Prezes Microsoftu zaskakująco o sporze z CMA ws. Activision Blizzard! „Postąpili twardo i sprawiedliwie”

Xbox Activision Blizzard

W październiku, po długich bojach stoczonych z urzędami antymonopolowymi, Microsoft oficjalnie ogłosił przejęcie Activision Blizzard. W Europie solą w oku dla amerykańskiej korporacji był przede wszystkim urząd z Wielkiej Brytanii, czyli CMA (Competition and Markets Authority), który walczył o zatrzymanie transakcji i wymusił zmiany w umowie. Do całej sytuacji postanowił się odnieść Brad Smith, prezes Microsoftu, który po czasie zmienił podejście do działań brytyjskich urzędników.

Brad Smith, prezes Microsoftu: „CMA utrzymało rygorystyczne standardy i szanuję to”

Zwiastun informujący o oficjalnym przejęciu przez Microsoft Activision Blizzard

W kwietniu 2023 roku CMA zablokowało transakcję między Microsoftem a Activision Blizzard w obawie o to, że zakup ten będzie szkodliwy dla innych podmiotów z branży gier.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Po kilku miesiącach intensywnych sporów doszło do ugody między brytyjskim urzędem a amerykańskim gigantem, na mocy której korporacja musiała zagwarantować, że pozostawi dla PlayStation część rynku związanego ze strumieniowaniem gier.

Ugoda ta otworzyła drzwi do przejęcia w październiku przez Microsoft Activision Blizzard. Teraz, po sfinalizowaniu transakcji, do sporu z brytyjskim urzędem antymonopolowym odniósł się prezes Microsoftu, Brad Smith. Jego słowa zdają się przeczyć temu, co mówił jeszcze w trakcie batalii z CMA.

CMA postąpiło twardo i uczciwie. Z pewnością wiele się nauczyłem w trakcie tego sporu. Niekoniecznie wycofałbym się ze wszystkich obaw, które wyraziłem podczas rozmowy w kwietniu, ale mógłbym użyć nieco innych słów, aby przedstawić swój punkt widzenia. CMA utrzymało rygorystyczne standardy i szanuję to.

Brad Smith, prezes Microsoftu

Słowa te są o tyle zaskakujące, że wcześniej Smith wspominał nawet o możliwym wyjściu Microsoftu z brytyjskiego rynku oraz zaznaczył, że Unia Europejska jest atrakcyjniejszym miejscem do rozpoczęcia działalności gospodarczej niż Wielka Brytania.

Wielu graczy sugeruje, że może mieć to związek z kolejnymi przejęciami, planowanymi na następne lata. Rzadko zdarza się, by do mediów wypłynęła opinia od tak ważnej osoby, która na dobrą sprawę opowiada się za całą korporację.

Zobacz też: Projektor do domu – najlepsze modele

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft to największa tego typu transakcja w historii branży gier. Kwota umowy wyniosła prawie 69 miliardów dolarów, a w ręce amerykańskiej korporacji trafiły takie marki jak m.in. Call of Duty, Warcraft, Diablo czy Overwatch.

Źródło: VGC

O autorze
Igor Twardowski
Redaktor działów Newsy & Promocje

Niespełniony filmoznawca i scenarzysta, który pierwsze kroki w grach stawiał w Tomb Raider II i pierwszym Diablo. Miłośnik Gothica i Heroesów. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Mega promocja na 2025 ruszyła!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.