Najlepsze gry na Nintendo Switch po polsku. TOP 10 produkcji z dubbingiem lub napisami

Gry na Nintendo Switch po polsku

Konsole firmy Nintendo z każdą kolejną generacją zdają się cieszyć w Polsce coraz większą popularnością. Dzisiaj już bez przeszkód kupimy najnowsze urządzenia od japońskiego giganta, jak i wszelkie dostępne na nie gry — te figurują na półkach praktycznie wszystkich sklepów z elektroniką.

Natomiast jeśli chodzi o gry na Nintendo Switch po polsku, to tutaj sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. W porównaniu z konkurencyjnymi platformami, produkcje na „Pstryczka” nie są u nas zbyt często lokalizowane. W tym zestawieniu postaramy się jednak udowodnić, że również na sprzęt Nintendo ukazało się sporo wartościowych tytułów, które są dostępne po polsku.

Najlepsze gry na Nintendo Switch po polsku

Jeśli chodzi o konsolę Nintendo Switch, gry po polsku wciąż są na nią pewną rzadkością. Zdarza się nawet, że niektóre tytuły ukazują się na inne sprzęty w naszym rodzimym języku, a na „Pstryczku” trzeba się zadowolić wersjami anglojęzycznymi. Na szczęście rosnąca popularność marki Nintendo w naszym kraju powoduje, że lokalizacji sukcesywnie przybywa i — co ważne — nie dotyczy to wyłącznie gier dla najmłodszych.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Na łamach XGP.pl opisywaliśmy już najlepsze gry na konsolę Nintendo Switch, ale wiele z nich nie miało rodzimej wersji językowej. Dlatego w tym zestawieniu wybieramy fajne gry na Nintendo Switch po polsku, które powinny zainteresować osoby o różnych gustach. Dodajmy, że wybór jest subiektywny, a kolejność na liście nie ma znaczenia. Przechodząc do konkretów, ranking 10 produkcji rozpoczyna się poniżej.

1. Disco Elysium: The Final Cut

Disco Elysium: The Final Cut
Disco Elysium: The Final Cut

Być może będzie to zaskakujące, ale nasze zestawienie zawierające najlepsze gry na Nintendo Switch po polsku otwieramy produkcją, która wcale nie jest skierowana do najmłodszych graczy. W Disco Elysium wcielamy się w zmęczonego życiem policjanta, który pewnego razu upija się do tego stopnia, że zapada na amnezję i przestaje kojarzyć, skąd się wziął i jak trafił w miejsce, w którym rozpoczyna się gra. W tych niecodziennych okolicznościach przyjdzie nam rozwiązać zagadkę pewnego morderstwa.

Tytuł ten może pochwalić się wyśmienitą atmosferą — bohaterowie są bardzo charakterystyczni, a wykreowany świat potrafi urzekać i odpychać jednocześnie. Nie prowadzimy tutaj klasycznych walk z przeciwnikami, ale musimy np. pilnować, żeby wskutek nieprzemyślanych wyborów nie doprowadzić naszego policjanta do zawału serca. Dodatkową rekomendacją niech będzie fakt, że Disco Elysium trafiło również na nasze listy najlepszych gier indie oraz najlepszych gier RPG.

Zwiastun Disco Elysium: The Final Cut
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,2/10

Kup Disco Elysium: The Final Cut

2. Spyro Reignited Trilogy

Spyro Reignited Trilogy
Spyro Reignited Trilogy

Wybierając najlepsze gry na Nintendo Switch po polsku, po prostu nie wypada nie ująć tej pozycji, szczególnie że posiada ona świetny dubbing. Mowa oczywiście o doskonałym remake’u trzech gier z serii Spyro, oryginalnie wydanych na pierwszą konsolę PlayStation. Wcielamy się w tytułowego smoka, który – choć młody i niewielkich rozmiarów – często ratuje swoich starszych braci, jak i pozostałych mieszkańców krainy przed zakusami czarnych charakterów.

Odświeżona trylogia studia Insomniac Games to doskonała trójwymiarowa platformówka w starym dobrym stylu. Wcielając się w Spyro, zwiedzamy zróżnicowane plansze, walczymy z wymagającymi bossami i robimy użytek z takich umiejętności jak superprędkość, uderzenia głową, zianie ogniem czy szybowanie przy pomocy skrzydeł. Warto wspomnieć, że Spyro Reignited Trilogy to też jedna z najlepszych gier dla dzieci na PS4.

Zwiastun Spyro Reignited Trilogy
 • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
 • Rok wydania: 2018
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,3/10

Kup Spyro Reignited Trilogy

3. Hades

Hades
Hades

Omawiany tytuł jest doskonałym dowodem na to, że czasem mniej znaczy więcej. Akcja umiejscowiona została w świecie mitologii greckiej, a sama gra oferuje prostą grafikę z widokiem izometrycznym — nie jest więc typowym tytułem AAA, jak np. spektakularny God of War. Natomiast wykreowany na ekranie świat jest na tyle ciekawy, że wielu graczy po prostu pokochało tę produkcję.

