PlayStation sukcesem dzięki dwóm japońskim RPG? „W końcu mieliśmy gry, których potrzebowaliśmy”

Final Fantasy Dragon Quest

PlayStation jest marką, która wraz z Nintendo i Xboxem zdominowała rynek gamingowy, a PS2 to do dziś najlepiej sprzedająca się konsola w historii. Okazuje się, że według jednego z prezesów Sony ten sukces zawdzięczamy dwóm markom RPG, bez których rozwój urządzenia nie byłby możliwy. 

Według Shuhei Yoshidy sukces PlayStation zawdzięczamy dwóm japońskim RPG

Shuhei Yoshida

Shuhei Yoshida, prezes ds. niezależnych deweloperów w Sony, otrzymał nagrodę honorową podczas wydarzenia Bilbao International Games Conference. Tę okazję wykorzystali będący na miejscu dziennikarze z serwisu GameReactor. Yoshida podczas rozmowy stwierdził, że sukces PlayStation nie byłby możliwy, gdyby nie dwie marki japońskich RPG — Final Fantasy oraz Dragon Quest.

W tamtym czasie SquareSoft i Enix były osobnymi firmami; Square miało Final Fantasy, Enix Dragon Quest, a te dwie gry RPG to największe IP w Japonii. I wiesz, te studia omawiały za kulisami [rzeczy], których nie mogę zdradzić, ale oba zobowiązały się do wprowadzenia swoich nowych gier na PlayStation. I to całkowicie odwróciło nasz los. W końcu mieliśmy gry, których potrzebowaliśmy, aby PlayStation odniosło sukces.

Shuhei Yoshida, prezes ds. niezależnych deweloperów w Sony, zwycięzca honorowej nagrody podczas BIG Conference

Według Shuheia Yoshidy pierwsze PlayStation początkowo nie miało wystarczającej siły przebicia, by móc rywalizować na rynku zdominowanym przez Segę i Nintendo. Szalę zwycięstwa przechyliły firmy SquareSoft oraz Enix, posiadające największe japońskie marki, czyli wspomniane już Final Fantasy i Dragon Quest. Oba studia zobowiązały się wydać swoje flagowe tytuły na PS, co przyciągnęło graczy. 

Zobacz też: Fajne gry na Nintendo Switch po polsku

Final Fantasy 7 rozkochało w sobie zachodnich odbiorców, kiedy Dragon Quest 7 zachęcił do zakupu PlayStation Japończyków. Dzięki temu rzesze fanów obu serii RPG miały motywację do nabycia konsoli Sony, co dało firmie możliwość kontynuacji projektu, który trwa do dziś i raczej szybko się nie skończy, biorąc pod uwagę plany dotyczące wydania PlayStation 6.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Super okazja!