100 tysięcy banów każdego tygodnia w popularnej strzelance! Twórcy nie mają litości dla oszustów

PUBG to wieloosobowa gra battle royale, która od momentu debiutu w 2017 roku cieszy się ogromną popularnością. Mimo że na rynku od tego czasu pojawiło się kilka konkurencyjnych produkcji w gatunku, tytuł ma swoją wierną bazę fanów. Niestety, jak to bywa w przypadku gier sieciowych, PUBG nie omijają problemy z cheaterami, a ostatnie doniesienia od twórców wskazują na ogromne liczby banów.

Twórcy PUBG podejmują walkę z oszustami. Na celowniku skradzione konta oraz te wykorzystujące system Survival Mastery Level

Miesięczne blokady kont za nadużywanie Survival Mastery w PUBG
Miesięczne blokady kont za nadużywanie Survival Mastery w PUBG

Na blogu gry na platformie Steam pojawił się niedawno raport przygotowany przez zespół Anti-Cheat odpowiedzialny za przeciwdziałanie oszustwom. Jak się okazuje, każdego tygodnia w PUBG jest banowanych średnio 60-100 tysięcy kont zaangażowanych w „korzystanie, dystrybucję lub sprzedaż nielegalnego oprogramowania”. W raporcie podkreślono jednak, że pomimo tak ogromnej liczby nakładanych banów, gracze wciąż zgłaszają, że spotykają oszustów.

Analiza danych dotyczących zbanowanych graczy od 2022 roku wykazała, że około 85% trwale zbanowanych kont w grze rankingowej zostało utworzonych przed wprowadzeniem modelu free to play w styczniu 2022 roku. To sugeruje, że oszuści najprawdopodobniej przejmują konta innych graczy, używają na nich nielegalnego oprogramowania, a następnie sprzedają kolejnym osobom.

Wśród zbanowanych kont znalazły się również takie, które wykorzystują system Survival Mastery Level – niektórzy sprzedawcy nielegalnego oprogramowania mieli utworzyć tzw. „workshopy”, które umożliwiały nowo stworzonym kontom levelować w bardzo szybki sposób przy użyciu automatycznych, powtarzalnych akcji. Następnie takie konta miały trafiać do sprzedaży, mimo że były podejrzane ze względu na prędkość wbicia 80 poziomu wymaganego do rozgrywek rankingowych.

Twórcy PUBG doszli jednak do wniosku, że potrzebują bardziej kompleksowego podejścia do sprawy, aby skutecznie walczyć z problemem. Wykorzystując możliwości AI, wprowadzono model, który nauczył się cech i wzorców nadużyć związanych z systemem Survival Mastery Level. Dzięki temu zwiększono trzykrotnie liczbę banów na konta zakłócające rozgrywkę w PUBG oraz poprawiono proces monitorowania podejrzanych graczy i dostawców kont.

Zobacz też: Gry podobne do It Takes Two

Kup Call Of Duty Modern Warfare 2

Choć wprowadzony model sprawdza się w przypadku systemu Mastery Level, tak jednocześnie kradzież kont w PUBG jest wciąż niezwykle dużym i niebezpiecznym problemem. Twórcy zaznaczają, że pracują nad kolejnymi rozwiązaniami mającymi na celu przeciwdziałanie oszustwom, również wykorzystując możliwości AI. Jak przekazuje zespół Anti-Cheat: „Naszym celem jest zakłócenie podaży kont wykorzystywanych do oszukiwania poprzez celowanie w źródło.”.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.