Wcielamy się w Hadesa – syna boga świata zmarłych, który wbrew woli ojca wyrusza z misją na Olimp. Po drodze czekają na nas różne postacie znane z mitologii, wśród których znajdują się zarówno wrogowie, jak i sprzymierzeńcy. Tytuł ten określany jest mianem roguelike, a więc często w nim giniemy, ale zaletą jest fakt, że każda taka śmierć odmienia nieco rozgrywkę, bo każde rozpoczęcie przygody od nowa wprowadza pewne zmiany, które malują szerszy obraz na fabułę. Oczywiście nasza postać zdobywa też nowe umiejętności, które pozwalają łatwiej eliminować przeciwników i odkrywać kolejne plansze.

Zwiastun Hades
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 9/10

Kup Hades

4. Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas

Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas
Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas

Crash Bandicoot, czyli marka stworzona przez słynne studio Naughty Dog, tak samo jak wspomniany wcześniej Spyro, zadebiutowała w latach 90. na pierwszej konsoli PlayStation. Dzisiaj jest to tytuł multiplatformowy, a opracowana po wielu latach przez firmę Toys for Bob czwarta pełnoprawna odsłona serii (nie bez powodu nosząca podtytuł „Najwyższy czas”), ukazała się z polskimi napisami.

Pod względem mechaniki jest to platformówka w starym dobrym stylu, w której eliminujemy pojedynczych przeciwników oraz bossów, zbieramy przedmioty, a przede wszystkim omijamy przeszkody, wykorzystując przy tym własny refleks i zręczność. To także świetnie wyglądająca gra, pełna charakterystycznego dla tej serii humoru.

Zwiastun Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2021
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 7,9/10

Kup Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas

5. Obcy: Izolacja

Obcy: Izolacja
Obcy: Izolacja

Można też znaleźć gry na Nintendo Switch po polsku, które są skierowane dla dorosłych odbiorców. Omawiany tytuł jest pozycją obowiązkową dla fanów filmowej serii o Obcym, a w szczególności pierwszego dzieła, nakręconego w 1979 roku przez Ridleya Scotta. Nie będą również rozczarowani miłośnicy survival horrorów, którzy stawiają budowanie atmosfery grozy ponad ciągłą akcją.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wcielamy się tutaj w Amandę – córkę Ellen Ripley, a naszym zadaniem jest odnalezienie czarnej skrzynki na pokładzie statku Nostromo, gdzie toczyła się akcja kultowego filmu. Wydarzenia ukazane są z perspektywy pierwszej osoby, a najlepszym sposobem walki z Obcym jest ucieczka i zmyślne wykorzystywanie kryjówek. Amanda przy okazji zna się na hakowaniu systemów informatycznych i tworzeniu różnych przydatnych przedmiotów. Na największy podziw zasługuje tutaj wierne odwzorowanie klimatu, jaki towarzyszył materiałowi źródłowemu.

Zwiastun Obcy: Izolacja
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,5/10

6. LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga
LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

Zestawienie zawierające fajne gry na Nintendo Switch po polsku moglibyśmy zapełnić kilkoma tytułami spod znaku LEGO. Decydując się jednak tylko na jedną odsłonę, wybieramy tę część, która prezentuje wydarzenia znane z uniwersum Gwiezdnych wojen, a konkretniej — aż trzech filmowych trylogii.

Historia przybliża najważniejsze momenty znane z filmów, które można przeżyć na nowo, tyle że w nieco bardziej humorystycznym wydaniu. Podtytuł wskazuje, iż główne skrzypce grają tutaj Anakin, Luke i Rey, ale to nie znaczy, że nie pokierujemy też Hanem Solo czy Obi-Wanem. Mechanika zabawy opiera się na eliminowaniu drobnych wrogów i rozwiązywaniu prostych zagadek. Gra zawiera także przyjemny tryb kooperacji, a pełnowartościowa lokalizacja dodaje tej produkcji przynajmniej jeden punkt do oceny końcowej.

Zwiastun LEGO Star Wars: The Skywalker Saga
 • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
 • Rok wydania: 2022
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 7,4/10

Kup LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

7. South Park: The Fractured But Whole

South Park: The Fractured But Whole
South Park: The Fractured But Whole

W tej grze z gatunku RPG wcielamy się w postać, która wchodzi w szeregi barwnych bohaterów z serialu South Park, aby tym razem wyśmiewać bezlitośnie absurdy i schematy kierujące wszelkiej maści kinem superbohaterskim. Dzieciaki w ramach osiedlowej zabawy tworzą własne uniwersum herosów i złoczyńców, którzy stają naprzeciwko siebie w celu rozegrania wojny wszech czasów.

