PlayStation oferuje prawie pięć razy więcej „exów” niż Xbox. Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Xbox vs PlayStation

Nie da się ukryć, że o pozycji danego ekosystemu konsol na globalnym rynku świadczy w pewnym sensie ilość tytułów ekskluzywnych. Nie jest też wielką tajemnicą, że prym w tej dziedzinie wiodą Sony oraz Nintendo, które opierają swoje strategie rozwoju właśnie na tym aspekcie. Opublikowane przy okazji procesu o tymczasowe zablokowanie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft dane pokazują dokładnie, jak duża dysproporcja w tej materii występuje pomiędzy producentem PlayStation a gigantem z Redmond.

Ogromna dysproporcja między tytułami ekskluzywnymi oferowanymi przez Xbox a Nintendo i PlayStation

W jednym z dokumentów opublikowanym przez Microsoft na potrzeby procesu przed amerykańskim sądem znalazły się informacje według których PlayStation ma prawie pięć razy więcej tytułów ekskluzywnych aniżeli ekosystem dostarczany przez giganta z Redmond. Tym samym „Zieloni” oferują najmniej gier na wyłączność z całej trójki producentów konsol, bo jest to zaledwie 59 pozycji.

Liderem jest oczywiście Sony z rezultatem 286 gier ekskluzywnych, a zaraz za nim znajduje się Nintendo ze swoimi 277 grami dostępnymi tylko na ich platformie.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że w tym przypadku wraz z ilością szła także jakość i oba przodujące przedsiębiorstwa dorobiły się na przestrzeni lat kilku niezwykle popularnych marek. W przypadku Sony można wskazać chociażby The Last of Us czy serię God of War; Nintendo za to może pochwalić się tak popularnymi IP, jak The Legend of Zelda czy Mario.

Forza Motorsport
Forza Motorsport

W przypadku Xboxa możemy obecnie mówić tylko o cyklu Forza, który faktycznie stał się wizytówką marki. Co prawda, w portfolio „Zielonych” wskazać można jeszcze tak głośne marki, jak Gears of War lub Halo, jednak ostatnimi czasy nie ma przesłanek wskazujących, aby Microsoft planował je rozwijać w konkretny sposób.

Oczywiście w ofercie Xboxa jest szereg jeszcze innych tytułów ekskluzywnych, jednak nie cieszą się one tak dużą popularnością wśród graczy, jak te przytoczone powyżej.

Przeczytaj też: Gry singleplayer

Kup PlayStation 5

W obliczu przytoczonych powyżej statystyk widać dokładnie, że dysproporcja pomiędzy Xboxem a resztą konkurencji jest ogromna. W tym kontekście nie powinny też dziwić ostatnie słowa CEO Microsoftu — Satyi Nadelli — który podczas przesłuchania wyznał, że chciałby całkowicie pozbyć się z rynku ekskluzywnych gier.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.