Najlepsze gry point and click. TOP 10 produkcji, których motywem przewodnim jest klikanie

Najlepsze gry point and click

W ostatnich dekadach interaktywna rozrywka ewoluowała w błyskawicznym tempie, czego owocem jest wachlarz różnorodnych, nieraz niezwykle złożonych produkcji. Wśród największych hitów sektora AAA znajdziemy tytuły z zaawansowanym systemem walki lub setką questów w otwartym świecie, którym jednak często brakuje oryginalności. Jeśli więc chcemy odetchnąć od typowej oferty mainstreamu warto sięgnąć po odwołujące się do klasyki gry point and click.

W niniejszych rankingu znalazły się zarówno legendy gatunku „wskaż i kliknij”, jak i współczesne produkcje kontynuujące bogatą tradycję swoich poprzedników. Biorąc pod uwagę przystępne sterowanie, wymienione przez nas tytuły spodobają się również mniej doświadczonym graczom, a niektóre z nich sprawdzą się świetnie nawet na ekranach smartfonów gamingowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem najlepszych gier point and click!

Najlepsze gry point and click

Gry point and click charakteryzują się stosunkowo łatwym sterowaniem, które wykorzystuje w głównej mierze urządzenia wskazujące, takie jak myszka komputerowa, trackpad laptopa, czy też ekran dotykowy smartfona. Mimo że niektóre produkcje obsługują dodatkowe przyciski, to właśnie klikanie jest najważniejszym elementem rozgrywki. Aby przystąpić do eksploracji, zarządzania ekwipunkiem czy wybierania opcji dialogowych wystarczy nakierować odpowiednio kursor, a następnie wybrać interesującą nas opcję.

Omawiany gatunek charakteryzuje się również występowaniem licznych łamigłówek, których rozwiązanie wymaga odpowiedniej spostrzegawczości oraz inteligencji. Choć umiejętności manualne nie są w tym przypadku najważniejszy, tytuły „wskaż i kliknij” mogą być idealną opcją także dla zwolenników bardziej wymagających produkcji, takich jak na przykład soulslike.

Pierwsze gry o wspomnianej charakterystyce zaczęły się pojawiać już w latach 80. ubiegłego wieku. Od tamtego czasu wydano wiele interesujących tytułów, a niektóre klasyki otrzymały nawet zremasterowane edycje stworzone z myślą o współczesnych urządzeniach. Dzięki temu wybór jest naprawdę ogromny i z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego.

Nie przedłużając, przejdźmy do zestawienia 10 najlepszych gier point and click, w których klikanie rozgrzeje nasze palce do czerwoności! Co ważne, kolejność na liście jest zupełnie przypadkowa — wszystkie wymienione pozycje są równie godne polecenia.

1. Primordia

Primordia
Primordia

Akcja cyberpunkowej Primordii toczy się w odległej przyszłości, w której władzę na Ziemi przejęły mniej lub bardziej inteligentne maszyny. Głównymi bohaterami tej futurystycznej opowieści są zaawansowany android Horatio Nullbuilt oraz jego uczynny pomocnik, niejaki Crispin.

W początkowej fazie przygody naszym głównym zadaniem jest odbudowa porzuconego statku kosmicznego U.N.N.I.I.C. Wraz z postępami gry odkryjemy jednak dużo mroczniejsze realia otaczającego nas świata. Warstwa fabularna zasługuje na szczególną pochwałę ze względu na mnogość zakończeń — jest ich aż 7.

W trakcie postapokaliptycznych zmagań musimy rozwiązać wiele interesujących łamigłówek, w czym pomoże nam również Crispin. Jeśli tego sobie życzymy, fruwający robot udzieli drobnych wskazówek lub odpowie na nurtujące Horacego pytania — często w humorystyczny sposób. Co ciekawe, do sporej części zagadek możemy podejść na różne sposoby, a to, w jaki sposób sobie poradziliśmy, wpływa na kulminacyjny moment historii.

Zwiastun Primordia
 • Rok wydania: 2012
 • Dostępne na: PC, Nintendo Switch, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Primordia

2. Grim Fandango Remastered

Grim Fandango Remastered
Grim Fandango Remastered

Kolejną propozycją ciekawej gry point and click jest odświeżona edycja jednego z największych hitów LucasArts, który po raz pierwszy podbił serca graczy już w 1998 roku. Grim Fandango Remastered, bo o nim mowa, to wiernie odwzorowany oryginał okraszony zmodernizowaną oprawą audiowizualną, usprawnionym sterowaniem oraz opcjonalnym komentarzem deweloperów.

