Najlepsze gry na PSP. TOP 10 tytułów do ogrania na przenośnej konsoli Sony

Najlepsze gry na PSP

PlayStation Portable to jedna z najbardziej kultowych konsol przenośnych, produkowana przez firmę Sony w latach 2004 – 2014. Cieszące się ogromną popularnością urządzenie doczekało się obszernej biblioteki produkcji o różnorodnej tematyce, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych.

W niniejszym artykule omówiliśmy najlepsze gry na PSP, które z pewnością uprzyjemnią nam drogę do pracy czy szkoły, choć świetnie sprawdzą się także w czasie wolnym. W zestawieniu znalazło się miejsce zarówno dla doskonale rozpoznawalnych hitów, jak i mniej znanych, ale równie wciągających tytułów. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze gry na PSP

Sony PlayStation Portable, mimo że pojawiło się na rynku już wiele lat temu, nadal cieszy się popularnością wśród graczy. Przenośna konsola japońskiego giganta była prawdziwym przełomem, oferującym możliwość zabawy w pełnoprawnych tytułach w dowolnym miejscu i czasie. Do dziś PSP ma wielu zwolenników chętnie wracających do najlepszych produkcji, które przez nieco ponad dekadę miały szansę ukazać się na omawianej platformie.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wybierając najlepsze tytuły na PlayStation Portable, staraliśmy się w miarę możliwości oddać różnorodność dostępnych produkcji. Popularność japońskiego handhelda sprawiła, że wśród poniższych propozycji coś dla siebie znajdą zatem zarówno fani RPG-ów, jak również angażujących przygodówek, bijatyk, szalonych wyścigów, a nawet zabaw rytmicznych. Niestety w zestawieniu zabrakło miejsca na gry na PSP za darmo, jako że żadna z nich nie była w stanie dorównać jakością płatnej konkurencji.

Co ważne: choć oficjalnie sprzedaż konsoli zakończyła się w 2014 roku, to bez większych problemów można zdobyć sprawny egzemplarz na rynku wtórnym. Do tego gry zakupione w formie cyfrowej działają dzięki wstecznej kompatybilności na PS Vita.

Warto zaznaczyć, że propozycje na naszej liście przedstawione zostały w losowej kolejności – oznacza to, że każda z wymienionych produkcji jest tak samo warta sprawdzenia. Nie przedłużając, przechodzimy do rankingu 10 godnych polecenia gier na PlayStation Portable!

1. God of War: Ghost of Sparta

God of War: Ghost of Sparta
God of War: Ghost of Sparta

God of War: Ghost of Sparta to dedykowana handheldowi Sony odsłona popularnej serii o Kratosie – spartańskim generale, który złamał pakt zawarty z Aresem. Przedstawiona historia zabiera nas do starożytnej Grecji, pełnej znanych z mitologii miejsc, postaci oraz groźnych stworzeń. Fabuła opowiada o wydarzeniach mających miejsce między dwiema pierwszymi częściami God of War, skupiając się na tajemniczej przeszłości głównego bohatera i jego rodziny.

Rozgrywka w Ghost of Sparta jest podobna do poprzednich odsłon GoW — opiera się na brutalnych walkach, rozwiązywaniu zagadek i eksploracji. Kratos musi zmierzyć się z potężnymi przeciwnikami, w tym z minotaurami, harpiami czy cyklopami. Celem ich eliminacji możemy korzystać z różnych broni, w tym ikonicznych ostrzy na łańcuchach. Do tego protagonista potrafi używać umiejętności magicznych, które pozwalają mu zadawać większe obrażenia i unikać ataków wrogów.

Oprawa audiowizualna w omawianym tytule jest imponująca jak na produkcję, która ukazała się na konsoli przenośnej. Mało które gry na PlayStation Portable mogą pochwalić się równie pięknymi krajobrazami, projektami architektonicznymi, animacjami postaci i wspaniałymi efektami dźwiękowymi.

Podsumowując, God of War: Ghost of Sparta to wspaniała gra akcji, która oferuje bogatą fabułę, emocjonującą rozgrywkę i świetną grafikę. Bez wątpienia jest to nie tylko jeden z najlepszych tytułów na PSP, ale też godny przedstawiciel całej serii.

