Prototyp PS5 pojawił się na aukcji w Japonii. Około 20 000 zł za prawdziwy kawałek historii

PS5 Prototyp 2

Nie jest tajemnicą, że przed oficjalnymi premierami konsol twórcy gier otrzymują ich prototypy lub też devkity, dzięki czemu mogą zawczasu przygotować swoje produkcje na nowy sprzęt. Jeden z takich właśnie systemów PS5 znaleziono ostatnio na jednej z japońskich aukcji.

Prototyp PS5 sprzedany na aukcji za około 20 000 zł

PS5 prototyp aukcja
Aukcja z prototypem PS5 na japońskim Yahoo

Jak odkryto na portalu Wololo, prototypowa wersja PS5 pojawiła się niedawno na japońskim Yahoo. Konsola wygląda podobnie do oficjalnego devkita, a z zakończonej już aukcji (zawartość strony nie wyświetla się w Polsce – do jej zobaczenia najłatwiej użyć VPN-a) możemy dowiedzieć się, że sprzedano ją finalnie za 702 000 jenów (ok. 19 700 zł).

Te wersje najnowszej konsoli Sony były rozsyłane do producentów w celu uzyskania ich opinii przed startem sprzedaży detalicznej. Zgodnie z podanym wyżej źródłem możemy przypuszczać, że od edycji deweloperskich różnią się implementacją wcześniejszej wersji oprogramowania oraz możliwością modyfikacji sprzętu przed zaakceptowaniem jego oficjalnego wydania.

Warto zaznaczyć, że obrót prototypami oraz devkitami jest ściśle licencjonowany. Twórcy nie dostają ich na własność, a zamiast tego wypożyczają je na określony czas. Zasada ta ma najprawdopodobniej swoje zastosowanie również w tym przypadku, więc nie do końca wiadomo, jak konsola trafiła do sprzedaży „z drugiej ręki”.

Niemniej jednak sprzedawca wydaje się mieć stałe źródło dopływu wczesnych wersji konsol Sony. Jego klienci chwalą sobie współpracę, na mocy której nabyli od niego już devkity czy prototypy PSP, PS Vity oraz PS4.

Zobacz też: Najlepsze gry point and click

Kup PlayStation 5

Samo Sony również wydaje się podchodzić nieco bardziej liberalnie do zbywania tego typu urządzeń na różnych nieoficjalnych aukcjach. „Wystarczy” dysponować odpowiednimi środkami finansowymi, a stosunkowo łatwo staniemy się posiadaczami devkitów niektórych z konsol PlayStation.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.