Głównym bohaterem legendarnej opowieści jest Manny Calavera, jeden z pracowników prężnie działającego biura podróży w Krainie Umarłych. Wkrótce po rozpoczęciu przygody protagonista dowiaduje się o korupcji w Departamencie Śmierci — sfrustrowany swoją pracą, Manny postanawia walczyć o lepszą przyszłość, a także o serce pięknej (jak na nieumarłą) Mercedes Colomar.

Gameplay w Grim Fandango Remastered polega w dużej mierze na eksploracji oraz interakcji z wieloma ekscentrycznymi postaciami. Jak przystało na legendę gatunku, podczas rozgrywki musimy się również uporać z licznymi zagadkami, aby popchnąć fabułę do przodu i odkryć tajemnice inspirowanego meksykańskim folklorem świata nieumarłych.

Zwiastun Grim Fandango Remastered
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, PS Vita, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,1/10

Kup Grim Fandango Remastered

3. The Secret of Monkey Island: Special Edition

The Secret of Monkey Island: Special Edition
The Secret of Monkey Island: Special Edition

Pozostając przy twórczości studia LucasArts, wspomnijmy o The Secret of Monkey Island: Special Edition. Gry point and click były niegdyś specjalnością amerykańskich deweloperów, a przygody aspirującego pirata zapisały się na kartach historii jako jedna z najciekawszych produkcji w swoim gatunku.

Głównym bohaterem opowieści jest młodzieniec Guybrush Threpwood, który udaje się na wyspę Mêlée z zamiarem dołączenia do grona morskich szabrowników. Aby stać się jednym z piratów, protagonista musi najpierw udowodnić swoją biegłość w szermierce i drobnych rabunkach, a co najważniejsze — wykazać się talentem w poszukiwaniu skarbów.

Tuż po przybyciu na wspomnianą wyspę dowiadujemy się również o postrachu Karaibów — jest nim duch legendarnego pirata LeChucka, z którym będziemy mieli nieprzyjemność się zmierzyć. Threpwood może jednak liczyć na pomoc kilku charyzmatycznych postaci (oczywiście jeżeli najpierw uda nam się przekonać je do współpracy).

Zwiastun The Secret of Monkey Island: Special Edition
 • Rok wydania: 2009
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,9/10

Kup The Secret of Monkey Island: Special Edition

4. Machinarium

Machinarium
Machinarium

Omawiając fajne gry point and click grzechem byłoby nie wspomnieć o Machinarium, czyli produkcji stworzonej przez naszych sąsiadów z Czech. Ciekawostką owego tytułu jest neutralne podejście językowe — fabuła i wszystkie instrukcje są przekazywana wyłącznie za pomocą wizualnych wskazówek. Dzięki temu Machinarium jest niezwykle przystępną pozycją, nawet dla najmłodszych gamerów.

Dzieło niezależnego zespołu Amanita Design osadzone jest w dystopijnej metropolii zamieszkałej przez wszelakiej maści roboty, a jednym z nich jest nasz uroczy protagonista, niejaki Josef. Główny bohater charakteryzuje się nietuzinkową zdolnością połykania przedmiotów, które następnie trafią do naszego ekwipunku, jak również korpusem rozwijającym się niczym harmonijka.

Zadaniem graczy w Machinarium jest udaremnienie niecnych planów Braterstwa Czarnych Czapek — trio złowrogich antagonistów sieje prawdziwy chaos wśród mieszkańców wypełnionego złomem miasta. Oprócz tego Josef musi uratować swoją ukochaną, Bertę. Oczywiście, aby tego dokonać, stawiamy czoła wielu ciekawym łamigłówkom.

Zwiastun Machinarium
 • Rok wydania: 2009
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, PS Vita, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (interfejs)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Machinarium

5. Technobabylon

Technobabylon
Technobabylon

Jeśli poszukujemy wciągającej gry point and click na PC, a także smartfony z oprogramowaniem iOS, cyberpunkowy Technobabylon będzie świetnym wyborem. Twórczość niezależnych deweloperów z Wadjet Eye Games opowiada o losach trzech bohaterów, którzy odkrywają mroczny spisek w opanowanym przez sztuczną inteligencję mieście Newton.