Zwiastun God of War: Ghost of Sparta
 • Rok wydania: 2010
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dialogi)
 • Ocena graczy na Metacritic (PSP): 8,9/10

Kup God of War: Ghost of Sparta (PSP)

2. Patapon

Patapon
Patapon

Patapon to „rytmiczna gra strategiczna” wydana w 2007 roku na konsolę PlayStation Portable. Gracz wciela się w rolę bóstwa tytułowego plemienia, które zmaga się nie tylko z członkami wrogich frakcji, ale też mitycznymi stworzeniami. Celem zabawy jest odzyskanie ojczyzny Pataponów oraz odnalezienie tajemniczego „Tego czegoś” — niestety mali wojownicy sami nie do końca wiedzą, czym „To coś” może być.

Swoimi oddziałami kierujemy za pomocą rytmicznych komend, które wprowadzamy przez naciśnięcie odpowiedniej kombinacji przycisków. Przykładowo, sekwencja „PATA PATA PATA PON” nakłania naszych podwładnych do marszu, „PON PON PATA PON” do ataku, a „CHAKA CHAKA PATA PON” do obrony. Ciekawostką jest możliwość tworzenia różnych odmian Pataponów przez modyfikację ich wyglądu, umiejętności i ekwipunku.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W grze występuje wiele rodzajów wrogich jednostek (w tym potężnych bossów), których pokonanie wymaga od nas opracowania skutecznej strategii i wykazywania się refleksem. Gra oferuje różne formy rozgrywki, w tym tryb wieloosobowy, mini-gry oraz kampanię dla jednego gracza. Ta ostatnia składa się z kilkudziesięciu misji, podczas których przebijając się przez zastępy przeciwników, prowadzimy naszych malutkich wyznawców do ostatecznego celu.

Nie da się ukryć, że dzięki połączeniu gry rytmicznej ze strategią czasu rzeczywistego Patapon to produkcja wyjątkowa. Dzięki wciągającej mechanice, kolorowej oprawie graficznej i wpadającej w ucho muzyce ten niepozorny tytuł zapewnia wiele godzin przedniej zabawy, niezależnie od wieku gracza.

Zwiastun Patapon
 • Rok wydania: 2008
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PSP): 8,7/10

Kup Patapon (PSP)

3. Metal Gear Solid: Peace Walker

Metal Gear Solid: Peace Walker
Metal Gear Solid: Peace Walker

Metal Gear Solid: Peace Walker to przygodowa gra akcji stworzona przez japońską firmę Kojima Productions i wydana przez Konami w 2010 roku. Tytuł osadzony jest w alternatywnej wersji lat 70. XX wieku, w czasie Zimnej Wojny. Wcielamy się w postać znanego z innych odsłon serii Big Bossa, który wraz ze swoją grupą najemników bierze udział w misji na Kostaryce. Na miejscu protagonista musi stawić czoła tajnej organizacji wojskowej, która weszła w posiadanie broni jądrowej i planuje zburzyć panujący porządek świata.

Akcję gry obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Do naszej dyspozycji oddano różnorodne bronie, narzędzia i umiejętności, których właściwe wykorzystanie pozwala skutecznie eliminować zastępy przeciwników. Ważnym elementem rozgrywki jest rozwijanie bazy bohatera, w której tworzymy nowe wyposażenie, rekrutować oraz trenować żołnierzy. Za jeden z ciekawszych aspektów zabawy można uznać tryb współpracy z innymi graczami, zarówno przez sieć Wi-Fi, jak i lokalnie przez połączenie Ad-Hoc.

Metal Gear Solid: Peace Walker zebrał pozytywne recenzje i uważany jest za jedną z najlepszych gier w serii. Gra doczekała się również portu na konsolę PlayStation 3 oraz Xbox 360 w ramach kolekcji Metal Gear Solid: HD Collection.

Zwiastun Metal Gear Solid: Peace Walker
 • Rok wydania: 2010
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PSP): 8,6/10

Kup Metal Gear Solid: Peace Walker (PSP)

4. LittleBigPlanet

LittleBigPlanet
LittleBigPlanet

Przenośna odsłona LittleBigPlanet to platformowa gra zręcznościowa wyprodukowana przez Media Molecule i wydana w 2009 roku przez Sony Computer Entertainment. Tytuł jest kontynuacją wersji na PS3 i tak samo skupia się na przygodach popularnego Sackboya na tytułowej planecie. Bohater musi przemierzać różne poziomy oraz pokonywać rozmaite przeszkody, aby dotrzeć do końca pięknie zaprojektowanej planszy.

