji Re-Logic z pewnością nie można narzekać. Dla osób, które interesują najlepsze najtańsze gry na Steam — pozycja obowiązkowa.

Zwiastun Terraria
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2011
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,6/10

Kup Terraria (PC)

6. Don’t Starve Together

Don't Starve Together
Don’t Starve Together

Jeśli naszym konikiem są gry z gatunku survival, to z pewnością powinniśmy rzucić okiem na Don’t Starve Together — samodzielny, skupiający się rozgrywce wieloosobowej dodatek do niezwykle popularnej swego czasu produkcji studia Klei Entertainment. Tytuł pozwala nam wcielić się w rolę postaci, które znalazły się osamotnione w obcym, pełnym tajemnic i niebezpieczeństw świecie.

Aby przetrwać, będziemy musieli zadbać o pozyskanie niezbędnych do tego materiałów. Do grona naszych obowiązków zaliczyć można uprawę roli, odpędzanie szkodników czy eksplorację okolicy.

Po zaaklimatyzowaniu się w tej nieprzyjaznej krainy ruszamy na jej podbój, rzucając wyzwanie potężnym bossom oraz badając podziemia. Nie oszukujmy się — żadne zestawienie prezentujące najlepsze najtańsze gry na Steam nie mogłoby obyć się bez Don’t Starve Together.

Zwiastun Don’t Starve Together
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2016
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

Kup Don’t Starve Together (PC)

7. Vampire Survivors

Vampire Survivors
Vampire Survivors

Vampire Survivors to jedno z growych objawień 2022 roku. Kosztująca niespełna 20 złotych produkcja oferuje rozgrywkę rodem z gier z gatunku bullet hell, z tą różnicą, że tym razem to my, a nie przeciwnicy, jesteśmy odpowiedzialni za wysyłanie setek pocisków.

Proste założenia rozgrywki, często wypadające wzmocnienia, elementy roguelite i multum opcji rozwoju naszego herosa — wszystko to składa sie na tytuł, od którego trudno się oderwać. Przy Vampire Survivors równie dobrze można spędzić pół godziny, jak i całą noc. Jeśli interesują nas tanie gry na Steam, a w naszym portfelu na platformie Valve zalega 20 złotych, warto rozważyć zainwestowanie ich w dzieło dewelopera znanego jako poncle.

Zwiastun Vampire Survivors
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,3/10

Kup Vampire Survivors (PC)

8. Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2
Left 4 Dead 2

Kolejna gratka dla fanów sieciowej kooperacji w naszym zestawieniu prezentującym fajne tanie gry na Steam. Left 4 Dead 2 to pierwszoosobowa strzelanka, w której jako ocalali musimy mierzyć się z hordami krwiożerczych zombie pragnących naszej śmierci.

Oprócz trybu współpracy produkcja Valve oferuje także dwa inne: kontra oraz przetrwanie. Każdy z nich skupia się na konflikcie ludzi z żywymi trupami i jest w stanie dostarczyć tony dobrej zabawy, szczególnie jeśli do rozgrywki w Left 4 Dead 2 usiądziemy w zgranej ekipie.

Zwiastun Left 4 Dead 2
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2009
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10

Kup Left 4 Dead 2 (PC)

9. Castle Crashers

Castle Crashers
Castle Crashers

Castle Crashers to niezwykle przyjemna arkadowa gra kooperacyjna. Nie dajmy się przy tym zmylić kreskówkowej oprawie graficznej — nie jest to tytuł przeznaczony dla najmłodszych odbiorców, jako że epatuje on przerysowaną, a wręcz groteskową brutalnością.

Jak to zwykle bywa w produkcjach nastawionych na współpracę między graczami, tak i w Castle Crashers najlepiej będziemy się bawić, jeśli namówimy do wspólnej zabawy grupę znajomych. Ciekawie zaprojektowane poziomy, które przyjdzie nam przemierzyć na przestrzeni trwającej kilka godzin kampanii, bez wątpienia dostarczą nam wielu powodów do śmiechu. Jeśli interesują nas fajne tanie gry na Steam, powinniśmy zainteresować się Castle Crashers.

Zwiastun Castle Crashers
 • Polska wersja językowa: nie
 • Rok wydania: 2012
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Castle Crashers (PC)

10. Portal 2

Portal 2
Portal 2

Zwieńczeniem listy zawierającej najtańsze gry na Steam, które warto ograć, jest Portal 2, czyli produkcja stworzona przez magików z Valve. Tytuł został podzielony na dwie części: kampanię dla jednego gracza, w której przyjdzie nam wydostać się z laboratorium Aperture Science i stawić czoła GLaDOS oraz moduł kooperacyjny dla dwóch graczy przedstawiający osobną linię fabularną.

Portal 2 to niezwykle wciągająca gra logiczna niepozbawiona elementów strzelanki, jako że tytułowe Portale tworzymy przy pomocy sztandarowej broni serii — Portal Gun. Pomimo swoich lat na karku, gra trzyma się nadzwyczaj dobrze, zarówno pod kątem rozgrywki, jak i oprawy audiowizualnej. Z pełną odpowiedzialnością musimy przyznać, iż Portal 2 to pozycja obowiązkowa dla fanów główkowania podczas rozgrywki.

Zwiastun Portal 2
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2011
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Kup Portal 2 (PC)

Najlepsze najtańsze gry na Steam – podsumowanie

I w ten oto sposób dotarliśmy do końca zestawienia prezentującego najlepsze tanie gry na Steam. Znalazło się w nim dziesięć pozycji z szerokiej gamy gatunków i, co najważniejsze — wszystkie oferują znakomite doświadczenia. Powyższe tytuły, w tym takie hity jak Portal 2 czy Stardew Valley, są doskonałymi przykładami na to, że nie musimy wydawać kilkuset złotych, aby świetnie się bawić przy pełnoprawnych i dopracowanych produkcjach.

Przeczytaj też: Najlepsze gry na nudę

A może Wy znacie jakieś fajne tanie gry na Steam, których cena nie przekracza kilkudziesięciu złotych? Jeśli tak, to koniecznie dajcie o nich znać w sekcji komentarzy poniżej — chętnych do sprawdzenia Waszych propozycji z pewnością nie zabraknie!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.