Project Leonardo, czyli zupełnie nowy kontroler do PS5 od Sony dedykowany dla osób z niepełnosprawnościami

Project Leonardo

Kwestia dostosowywania produkcji, czy sprzętów dla ludzi dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnościami w ostatnim zajmuje coraz więcej miejsca w planach wielkich korporacji. Bez wątpienia jest to bardzo dobra informacja, ponieważ dzięki kolejnym innowacjom więcej osób ma szansę bliżej poznać świat gier wideo. Naprzeciw oczekiwaniom właśnie tych ludzi wyszło Sony, które podczas tegorocznych targów CES 2023 zaprezentowało zupełnie nowy kontroler do PS5.

Project Leonardo to kontroler do PS5 przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami

We’re honored to team up with incredible organizations and accessibility experts to develop Project Leonardo for PS5.

Hear from them about the importance of gaming accessibility: https://t.co/qqCfpnPJr6 pic.twitter.com/MbB8Ws1pcc

— PlayStation (@PlayStation) January 5, 2023

We’re honored to team up with incredible organizations and accessibility experts to develop Project Leonardo for PS5.

Hear from them about the importance of gaming accessibility: https://t.co/qqCfpnPJr6 pic.twitter.com/MbB8Ws1pcc

— PlayStation (@PlayStation) January 5, 2023

W najnowszym komunikacie prasowym wystosowanym przez Sony można przeczytać, że Project Leonardo ma się cechować szeregiem funkcji pozwalających na dostosowanie sterowania pod indywidualne potrzeby każdego gracza. Szeroki zakres konfiguracji ma być możliwy dzięki wymiennym komponentom o różnych kształtach i rozmiarach.

Dzięki temu nowy pad do PS5 ma umożliwić łatwiejszą i przede wszystkim wygodniejszą obsługę gier dla ludzi dotkniętych niepełnosprawnościami. Ma on być pomocny dla osób, które mają ograniczony zakres ruchów oraz problemy z utrzymaniem standardowego kontrolera przez dłuższy czas.

Project Leonardo 1 PS5
Project Leonardo

W kwestii własnego dostosowania kontrolera pomocna ma być także możliwość dowolnego mapowania przycisków, która umożliwi przypisanie tej samej funkcji do jednego klawisza. Równie ważną funkcją ma być opcja zapisania aż trzech progili ustawień, które będzie można zmieniać w dowolnym momencie za pomocą konsoli PS5.

project_leonardo_1
Project Leonardo

Warto też wspomnieć, że pad ten kompatybilny będzie z padem DualSense oraz innymi akcesoriami i przełącznikami produkowanymi przez zewnętrzne firmy, a więc możliwości dostosowywania go pod własne potrzeby ma stać się jeszcze większa.

Na uwagę zasługuję także sama konstrukcja Project Leonardo, która pozwala ułożyć je na blacie lub na tacy wózka inwalidzkiego bez konieczności trzymania go w rękach. Co więcej, istnieje możliwość przymocowania ich do różnego rodzaju uchwytów nawet pod kątem 360 stopni.

Przeczytaj też: Smartwatch damski — ranking

Według opisu zamieszczonego na oficjalnym blogu PlayStation Project Leonardo powstał we współpracy z organizacjami, które na co dzień zajmują się opracowywaniem kontrolerów na potrzeby osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że jego projekt może odpowiadać dość szerokiej grupie osób z niepełnosprawnościami.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Super okazja!
Z