Fabuła opowiada o wakacyjnych podróżach protagonisty. Uczynny szmaciany ludek spotyka po drodze wielu bohaterów, którzy jak łatwo się domyślić nie mogą obyć się bez pomocy Sackboya. Główną cechą LittleBigPlanet jest wbudowany edytor, który pozwala nam tworzyć własne poziomy i niemal całkowicie modyfikować elementy gry. Sam proces kreacji działa bardzo intuicyjnie, pozwalając bez większych problemów stworzyć złożone poziomy, a nawet minigry platformowe.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

LittleBigPlanet daje możliwość pobrania dodatkowych poziomów i elementów z internetu, co pozwala na niemal nieograniczone możliwości zabawy. Co ważne, wersja LittleBigPlanet przeznaczona na PSP co prawda przypomina edycję na PS3, ale obecne w nim etapy powstały specjalnie z myślą o PlayStation Portable.

Zwiastun LittleBigPlanet
 • Rok wydania: 2009
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dialogi)
 • Ocena graczy na Metacritic (PSP): 7,9/10

Kup LittleBigPlanet (PSP)

5. God of War: Chains of Olympus

God of War - Chains of Olympus
God of War: Chains of Olympus

God of War: Chains of Olympus to gra akcji osadzona w świecie inspirowanym grecką mitologią, wydana w 2008 roku na konsolę przenośną PSP. Jest to prequel pierwotnej trylogii God of War i przedstawia wydarzenia mające miejsce po God of War: Ascension. W grze wcielamy się w postać Kratosa, byłego wojownika spartańskiego, który złożył przysięgę wierności Aresowi w zamian za zwycięstwo w bitwie.

Po latach protagonista odwrócił się od boga wojny i zaczął działać przeciwko niemu, co doprowadziło do konfliktu między Spartaninem a mieszkańcami Olimpu. W Chains of Olympus Kratos zostaje wysłany przez Atenę do świata podziemnego celem uwolnienia pojmanej przez Hadesa Persefony. W miarę rozwoju akcji nasz bohater odkrywa kolejne tajemnic i stawia czoła coraz większym wyzwaniom.

Podobnie jak w innych grach z cyklu God of War, Chains of Olympus oferuje dynamiczną walkę, w której Kratos używa ostrzy przyczepionych do łańcuchów owiniętych wokół jego przedramion. Ponadto opisywany tytuł oferuje wiele łamigłówek i elementów platformowych. Niezwykle istotną częścią rozgrywki są starcia z ogromnymi bossami i stworami wyjętymi żywcem z greckich mitów.

Produkcja ta znana jest z doskonałej oprawy audiowizualnej, która prezentuje świat przedstawiony w niesamowity sposób. God of War: Chains of Olympus zjednało sobie uznanie graczy i jest powszechnie uważane za jedną z najlepszych gier na konsolę PlayStation Portable.

Zwiastun God of War: Chains of Olympus
 • Rok wydania: 2008
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PSP): 8,7/10

Kup God of War: Chains of Olympus (PSP)

6. Jeanne d’Arc

Jeanne d'Arc
Jeanne d’Arc

Jeanne d’Arc to gra jRPG opracowana i wydana przez studio Level-5 na konsolę PlayStation Portable w 2006 roku. Omawiana produkcja jest luźno oparta na historii tytułowej Joanny d’Arc, która dowodziła francuskimi wojskami podczas wojny stuletniej. W grze przejmujemy kontrolę nad heroiną i jej przyjaciółmi, po czym wyruszamy z misją pokonania wspieranych przez armię demonów Anglików.

W trakcie zabawy walczymy z licznymi zastępami fantastycznych przeciwników i rekrutujemy nowych bohaterów do naszej drużyny. Jak przystało na rasowego RPG-a, nie zabrakło elementów takich jak rozwój postaci czy konieczność stałego dbania o jakość ekwipunku. Walki prowadzone są w systemie turowym, a w ich trakcie możemy wykonywać typowe dla gatunku akcje takie jak atak, obrona, użycie umiejętności specjalnej lub korzystanie z posiadanych przedmiotów.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Gra ma również wspaniałą, choć specyficzną dla japońskich produkcji oprawę wizualną, co dotyczy również przerywników filmowych w stylu anime. Warstwa dźwiękowa tworzy niepowtarzalny klimat, podkreślający świetnie napisaną, angażującą historię. Jeanne d’Arc to jednak przede wszystkim niesamowicie grywalny taktyczny erpeg, który jest godny uwagi nie tylko fanów gatunku.

