Nowe PlayStation 5 z nowym procesorem. Efekt? Tańsza produkcja!

PlayStation 5

Nowe modele konsol PlayStation 5 oznaczone numerem CFI-1200 będą charakteryzować się nie tylko zmianami w płycie głównej, lecz również w zastosowanym procesorze. Jest on bardziej oszczędny, generuje mniej kosztów podczas produkcji i zapewnia taką samą wydajność. Bilans zdecydowanie na plus!

PlayStation 5 z nowym procesorem

PlayStation 5
PlayStation 5

Nowy procesor w kontekście konsoli może budzić emocje, choć w rzeczywistości branży nie czeka tutaj żadna rewolucja. Już jakiś czas temu pisaliśmy o przeciekach odnośnie nowej wersji konsoli PlayStation 5. Wówczas najważniejszą informacją okazały się zmniejszone gabaryty poszczególnych wersji, jak i ograniczony pobór prądu. Teraz wiemy, że głównym elementem tego „odświeżenia” jest nowy procesor o nazwie Oberon Plus. Sony postanowiło skorzystać z procesu technologicznego 6 nm (zamiast 7 nm), co w efekcie pomogło zredukować rozmiar podzespołu o 15 procent.

Zobacz też: Pad do PC

Mniejszy rozmiar, to też mniejsze koszta produkcji, ponieważ wykorzystując taką samą ilość surowca jak poprzednio, można otrzymać o 20 procent produktu więcej. Do tego dochodzi wspomniana wcześniej oszczędność energii (skromna, ale zawsze) i mamy do czynienia z przyzwoitą poprawą znanej dotychczas konsoli. Nie jest to co prawda PlayStation 5 Pro, ale dobrze wiedzieć, że Sony cały czas szuka nowych rozwiązań dla swojego sprzętu.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■
O autorze
Dawid Szafraniak
Autor

Z grami związany przez większość swojego życia, początkowo jedynie na konsoli, później bez platformowego podziału. Nieironicznie każdego roku oczekuje premiery nowej odsłony Call of Duty, jak i gier wyścigowych możliwie najmniej związanych z F1. W wolnych chwilach zamienia pada na aparat fotograficzny, którym uwiecznia sport, ludzi i nie tylko.

Liczba wpisów: 265 (w redakcji od 02.08.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
REKORDOWA PROMOCJA! SKORZYSTAJ, PÓKI TRWA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.