PlayStation Store na PS5 wkrótce otrzyma nową funkcję. Sony chce zapewnić graczom jak najlepszą dostępność

PlayStation 5

Sony ciągle stara się rozwijać swój sprzęt i zapewniać posiadaczom konsol PS5 jak najlepsze doświadczenia, a jednocześnie chce dostarczyć jak najwięcej ustawień dotyczących dostępności. Dobrym tego przykładem jest kontroler Leonardo, który zapowiedziany został na początku tego roku. Producent konsol zdaje się iść za ciosem, bo zapowiedziane zostały istotne nowości, które niebawem pojawią się w PlayStation Store.

Sony wprowadza system tagów dla opcji ułatwień dostępu na konsolach PS5

Prezentacja tagów dostępności dla PS5 na przykładzie Ghost of Tsushima Director’s Cut

Na oficjalnym blogu PlayStation pojawił się wpis w którym starszy wiceprezes ds. doświadczenia platformowego — Hideaki Nishino — zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu do PlayStation Store na konsolach PS5 trafią specjalne tagi ułatwień dostępu.

Jest to funkcja dedykowana osobom, borykającym się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, która zapewnić ma wszystkim graczom jak najlepsze doświadczenia bez względu na problemy zdrowotne, jakie ich dotknęły. Tagi obejmą ustawienia takie jak dostępność wizualna i dźwiękowa, opcje kontrolera DualSense, ustawienia trudności oraz funkcje komunikacji online (transkrypcja czatu).

Nishiono zapowiedział, że do dyspozycji programistów będzie aż 50 różnych tagów, które zaklasyfikowane będą do sześciu konkretnych kategorii. Te zaś prezentują się następująco:

  • Wizualne — funkcje ułatwień dostępu, takie jak czysty tekst, duży tekst, alternatywne kolory, wskazówki dźwiękowe i kierunkowe wskaźniki audio;
  • Funkcje audio — regulacja głośności, dźwięk mono, czytnik ekranu i alternatywy podpowiedzi wizualnych;
  • Opcje napisów i podpisów, w tym rozmiar napisów, wyraźne podpisy i duże podpisy;
  • Opcje sterowania, w tym zmiana mapowania przycisków, czułość drążka i możliwość grania bez przytrzymań przycisków, szybkiego naciśnięcia przycisków lub sterowania ruchem
  • Opcje rozgrywki — ustawienia trudności, łamigłówki, które można pominąć, uproszczone QTE i szybkość gry;
  • Opcje komunikacji online — transkrypcja czatu tekstowego lub głosowego oraz komunikacja ping.

Jak widać na powyższym przykładzie, gracze będą mogli bezpośrednio z poziomu sklepu sprawdzić, czy dany tytuł obsługuje konkretne ułatwienia dostępu.

PS5
PlayStation 5

System tagów będzie stopniowo pojawiał się w PlayStation Store jeszcze w tym tygodniu, a pierwszymi grami obsługującymi to rozwiązanie będą gry wydawane przez Sony, czyli Death Stranding Director’s Cut, Gran Turismo 7, Marvel’s Spider-Man Remastered, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Ratchet & Clank: Rift Apart, Returnal, Ghost of Tsushima Director’s Cut, God of War, God of War Ragnarök oraz Days Gone.

Jednocześnie Sony potwierdziło, że rozmawia z zewnętrznym studiami, tak aby rozwiązania te wprowadzić w innych produkcjach, które dostępne są na PlayStation 5.

Przeczytaj też: Laptop do pracy — najlepsze modele

Nie ulega większym wątpliwościom, że tego rodzaju rozwiązania wdrażane przez producentów konsol, są dobrym ruchem, bo zapewniają informacje na temat ułatwień dostępu, tak ważnych dla osób, które borykają się różnymi problemami.

Niektóre odnośniki w niniejszej publikacji to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz rozwój portalu.

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Okazja tylko do 12 czerwca lub wyczerpania zapasów!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.