NVIDIA osiągnęła szczyt! Producent układów GPU stał najdroższą firmą świata

NVIDIA

Jeszcze na początku czerwca informowaliśmy, że NVIDIA notuje na giełdzie coraz to większe wzrosty, stając się tym samym drugą najdroższą korporacją na świecie. Aktualnie jednak tamtejszy news traktować można jako historię. Stosunkowo szybko okazało się, że firmie udało się wspiąć na sam szczyt, zostawiając w tyle nie tylko Apple, ale i sam Microsoft.

NVIDIA najdroższą firmą świata

NVIDIA GeForce RTX 4070
NVIDIA GeForce RTX 4070

Wedle najnowszej aktualizacji giełdowej, to właśnie NVIDIA jest aktualnie najdroższą firmą notowaną na amerykańskiej giełdzie, osiągając kapitalizację rynkową na poziomie 3,34 biliona dolarów. W efekcie tego producent układów graficznych przegonił dotychczasowego lidera, jakim jest Microsoft, który może pochwalić się kapitalizacją na poziomie 3,32 bilionów dolarów.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Mamy tutaj do czynienia z prawdziwym skokiem wyceny, która po targach Computex 2024 nadal idzie w górę. W ujęciu rocznym NVIDIA na giełdzie NASDAQ zaliczyła wzrost o 200%, gdzie w zaledwie jeden miesiąc wartość firmy zwiększyła się o zawrotne 46%.

NVIDIA Blackwell b200
Układ Blackwell b200

Oczywiście tak wysoka wycena nie jest zasługą kart graficznych czy segmentu gamingowego. Przede wszystkim odpowiada za to aktualny szał na AI, który wymaga od dostawców wszelkich usług szalenie mocnych układów. Tutaj właśnie NVIDIA zyskuje, bo aktualnie w tym aspekcie jest bezkonkurencyjna, a ostatnie zapowiedzi nowych procesorów zwiastują, że jeszcze przez długi czas będziemy świadkami dominacji właśnie tego producenta.

Jen-Hsun Huang i cały zarząd producenta układów GPU mają ogromne powody do zadowolenia, choć niemal na pewno firma nie zamierza osiadać na laurach. Oby tylko firma nie zapomniała o graczach i kartach graficznych dedykowanych właśnie do gamingu. Nawet jeśli nie jest to aktualnie najważniejszy filar przedsiębiorstwa, tak dobrze byłoby, gdybyśmy nadal otrzymywali porządne karty graficzne.

Źródło: guru3d.com

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
XBOX GAME PASS ULTIMATE ZNÓW NAWET 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.