Dolby Atmos zmierza na PS5. Główny architekt konsoli opowiada o technologii dźwiękowej

PlayStation 5

Jak poinformowało jakiś czas temu Sony, PlayStation 5 wkrótce otrzyma firmware 8.0. Wśród największych nowości znalazła się zapowiedź wprowadzenia pełnej obsługi urządzeń zgodnych z technologią Dolby Atmos. Mark Cerny, główny architekt konsoli, opowiedział nieco więcej na temat tej technologii dźwiękowej.

Mark Cerny mówi w szczegółach o wsparciu Dolby Atmos dla PlayStation 5

Test Dolby Atmos w PS5 – Digital Foundry

Dolby Atmos, zaawansowana technologia dźwiękowa, zmierza na konsole z zapowiedzianą niedawno aktualizacją PS5. Dzięki niej gracze będą mogli cieszyć się przestrzennym i bardziej realistycznym dźwiękiem. Więcej szczegółów dostarczył Mark Cerny, czyli główny architekt PlayStation 5, w wywiadzie dla portalu Eurogamer.

Jak mówi Cerny, Dolby Atmos będzie dostępne dla głośników, a także słuchawek. Ma być w pełni kompatybilne z Tempest 3D AudioTech, czyli technologią dźwiękową PS5. Warto dodać, że twórcy gier nie będą musieli dokonywać zmian ani wprowadzać poprawek do swoich produkcji, nawet jeśli są one starsze. Wszystko zostanie przeprowadzone automatycznie.

Cerny zaznaczył, że Dolby Atmos stanie się opcją dostępną dla zarówno twórców gier, jak i samych graczy, nie zastępując jednak Tempest 3D AudioTech. Architekt PS5 podkreślił, że obie te technologie posiadają swoje mocne strony oraz ograniczenia i nie istnieje jedno idealne podejście do tworzenia dźwięku w świecie gier. Cerny podkreślił również, że kluczowym celem konsoli PlayStation 5 jest zapewnienie graczom elastyczności i możliwości dostosowania dźwięku do indywidualnych upodobań oraz posiadanego sprzętu.

Ponadto najnowsza aktualizacja od Sony ma wprowadzić wsparcie dla zestawów dźwiękowych 7.1.4, które powinno bezproblemowo współpracować z już istniejącymi tytułami, przynosząc bardzo dobre rezultaty.

Zobacz też: Gry podobne do Wiedza to Potęga

Kup PlayStation 5

To właśnie Dolby Atmos ma otworzyć furtkę do głębszych i bardziej rozbudowanych wrażeń dźwiękowych na PlayStation 5, o ile posiadamy sprzęt obsługujący technologię. W przeciwnym wypadku można skorzystać z Tempest 3D AudioTech czy wypróbować innego trybu dźwięku.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.