Najlepsze gry podobne do Wiedza to Potęga. TOP 5 produkcji dla fanów główkowania

Najlepsze gry podobne do Wiedza do potęga

Chyba każde z nas szuka czasem wyzwań wymagających odrobiny „główkowania”. Jednym z tytułów pozwalających odkurzyć połączenia między neuronami jest Wiedza to Potęga — produkcja utrzymana w konwencji teleturnieju, w której mierzymy się ze znajomymi w serii quizów wyciskających siódme poty z naszych szarych komórek.

Osoby poszukujące zbliżonych wrażeń z pewnością ucieszy fakt, że nie jest to jedyna tego typu propozycja w rozległych bibliotekach najpopularniejszych platform gamingowych. Wybraliśmy najlepsze gry podobne do Wiedza to Potęga na PC i konsole, które nawiązują do omawianej produkcji stylistyką, aspektem społecznościowym lub możliwością zabawy w gronie znajomych. Zapraszamy do lektury naszego zestawienia!

Najlepsze gry podobne do Wiedza to Potęga

Knowledge is Power ukazało się oryginalnie na konsolach PlayStation 4 w 2017 roku. W grze w formie quizu dla 2-6 wykorzystujemy urządzenia mobilne z systemami Android lub iOS do sterowania naszymi poczynaniami w trakcie konkursu. By wygrać, musimy popisać się wiedzą, sprytem oraz strategią, a czasem zaryzykować i strzelać w ciemno.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
Zwiastun Wiedza to Potęga

Wybrane przez nas fajne gry podobne do Wiedza to Potęga nie tylko przetestują naszą zdolność myślenia, ale także kreatywność, a nawet zręczność. Dzięki tej różnorodności, jeśli znudzi nam się udzielanie odpowiedzi na setki pytań związanych z nauką oraz znanymi postaciami, możemy się odprężyć i rozegrać partię wirtualnych kalamburów. Gdy zechcemy za to zasmakować nieco akcji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rzucić wyzwanie znajomym, biorąc udział w wyścigach pociesznych zwierzaków.

Niezależnie od tego, czy oczekujemy wyzwania dla naszego umysłu, czy też okazji do wspólnego relaksu, poniższe zestawienie pomoże odnaleźć odpowiedni do naszych potrzeb tytuł. Bez przeciągania — zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem!

1. To jesteś Ty!

To jesteś Ty!
To jesteś Ty!

To jesteś Ty!, podobnie jak Wiedza to Potęga, to gra, do której niezbędny będzie smartfon. Nie mamy jednak co liczyć na naukową otoczkę — opisywana produkcja stawia na dobrą zabawę w gronie znajomych, a zadawane pytania są żartobliwe i niejednokrotnie sprawiają, że na naszych twarzach pojawiają się szerokie uśmiechy.

W trakcie rozgrywki narrator zabierze nas do kilku zróżnicowanych tematycznie lokacji, a większość czasu poświęcimy na głosowaniu, który z uczestników zabawy w największym stopniu spełnia opisane przez prowadzącego kryteria. Mamy również szansę wykazać się inwencją twórczą, jako że To jesteś Ty! nader często zmusza nas do rysowania palcem po ekranie telefonu. Jeśli interesują nas gry na PS4 i PS5 podobne do Wiedza to Potęga, przedstawiona produkcja z pewnością przypadnie nam do gustu.

Zwiastun To jesteś Ty!
 • Rok wydania: 2017
 • Dostępne na: PS4, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 7,1/10

Kup To jesteś Ty!

2. Drawful 2

Drawful 2
Drawful 2

Drawful 2 to kolejna pozycja, która do zabawy będzie wymagała skorzystania ze smartfona. Jej idea jest niezwykle prosta — losujemy jedną z przygotowanych przez twórców fraz lub tworzymy własną, po czym bierzemy się do pracy, czyli zobrazowania jej w postaci rysunku. Następnie reszta graczy musi odgadnąć, co nasze „dzieło” przedstawia.

Niniejszy tytuł stanowi świetną propozycję na imprezę, jako że tempo rozgrywki utrzymane jest na wysokim poziomie, a pomiędzy kolejnymi etapami nie zdąży wkraść się cień nudy. Drawful 2 dostępne jest na niemal wszystkich współczesnych platformach, a cena produkcji jest przystępna. Mało które gry podobne do Wiedza to Potęga potrafią dostarczyć tak ogromnych pokładów frajdy, jak ta produkcja.

