PlayStation 5 otrzymało ogromną aktualizację! Discord, nowe opcje rozgrywki, ułatwienia dostępu i nie tylko

PlayStation 5

PlayStation 5 zadebiutowało na światowych rynkach już ponad dwa lata temu. Od tego czasu konsola doczekała się kilku konkretnych aktualizacji, które co jakiś czas dodawały nowe funkcje i poprawiały te, które były już dostępne. Teraz wraz z łatką systemu o numerach 23.01-07.00.00.44 urządzenia PlayStation 5 doczekały się wielu nowych funkcji, których oczekiwali gracze.

Aktualizacja oprogramowania PlayStation 5 już dostępna

PlayStation 5
PlayStation 5

Nowa aktualizacja do PS5 wprowadza szereg istotnych zmian i nowości w wielu zakresach. Zmiany dotknęły funkcji społecznościowych, kwestii związanych z wyświetlaniem obrazu oraz personalizacją, a także wprowadziła długo wyczekiwaną obsługę aplikacji Discord. Poza tym miłą niespodzianką, która pojawiła się wraz z nową wersją oprogramowania jest brak konieczności podpinania kontrolera DualSense w celu aktualizacji — od teraz można robić to bezprzewodowo.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Nowe funkcje społecznościowe dodane wraz z aktualizacją systemu PlayStation 5

PlayStation 5 Discord
PlayStation i Discord

Najważniejszą dla wielu graczy funkcją, która pojawiła się wraz z aktualizacją PlayStation 5, jest ta umożliwiająca dołączenie do czatu głosowego Discord z poziomu swojej konsoli. Co ważne, nie jest ona ograniczona wyłącznie do ekosystemu Sony, bo rozmawiać możemy ze znajomymi korzystającymi z komunikatora na PC lub konsolach Xbox.

Dodatkowo pojawiła się możliwość udostępniania ekranu bezpośrednio z profilu znajomego. Oznacza to, że od teraz będziemy mogli w poprzez odpowiedni przycisk na profilu interesującej nas osoby poprosić, aby udostępniła nam ekran, lub samemu rozpocząć transmisje.

Prezentacja aplikacji Discord na PlayStation 5

Ponadto w karcie czatu głosowego pojawi się opcja dołączenia do gry poprzez wybranie profilu gracze, a następnie wciśnięciu opcji „Dołącz do gry”, która pojawi się w nowym menu.

Wraz z nową aktualizacją pojawiła się także możliwość ręcznego wyboru ujęć i klipów, które chcemy przesłać do aplikacji PS App. Wysłane w ten sposób materiały można potem w prosty sposób udostępniać w mediach społecznościowych lub bezpośrednio swoim znajomym.

Aktualizacja do PlayStation 5 wprowadza dodatkowej opcje do Centrum Gier

PlayStation 5 Centrum Gier Wiedźmin 3
Wiedźmin 3 – karta w Centrum Gier na PlayStation 5

Wraz z aktualizacją zmian wizualnych oraz nowości doczekało się także centrum gier. Od teraz każda pozycja na swoim ekranie w menu głównym będzie miała widoczny wskaźnik całkowitego czasu spędzonego na zabawie, co znacząco ułatwi śledzenie, ile czasu poświęciliśmy na dany tytuł.

Poza tym pojawiła się możliwość monitorowania postępu w grze, jednak działa ona tylko w przypadku pozycji, które mają stosowną liczbę istotnych działań fabularnych.

Nowością jest także kafelek, który pozwala nam dowiedzieć się, którzy z naszych znajomych obecnie ogrywają daną produkcję, oraz kto jest jej właścicielem. Po wybraniu go zyskamy możliwość wejścia w interakcję z naszymi znajomymi.

Swoje miejsce zmienił kafelek trofeów, który teraz będzie łatwiej dostępny, a co za tym idzie łowcy trofeów, będą mogli w bardziej przystępny sposób śledzić swoje postępy w maksowaniu kolejnych produkcji.

Karty gier wieloosobowych, nastawionych na rywalizację można będzie otwierać w pełnym oknie. Poza tym opcja „Uruchom Aktywnośc” przekieruje graczy bezpośrednio do meczu. Strony te są od teraz nieco większe i umiejscowione tak, by można było łatwiej z nich korzystać.

Łatwiejsze zapisywanie danych i ułatwienia dostępu wraz z nową aktualizacją PlayStation 5

PlayStation 5 transfer danych
Transfer danych na konsoli PlayStation 5

Po zainstalowaniu aktualizacji o wiele łatwiej będzie można przenosić zapisane dane z PlayStation 4 na PlayStation 5. Po pobraniu gry, w którą graliśmy na sprzęcie poprzedniej generacji, pojawi się komunikat, że na serwerach PSN znajdują się zapisane dane, które możemy dodatkowo ściągnąć na swoją konsolę. Aby to zrobić, wystarczy wejść w pojawiające się powiadomienie.

Jeśli zainstalujemy grę, która posiada już taką funkcję, to również pojawi się nam odpowiedni komunikat, jednak trzeba pamiętać, że wymaga to aktywnego członkostwa PS Plus.

Zmian doczekał się także czytnik ekranu, który po aktualizacji będzie przekazywał bardziej szczegółowe porady podczas poruszania się po kolejnych kartach systemu.

Nowe opcje związane z personalizacją biblioteki gier oraz wyświetlaniem po aktualizacji PlaySation 5

VRR PlayStation 5
PlayStation 5 – opcja VRR

Posiadacze telewizorów i monitorów obsługujących rozdzielczość 1440p mogą skorzystać z opcji uruchamiania gier właśnie w tej rozdzielczości ze wsparciem VRR, czyli zmiennej częstotliwości odświeżania obrazu. Funkcja ta jest jednak dostępna dla urządzeń wyjściowych wyposażonych w port HDMI 2.1.

Nowa aktualizacja do PlayStation 5 wprowadza również nowe opcje sortowania i filtrowania gier, które znajdują się w naszej bibliotece. Co więcej, od teraz łatwiej będzie znaleźć produkcje dedykowane chociażby PS VR czy PS VR2.

Przeczytaj też: Gry na PSP

Pakiet wprowadzający aktualizację jest całkiem spory, bo waży aż 1,14 GB i co ważne pobiera się on automatycznie wraz ze startem konsoli, lub w trybie spoczynku (jeśli w ustawieniach konsoli wybrana została taka opcja). Nie są to oczywiście jedyne nowości i zmiany jakie zostały wprowadzone wraz z najnowszą wersją oprogramowania PlayStation 5. Pełna lista rzeczy, które pojawiły się wraz z aktualizacją, dostępna jest na oficjalnym blogu pod tym adresem.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.