Zwiastun Jeanne d’Arc
 • Rok wydania: 2007
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PSP): 8,3/10

7. Tekken: Dark Resurrection

Tekken: Dark Resurrection
Tekken: Dark Resurrection

Nasze zestawienie prezentujące najlepsze gry na PlayStation Portable nie mogłoby się obyć bez czegoś dla fanów bijatyk. Tekken: Dark Resurrection to przedstawiciel tego właśnie gatunku. Produkcja ujrzała światło dzienne w 2006 roku i jest rozszerzoną wersją gry Tekken 5, która pierwotnie została wydana na konsolę PlayStation 2 w 2005 roku. Do naszej dyspozycji oddano ponad 30 grywalnych postaci, w tym wiele znanych z poprzednich odsłon serii. Do ich grona zaliczyć można wojowników takich jak Kazuya, Jin, Law, Yoshimitsu czy King.

Omawiany tytuł oferuje także wiele trybów rozgrywki, w tym Arcade, Ghost Battle, Time Attack, Survival, Story oraz przeróżne opcje treningowe. Rozgrywka w Tekken: Dark Resurrection polega na walce jeden na jeden. Podczas starcia z oponentem wykonujemy serie uderzeń, kopnięć i bloków, starając się wyeliminować przeciwnika poprzez zredukowanie jego punktów życia do zera. W grze występują różne kombinacje ruchów, które wyglądają niezwykle zjawiskowo i często zadają olbrzymie obrażenia.

Tytuł pochwalić się może doskonałą oprawę graficzną jak na ówczesne standardy, a występujące w nim postacie oraz areny są bardzo szczegółowe przygotowane. Warstwa audio również stoi na wysokim poziomie i dodaje klimatu rozgrywce.

Zwiastun Tekken: Dark Resurrection
 • Rok wydania: 2006
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PSP): 8,3/10

Kup Tekken: Dark Resurrection (PSP)

8. Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Grand Theft Auto: Chinatown Wars
Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Grand Theft Auto: Chinatown Wars to gra akcji, która ukazała się na przenośnej konsoli Sony w 2009 roku. Osadzona jest ona w fikcyjnym mieście Liberty City i skupia się na losach młodego chińskiego imigranta o imieniu Huang Lee. Nasz bohater przybywa do miasta, aby udowodnić swoją wartość przez pomszczenie śmierci ojca, jednak zamiast tego zostaje okradziony i postrzelony. Huang musi odkryć, kto stoi za zamachem na jego życie oraz ocalić swoją rodzinę przed zgubą.

Rozgrywka w Chinatown Wars jest podobna do tej znanej z pierwszych odsłon serii Grand Theft Auto. Gracz przemierza miasto i wykonuje różne misje, które wymagają jazdy samochodem, strzelania oraz walki wręcz. Jedną z unikalnych cech niniejszego tytułu jest system handlu narkotykami, który pozwala nam zarabiać pieniądze na kupnie i sprzedaży nielegalnych substancji.

Komiksowa grafika Chinatown Wars nadaje produkcji charakterystyczny wygląd, z kolei jej muzyka jest dobrze dopasowana do akcji i podkreśla klimat. Omawiany tytuł oferuje wiele godzin rozrywki oraz szereg zróżnicowanych aktywności, które czekają na nas w Liberty City. Trzeba przyznać, że mało które gry na PlayStation Portable oferują zabawę w tak atrakcyjnej formie, jak przedstawiona powyżej odsłona Grand Theft Auto.

Zwiastun Grand Theft Auto: Chinatown Wars
 • Rok wydania: 2009
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PSP): 7,4/10

Kup Grand Theft Auto: Chinatown Wars (PSP)

9. WipEout Pure

Wipeout Pure
WipEout Pure

WipEout Pure to wydany w 2005 roku przedstawiciel popularnej niegdyś serii gier wyścigowych. Akcja tytułu rozgrywa się w futurystycznym świecie, w którym rywalizujemy w przerażająco szybkich wyścigach kosmicznych pojazdów. Do wyboru graczy oddano osiem ścigaczy, charakteryzujących się odmiennymi statystykami takimi jak prędkość, zwrotność, moc czy osłony.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W grze dostępne są trasy z różnymi pułapkami i przeszkodami, a także charakterystyczne power-upy, których można używać w trakcie wyścigów. Gadżety takie wykorzystuje się na przykład do zniszczenia przeciwnika lub chwilowego zwiększenia maksymalnej prędkości.