W pierwszej kolejności zapoznamy się z młodą kobietą o imieniu Latha Sesame, borykającą się z uzależnieniem od Transu — futurystycznego odpowiednika wirtualnej rzeczywistości. Oprócz tego mamy okazję wcielić się w rolę Charlesa Regisa, renomowanego detektywa policji CEL oraz utalentowanego hackera Maxa Lao prześladowanego przez widma przeszłości. Rozgałęzienie fabuły nie jest zwyczajną kosmetyką, ponieważ losy wspomnianych postaci przeplatają się ze sobą, zapewniając głębsze zrozumienie przebiegu wydarzeń.

Zgodnie z charakterystyką gatunku „wskaż i kliknij”, w Technobabylon rozwiążemy wiele ciekawych łamigłówek — na szczególną uwagę zasługuje jednak mechanika Transu. Podczas symulacji Latha może połączyć elementy świata rzeczywistego z ich wirtualnym odpowiednikiem, co umożliwia na przykład hackowanie urządzeń.

Zwiastun Technobabylon
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Technobabylon

6. The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series
The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

W skład The Walking Dead: The Telltale Definitive Series wchodzą:

 • Wszystkie 4 sezony The Walking Dead: The Telltale Series
 • The Walking Dead: 400 Days
 • The Walking Dead: Michonne

Kolekcja The Walking Dead wyróżnia się na tle innych gier point and click filmową prezentacją oraz masą opcji dialogowych podczas cutscenek. Podejmowane przez graczy decyzje mają niemały wpływ zarówno na przebieg historii, jak i relacje pomiędzy bohaterami.

W świecie opanowanym przez nieumarłych napotkamy wiele charyzmatycznych postaci, a choć zaufanie w tak surowym środowisku jest towarem deficytowym, to właśnie stosunki międzyludzkie stanowią podstawę fabularną całej serii. Jeśli chodzi o gameplay, w serii The Walking Dead nie znajdziemy zbyt wiele łamigłówek — deweloperzy z Telltale Games postawili wszystkie swoje karty na eksplorację otoczenia oraz liczne interakcje z bohaterami niezależnymi. Warto również wspomnieć o sporadycznych sekwencjach QTE, które podkręcają zwykle spokojne tempo rozgrywki.

Fanom serialu o żywych trupach z pewnością spodoba się dodatek poświęcony wojowniczej Michonne Hawthorne. Trzy specjalne odcinki przybliżą nam losy popularnej bohaterki tuż po opuszczeniu grupy ocalałych pod wodzą Ricka Grimesa.

Zwiastun The Walking Dead: The Telltale Definitive Series
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,3/10

Kup The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

7. Papers, Please

Papers, Please
Papers, Please

Papers, Please to niesamowicie wciągający tytuł, któremu z pewnością nie można odmówić oryginalności — w produkcji inspirowanej realiami wschodniego bloku przyjdzie nam pracować jako strażnik graniczny.

Zadaniem graczy jest inspekcja dokumentów, takich jak dowody osobiste lub wizy pracownicze, a następnie podjęcie decyzji: kto może przekroczyć granicę fikcyjnego miasta Arstotzka, a kto zasługuje na odmowę. Każdego dnia otrzymamy nowe wytyczne od sowieckiego rządu, do tego w naszym wyposażeniu znajduje się podręcznik, z którym możemy się konsultować w razie wątpliwości.

Co więcej, za pracę otrzymujemy zapłatę od suwerena. Ponieważ życie w komunistycznym mieście nie należy do najłatwiejszych, budżetem musimy dysponować rozsądnie, niejednokrotnie stając przed dylematem — kupić żywność, czy może leki dla umierającej teściowej? Na podstawie naszych wyników i stanu rodziny odblokujemy jedno z 20 zakończeń.

Zwiastun Papers, Please
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS Vita, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: tak (interfejs)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup Papers, Please

8. Syberia: The World Before

Syberia: The World Before
Syberia: The World Before

Gry point and click zwykle nie mogą się pochwalić imponującą oprawą graficzną, jednak Syberia: The World Before jest pod tym względem wyjątkowa. W swojej produkcji deweloperzy z Microids zdecydowali się na wszechstronny silnik Unity, wykorzystując jego potencjał do granic możliwości. Co więcej, omawiany tytuł słynie również ze wzruszającej historii i z pewnością przypadnie do gustu koneserom produkcji fabularnych.

Narracja zaawansowanej graficznie produkcji przenosi nas do dwóch różnych okresów w świecie gry. Głównymi bohaterkami opowieści są utalentowana pianistka Dana Roze oraz znana niektórym protagonistka poprzednich odsłon Syberii, niejaka Kate Walker — warto jednak zaznaczyć, że znajomość wcześniejszych wydarzeń nie jest w tym przypadku wymagana.

