CMA wydaje „wstępną zgodę” na przejęcie Activision Blizzard. Microsoft coraz bliżej finalizacji zakupu

Microsoft Activision Blizzard wielka brytani

Wiele znaków na niebie i ziemi wskazuje, że saga dotycząca przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft powoli dobiega końca. Według niedawnych doniesień brytyjski urząd CMA ma w przyszłym tygodniu przedstawić oficjalne stanowisko wobec tego zakupu i ostatecznie go potwierdzić lub zablokować. Przedstawiciele organu najwidoczniej nie chcieli trzymać ludzi w niepewności i ogłosił wstępną decyzję w tej dość zawiłej i długiej sprawie.

Po decyzji CMA przejęcie Activision Blizzard jest na wyciągnięcie ręki Microsoftu

Jak przekazuje Lulu Cheng Meservey CMA wydało „wstępną zgodę” na zakup Activision Blizzard przez Microsoft. Wychodzi więc na to, że Brytyjczycy ostatecznie przystali na środki zaradcze proponowane przez producenta Xboxów i teraz w ich opinii ryzyko monopolu jest znacznie mniejsze niż do tej pory.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

To zaś oznacza, że „Zieloni” mogą już bez większych przeszkód ogłosić zakończenie procesu zakupu, a tym samym uczynić Activision Blizzard jedną z firm zależnych od siebie.

CMA uważa, że restrukturyzowana transakcja wprowadza ważne zmiany, które zasadniczo rozwiązują obawy wyrażone w odniesieniu do pierwotnej transakcji na początku tego roku.

Fragment argumentacji CMA

CMA, argumentując swoją decyzję, podkreśla, że czynnikiem decydującym była sprzedaż praw do gier w chmurze Ubisoftowi. Dzięki tej umowie francuski wydawca otrzyma pełna prawa do tego konkretnego działu Activision.

W szczególności sprzedaż praw Activision do transmisji w chmurze firmie Ubisoft zapobiegnie przejęciu kontroli nad tymi ważnymi treściami – w tym grami takimi jak Call of Duty, Overwatch i World of Warcraft – przez firmę Microsoft w odniesieniu do gier w chmurze. CMA pierwotnie stwierdziło, że Microsoft ma już silną pozycję w usługach gier w chmurze i mógł wykorzystać swoją kontrolę nad treściami Activision, aby zdusić konkurencję i wzmocnić tę pozycję. Nowa umowa zamiast tego powoduje, że prawa do przesyłania strumieniowego w chmurze gier Activision zostaną przeniesione na niezależnego gracza, Ubisoft, utrzymując otwartą konkurencję w miarę rozwoju rynku gier w chmurze w nadchodzących latach.

Fragment argumentacji CMA

Całą sprawę skomentował także sam prezes Microsoftu — Brad Smith — który nie krył zadowolenia takim przebiegiem spraw. Zaznaczył on też, że korporacja zamierza domknąć wszystkie formalności do okolic połowy następnego miesiąca.

Dokładny termin, jaki wskazuje Smith to 18 października 2023 roku. Do tego czasu Microsoft powinien uzyskać wszystkie zgody niezbędne do szczęśliwego domknięcia zakupu Activision Blizzard.

Przeczytaj też: Telefon do 800 zł

Całość zdaje się już przesądzona i raczej już nic nie będzie w stanie powstrzymać giganta z Redmond przed sfinalizowaniem tego zakupu. Tym samym zakończy saga największego, a zarazem najdłuższego przejęcia w historii całej branży growej. Warto mieć przy tym nadzieje, że rzeczywiście wpłynie to w pozytywny sposób na kształt rynku gier, a zwycięsko z całej tej batalii wyjdą przede wszystkim gracze.

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.