Gra oferuje wiele form zabawy, w tym klasyczny tryb wyścigowy, moduł time trial, jak również zestaw wyzwań, w których musimy zmierzyć się z legendarnymi pilotami. Co prawda grafika w prezentowanej produkcji może nieco razić w oczy, jednak bez wątpienia ma swój specyficzny styl. Warto za to zwrócić uwagę na ścieżkę dźwiękową, składającą się z muzyki elektronicznej wprowadzającej futurystyczny nastrój.

WipEout Pure z pewnością zadowoli fanów gier wyścigowych, a także miłośników science-fiction. Jeśli szukamy okazji do udowodnienia, że rywalizacja z ogromną prędkością nie jest nam straszna, niniejsza produkcja będzie strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun WipEout Pure
 • Rok wydania: 2005
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PSP): 8/10

Kup WipEout Pure (PSP)

10. Shin Megami Tensei: Persona 3 Portable

Persona 3 Portable
Shin Megami Tensei: Persona 3 Portable

Zwieńczeniem naszego rankingu przedstawiającego fajne gry na PSP jest Shin Megami Tensei: Persona 3 Portable. To japońskie RPG wydane przez Atlus w 2009 roku jest portem Persony 3 z PS2. Wcielamy się w postać ucznia szkoły średniej, który odkrywa u siebie zdolność zwalczania złych duchów zwanych „Cieniami”. Nasz bohater wraz ze swoimi przyjaciółmi z klubu SEES (Specialized Extracurricular Execution Squad) musi stawić czoła coraz potężniejszym wrogom i uchronić świat przed zagładą.

Akcja tytułu osadzona jest w fikcyjnym japońskim mieście Iwatodai. Rozgrywka składa się z dwóch części: walki z Cieniami oraz interakcji społecznych. W trakcie potyczek bohaterowie korzystają z tytułowych Person, czyli uosobień ich siły w postaci demonów. Aby móc ich użyć, musimy uprzednio nawiązać z nimi kontakt, a następnie zadbać o utrzymanie ich mocy na odpowiednim poziomie.

Walka toczy się w systemie turowym i tylko od nas zależy wybór wykonywanych akcji, wśród których znajdziemy atak, obronę lub użycie umiejętności specjalnej. Warto bliżej przyjrzeć się również aspektowi gry, dotyczącemu interakcji społecznych. Przewijający się w toku rozgrywki bohaterowie kształtują relacje między sobą przez rozmowy, randki i wydarzenia specjalne. Dzięki temu możemy poznać postacie z różnych środowisk oraz zyskać nowych sojuszników do walki z Cieniami.

W trakcie zabawy na naszych barkach spoczywa obowiązek podejmowania decyzji, które mają szansę wpłynąć na relacje pomiędzy bohaterami, a nawet przełożyć się na finał historii. Shin Megami Tensei: Persona 3 Portable to niezwykle rozbudowana produkcja, oferująca interesującą fabułę, wyraziste postacie i zróżnicowane aktywności. Dzięki temu jest idealną pozycją dla fanów japońskich RPG, a także dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym gatunkiem.

Zwiastun Shin Megami Tensei: Persona 3 Portable
 • Rok wydania: 2010
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PSP): 7,6/10

Kup Shin Megami Tensei: Persona 3 Portable (PSP)

Najlepsze gry na PSP – podsumowanie

Sony PlayStation Portable to ważna w historii gamingu konsola, która dostarczyła graczom wielu niezapomnianych chwil. Mimo upływu lat najlepsze gry na PSP nadal cieszą i mogą niejednokrotnie stanowić wzór do naśladowania dla nowszych, ale miałkich w swej treści produkcji. Co prawda powyższe zestawienie oddaje różnorodność biblioteki japońskiego handhelda tylko w pewnej skali, mimo to wybrane przez nas tytuły z pewnością przypadną do gustu fanom wielu gatunków.

Przeczytaj też: Najlepsze gry MMORPG

A czy Wy mieliście kontakt z kieszonkową konsolą od Sony? Może wspominacie szczególnie miło jakieś tytuły i chcielibyście podzielić się swoimi przemyśleniami na ich temat? Nie omieszkajcie tego zrobić w komentarzach poniżej!

O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.