Zwiastun Drawful 2
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 7,1/10

Kup Drawful 2

3. The Jackbox Party Pack 9

The Jacbox Party Pack 9
The Jackbox Party Pack 9

The Jackbox Party Pack 9 jest nie tyle grą, ile ich zestawem. W jego ramach możemy wraz z maksymalnie dziewiątka znajomych spróbować swoich sił w sortowaniu odpowiedzi w quizowej zabawie, postarać się przekonać wrednego czarodzieja, aby przywrócił nam ludzką formę poprzez opisywanie i wycenianie posiadanych przedmiotów, a nawet wcielić się w gwiazdę reality show i odpowiadać na grad pytania.

Wszystkie nasze zmagania, o ile oczywiście tego chcemy, może obserwować pokaźna ilość widzów. Ich udział w rozgrywce nie musi być jednak bierny, ponieważ jesteśmy w stanie dać im możliwość wpływania na podejmowane przez nas decyzje. Dla osób, które interesują gry podobne do Wiedza to Potęga na Xbox One i Xbox Series X|S, jak również konsole Sony, Nintendo Switch oraz PC-ty The Jackbox Party Pack 9 to pozycja niemal obowiązkowa.

Zwiastun The Jackbox Party Pack 9
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): brak

Kup The Jackbox Party Pack 9

4. Keep Talking and Nobody Explodes

Keep Talking and Nobody Explodes
Keep Talking and Nobody Explodes

Jak łatwo się domyślić po przeczytaniu tytułu, w tej produkcji przyjdzie nam zmierzyć się z czasem. Stawka jest dość wysoka, jako że zostajemy zamknięci w pomieszczeniu z tykającą bombą, która wybuchnie, gdy tylko licznik dojdzie do zera. Naszą jedyną nadzieją na wyjście z tarapatów są przyjaciele dysponujący specjalnym podręcznikiem ze wskazówkami do rozbrojenia ładunku.

Zażegnanie zagrożenia nie będzie jednak prostym zadaniem, jako że nasi towarzysze zabawy nie widzą bomby. Cały proces przebiega więc na jak najbardziej skrupulatnym opisywaniu jej poszczególnych elementów i radzenia sobie z nimi krok po kroku. Mimo że w tym tytule nie uświadczymy quizów, to mało które fajne gry podobne do Wiedza to Potęgą tak „zachęcają” nas do główkowania jak Keep Talking and Nobody Explodes.

Zwiastun Keep Talking and Nobody Explodes
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,1/10

Kup Keep Talking and Nobody Explodes

5. Ultimate Chicken Horse

Ultimate Chicken Horse
Ultimate Chicken Horse

Nasze zestawienie prezentujące najlepsze gry podobne do Wiedza to Potęga na PC i konsole zamyka produkcja, która może i z quizami wiele wspólnego nie ma, ale z dobrą zabawą w gronie znajomych już jak najbardziej. W Ultimate Chicken Horse rywalizować mogą maksymalnie cztery osoby — zarówno w lokalnym trybie multiplayer, jak i online.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Rozgrywka przypomina grę platformową, jakich wiele — nie dajmy się jednak zwieść pozorom. To od nas zależy ostateczny wygląd mapy i to my jesteśmy odpowiedzialni za rozmieszczenie przeszkód, które następnie musimy pokonać w drodze do chorągiewki symbolizującej finisz. Jeśli szukamy atrakcyjnego sposobu na spędzenie czasu ze znajomymi, ale bez szczególnego „główkowania”, Ultimate Chicken Horse z pewnością dostarczy nam masy frajdy.

Zwiastun Ultimate Chicken Horse
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Ultimate Chicken Horse

Najlepsze gry podobne do Wiedza to Potęga — podsumowanie

Na tym kończymy zestawienie prezentujące fajne gry podobne do Wiedza do Potęga na PC i konsole. Na rynku dostępnych jest wiele produkcji, które umilą nam czas spędzony w gronie znajomych, jeżeli akurat mamy ochotę na odrobinę cyfrowej rozrywki.

Jeśli nudzą nas „statyczne” tytuły, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować swoją zręczność, w powyższym rankingu znalazło się także „małe co nieco” zarówno dla pasjonatów quizów, jak i domorosłych saperów. Dzięki różnorodności wskazanych przez nas tytułów wspólna zabawa z przyjaciółmi nigdy się nie znudzi.

Przeczytaj też: Najlepsze gry podobne do Heroes 3

A czy Wy mieliście okazję zagrać w Wiedza to Potęga? A może na przeszkodzie stanęła Wam ekskluzywność tej produkcji i jej obecność wyłącznie na konsolach Sony? Dajcie znać w komentarzach, która z zaprezentowanych pozycji najbardziej przypadła Wam do gustu!

O autorze
Jakub Dmuchowski
Redaktor działu Artykuły | Recenzent

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywając się już w Diablo II i The Elder Scrolls III: Morrowind. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
REKORDOWA PROMOCJA! SKORZYSTAJ, PÓKI TRWA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.