Wzorem najlepszych gier RPG, tak i tutaj tworzymy swoją postać (możemy jej nadać rasę czy religię) i rozwijamy ją wraz z postępami w rozgrywce. Ponadto w grze toczymy turowe pojedynki i zbieramy różne przedmioty, z których można tworzyć jedzenie czy stroje. Największym atutem tej produkcji — o ile znajdujemy się w gronie miłośników South Parku — jest oczywiście niewybredny humor i celne spostrzeżenia na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Zwiastun South Park: The Fractured But Whole
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2018
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 7,8/10

Kup South Park: The Fractured But Whole

8. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Nasz narodowy produkt eksportowy pod postacią hitu CD Projekt RED ukazał się także na „Pstryczka”, oczywiście w pełnej polskiej lokalizacji. Trzecia odsłona Wiedźmina trafiła na konsolę Nintendo cztery lata po światowej premierze, ale lepiej późno niż w ogóle.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W tej produkcji Geralt z Rivii musi odnaleźć dwie bliskie swojemu sercu osoby — Yennefer i Ciri — oraz dowiedzieć się kim lub czym jest tytułowy Dziki Gon, budzący postrach wśród mieszkańców Kontynentu. Doskonała fabuła i liczne misje poboczne, których scenariusze w niczym nie ustępują głównemu wątkowi, to znaki szczególnej tej produkcji. Wiedźmin 3 mimo wielu lat na karku to przykład gry na Nintendo Switch po polsku, której absolutnie nie można pominąć.

Zwiastun Wiedźmin 3: Dziki Gon
 • Polska wersja językowa: tak (dubbing + napisy)
 • Rok wydania: 2019
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 6,1/10

Kup Wiedźmin 3: Dziki Gon

9. Monster Hunter: Rise

Monster Hunter: Rise
Monster Hunter: Rise

Akcja tego tytułu toczy się w wiosce Kamura — wcielając się w łowcę potworów, musimy zapewnić jej ochronę przed wielkimi i niebezpiecznymi bestiami, które żyją w przedstawionym świecie. Eliminacja przeciwników przy użyciu zaawansowanego systemu walki to główny trzon rozgrywki w Monster Hunter: Rise, ale nie brakuje też przerw od ciągłej akcji, podczas których możemy np. prowadzić dialogi z postaciami pobocznymi.

Omawiana produkcja jest zarazem szóstą częścią cyklu od twórców z Capcomu, jak również — patrząc po świetnych wynikach sprzedaży — jedną z najbardziej popularnych. Warto wspomnieć o przyjemnej dla oka grafice, świetnie zaprojektowanych potworach i ogólnym klimacie średniowiecznej Japonii z domieszką fantasy. Przykład godnej uwagi gry na Nintendo Switch po polsku.

Zwiastun Monster Hunter: Rise
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2021
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,8/10

Kup Monster Hunter: Rise

10. Ori and the Will of the Wisps

Ori and the Will of the Wisps
Ori and the Will of the Wisps

Wcielamy się w sympatycznego duszka imieniem Ori, który wyrusza w baśniową krainę w celu odkrycia swojego prawdziwego przeznaczenia. W zasadzie tyle streszczenia fabuły wystarczy, ponieważ historię opowiedzianą w Ori and the Will of the Wisps po prostu trzeba odkrywać samemu.

Produkcja twórców z Moon Studios to dwuwymiarowa platformówka, nastawiona przede wszystkim na unikanie przepaści i zasadzek, ale niepozbawiona też elementów walki. Bohater potrafi korzystać ze specjalnych duchowych broni i umiejętności, które dodatkowo rozwijamy wraz z postępami w rozgrywce. Najbardziej urzekają tutaj takie aspekty jak doskonała grafika, wyśmienite przerywniki filmowe i ogólna baśniowość przedstawionego świata.

Zwiastun Ori and the Will of the Wisps
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Rok wydania: 2020
 • Ocena graczy na Metacritic (Nintendo Switch): 8,7/10

Kup Ori and the Will of the Wisps

Najlepsze gry na Nintendo Switch po polsku – podsumowanie

Na tym kończymy nasze zestawienie, które chyba udowadnia, że gier na Switcha w naszym rodzimym języku jednak nie brakuje, a ich rozpiętość gatunkowa również jest całkiem szeroka. Pozostaje liczyć, że w niedalekiej przyszłości Nintendo zdecyduje się zacząć tłumaczyć na język polski również swoje topowe tytuły ekskluzywne.

Przeczytaj też: Najlepsze gry muzyczne na Nintendo Switch

A czy Wy należycie do grona szczęśliwych posiadaczy Switcha? Jeżeli tak, to napiszcie w komentarzach, które gry na tę konsolę Waszym zdaniem najbardziej zasługują na polską lokalizację. Przy okazji dajcie też znać, czy kiedykolwiek zrezygnowaliście z zakupu danej produkcji tylko dlatego, że nie była ona dostępna z napisami albo dubbingiem!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.