PS5 zalicza ogromny wzrost, Xbox Series X|S sprzedaje się gorzej. Są dane z Europy za sierpień 2023

PlayStation 5 Xbox Series X

Właśnie poznaliśmy dane sprzedażowe z europejska rynku gier za sierpień 2023. I tak tradycyjnie już PS5 zalicza ogromny wzrost, a Xbox Series X|S napotyka na dalsze turbulencje. Poza tym zapoznaliśmy się również z tytułami gier AAA, które cieszyły się w zeszłym miesiącu największym zainteresowaniem.

Sprzedaż konsol do gier w Europie – sierpień 2023

PlayStation logo
PlayStation logo

Dane z Games Sales Data zostały już standardowo przedstawione przez GamesIndustry.biz. Dzięki temu wiemy, jak w sierpniu wyglądała sprzedaż konsol w Europie.

Na wstępie zaznaczmy, że większego zaskoczenia raczej nie odnotowano. Na topie wciąż znajduje się PS5, którego sprzedaż wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku o 197%.

Co ciekawe, Nintendo Switch nadal powiększa swoje grono odbiorców. Konsola zadebiutowała 6 lat temu, a mimo to zanotowała wzrost wynoszący 1%. Nie jest to oszałamiająca liczba, ale pamiętajmy, że mówimy o sprzęcie, który najpewniej będzie już powoli wygaszany.

Jeżeli chodzi o Xboxy Series X|S, Microsoft nie ma powodów do zadowolenia z końcówki okresu wakacyjnego. Sprzedaż dwóch najnowszych konsol „Zielonych” spadła w ujęciu rocznym o 12%.

Zaznaczmy jednak, że dane za wrzesień powinny wyglądać dużo lepiej. Oczywiście przypuszczenia te są związane ze Starfield, który najprawdopodobniej podbije nieco słupki sprzedażowe platformy „Giganta z Redmond”.

Podsumowując, sprzedaż sprzętu wzrosła w porównaniu do sierpnia 2022 roku o 67%. Całkiem imponujący wynik.

Sprzedaż gier w Europie – sierpień 2023

Zwiastun FIFA 23

W kwestii gier od wydawców AAA, w sierpniu 2023 roku znalazły one w Europie 10,7 miliona nabywców. Oznacza to wzrost o 29% r/r, który na dodatek nie bierze pod uwagę największego hitu zeszłego miesiąca – Baldur’s Gate 3.

Z tego powodu na pierwszym miejscu najlepiej sprzedających się gier uplasowała się FIFA 23. Widocznie graczom niezbyt przeszkadzało, że premiera EA Sports FC 24 jest tuż za rogiem.

Dalsze pozycje również nikogo nie zdziwią. Drugie miejsce zajęło bowiem GTA 5, które – głównie dzięki promocjom na konsole PlayStation – sprzedało się lepiej niż w sierpniu 2022 o 40%.

Dzieląc dane na pojedyncze platformy, zauważymy, że Nintendo znów zanotowało świetny rezultat. W tym przypadku najlepiej sprzedającą się grą była The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, a zaraz za nią znalazło się Mario Kart 8: Deluxe.

W przypadku nowych gier ludzie najchętniej kupowali Armored Core 6: Fires of Rubicon od FromSoftware. W ogólnym zestawieniu produkcja ta zajęła natomiast 4 miejsce.

Warto odnotować, że odbiór remasterów był w Europie zróżnicowany. Quake 2 znalazło się poza pierwszą 20, a Red Dead Redemption znalazł się na 11 miejscu.

Zobacz też: Gry podobne do Starfield

I to by było na tyle. Na koniec możemy wspomnieć w ramach ciekawostki, że sprzedaż akcesorów wzrosła rok do roku o 36%. Odpowiada za tym przede wszystkim kontroler DualSense, który znalazł o 170% więcej nabywców, co naturalnie wynika z wysokiego popytu na PS5.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.