Nowy Xbox rzeczywiście będzie handheldem? Phil Spencer podgrzewa atmosferę w wywiadzie

Asus ROG Ally Xbox Game Pass

Plotki na temat handhelda Xboxa pojawiają się już od jakiegoś czasu, a najnowsza z nich została opublikowana ledwo dwa dni temu. Tymczasem dziś ukazał się wywiad z szefem marki – Philem Spencerem. W nim udzielił on nam dosyć jasnej odpowiedzi na temat tego, czego oczekuje od nowej konsoli Microsoftu.

Phil Spencer mówi o następnej konsoli Xboxa

Phil Spencer BlizzCon 2023
Phil Spencer

Jaka przyszłość czeka Xboxa? Rąbka tajemnicy uchylił nam sam szef marki – Phil Spencer – który udzielił ostatnio wywiadu serwisowi Polygon.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Naturalnie pojawiło się w nim odniesienie do handheldów. Plotki o konsoli przenośnej Xboxa podgrzewają atmosferę już od jakiegoś czasu, więc nie ma w tym nic dziwnego.

Zabrałem (Lenovo Legion Go) ze sobą na GDC. Jestem w samolocie i mam listę wszystkiego, co sprawia, że nie czuję się (jakby to był) Xbox. Zapomnij o marce. Raczej: Czy są tam wszystkie moje gry? Czy wszystkie moje gry wyświetlają się z zapisami rozgrywki, których chcę? Powiem ci, że jedną (grą), która teraz tego nie robi – co doprowadza mnie to do szału – jest Fallout 76. Nie ma on funkcji cross-save.

Phil Spencer

Wiemy już, że Phil Spencer oczekuje, aby urządzenia były ze sobą kompatybilne. Ciekawe jest też odniesienie do listy, która ma sprawić, aby gracze czuli się tak, jakby grali na Xboxie.

Dalej wprost pojawił się temat nowej konsoli Xboxa. Zespół opracowujący ją rozważa różne rozwiązania, które mają przyciągnąć nowe osoby.

(Zespół ds. sprzętu w Xboxie) rozważa różne współczynniki kształtu sprzętu i rzeczy, które (mogą) zrobić. Co powinniśmy zbudować, by znaleźć nowych graczy? Co pozwoli ludziom grać w czasach, w których nie mogli grać?

Phil Spencer

Phil Spencer zdaje sobie jednak sprawę, że konkurencja na tym polu jest spora. Planem jest więc rozszerzenie Xboxa również w tematyce oprogramowania, które będzie dostępne na sprzęcie rywali. Dzięki temu marka ma szansę zaistnieć na innych handheldach.

Podoba mi się fakt, że Valve, Lenovo i Asus wyszli i wprowadzili innowacje w nowej formie. I powiem, że kiedy gram na tych urządzeniach, czuję się bardziej jak na konsoli niż na PC – 9 razy na 10. Rzeczy, które zwykle mnie frustrują, są bardziej oparte na systemie Windows niż na urządzeniach. Jest to obszar, za który czuję się odpowiedzialny. Chcę być w stanie zalogować się za pomocą kontrolera. Mam swoją listę rzeczy, które powinniśmy zrobić.

Phil Spencer
Lenovo Legion Go
Lenovo Legion Go

Kolejny raz widać więc, że dla Xboxa pod rządami Spencera celem jest interoperacyjność. Wydaje się, że to dobra droga – raczej nikt z nas nie chce mieć przymusu wymieniania swojej biblioteki za każdym razem, gdy kupuje nowy sprzęt tego samego producenta.

Najwyraźniej kolejnym krokiem jest także poprawienie doświadczenia z Windowsem działającym na handheldach. Przez to możemy zadać sobie jeszcze jedno pytanie – na jakim systemie będzie operować ewentualna konsola przenośna Microsoftu?

Wielu graczy ma już bowiem zbudowaną bibliotekę na Xboxach. A istnieje niewiele gier, które można ogrywać zarówno na PC, jak i na konsoli. Priorytet lekkiego przejścia ze stacjonarnej platformy na handhelda, a także wymienność gier pomiędzy obydwoma konsolami, jest więc raczej logiczny.

Źródło: Polygon

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.