Historia młodej wirtuozki została osadzona w latach 30. ubiegłego wieku i opowiada o przedwojennych zmaganiach z czystkami etnicznymi pod rządami faszystów. Wątek współczesny pozwoli nam natomiast zapoznać się z przygodami Kate — nowojorskiej prawniczki, która w poszukiwaniu prawdy o swojej przeszłości trafiła w niewolę do sowieckiej kopalni soli. Po krótkim wprowadzeniu obie bohaterki wyruszają na misję celem rozwikłania tajemnic otaczającego ich świata, a my jako gracze dowiadujemy się również o powiązaniach dwóch jakże oddalonych od siebie kobiet.

Zwiastun Syberia: The World Before
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup Syberia The World Before

9. Neighbours back From Hell

Neighbours back From Hell
Neighbours back From Hell

W skład zremasterowanej kolekcji Neighbours back From Hell wchodzą dwie kultowe gry point and click:

 • Sąsiedzi z piekła rodem: Słodka zemsta
 • Sąsiedzi z piekła rodem 2: Na wakacjach

Głównym bohaterem powyższych tytułów jest rozrabiaka Woody, który za swój cel obrał uprzykrzanie życia sąsiadowi z naprzeciwka. Nasz barwny protagonista i Pan Rottweiler są uczestnikami programu telewizyjnego „Sąsiedzi z piekła rodem”, a o jego oglądalności decydują zabawne psikusy wykonywane przez graczy.

Podczas rozgrywki mamy okazję wykorzystać wiele interesujących przedmiotów, takich jak skórki od banana czy środki przeczyszczające, aby doprowadzić sąsiada do szaleństwa w jak najlepszym stylu. Warto opracować sprytny plan, ponieważ każdy poziom wymaga osiągnięcia minimalnego zainteresowania widzów. Co więcej, Woody musi unikać wykrycia przez Pana Rottweilera, którego w trudniejszych odcinkach reality show wspomagają niezwykle czujne zwierzęta domowe lub postacie drugoplanowe.

Zwiastun Neighbours back From Hell
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,2/10

Kup Neighbours back From Hell

10. Tales from the Borderlands

Tales from the Borderlands
Tales from the Borderlands

Tales from the Borderlands to kolejna produkcja epizodyczna w naszym zestawieniu. Akcja omawianej gry point and click toczy się na planecie Pandora — niebezpiecznym świecie opanowanym przez różne frakcje najemników i bandytów.

W centrum naszej uwagi znajduje się Rhys, jeden z pracowników znanej niektórym korporacji Hyperion oraz Fiona, utalentowana oszustka z burzliwą przeszłością. Mimo różnicy charakterów duo łączy swoje siły, aby odnaleźć legendarną Kryptę i ukryte w niej kosztowności.

W przeciwieństwie do serii popularnych strzelanek z tego samego uniwersum Tales from the Borderlands skupia się na filmowej narracji oraz decyzjach podejmowanych przez graczy. Na szczególną pochwałę zasługuje ścieżka dźwiękowa, ponieważ twórcy zatrudnili do swojej produkcji prawdziwe gwiazdy voice actingu. Podczas rozgrywki mamy okazję usłyszeć między innymi Troya Bakera oraz Laurę Bailey — aktorów znanych z topowych przygodówek na PS4 i PS5, takich jak Uncharted 4 lub The Last of Us Part II.

Zwiastun Tales from the Borderlands
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup Tales from the Borderlands

Najlepsze gry point and click – podsumowanie

Gry point and click oferują masę dobrej zabawy i z pewnością przypadną do gustu wszystkim graczom, którzy mają ochotę „pogłówkować” lub przeżyć ciekawą historię, nie martwiąc się przy tym o wyśrubowane tempo rozgrywki czy wymagających przeciwników. Nawet jeśli naszym ulubionym gatunkiem są tytuły napakowane akcją albo produkcje multiplayerowe, warto zanurzyć się w świat gier „wskaż i kliknij”, aby przerwać monotonię współczesnych standardów cyfrowej rozrywki.

Przeczytaj też: Najlepsze gry hack and slash

Która z przedstawionych gier point and click wpadła Wam w oko? A może jesteście weteranami omawianego gatunku i macie już swoich ulubieńców? Koniecznie dajcie nam o tym znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.