Najlepsze gry podobne do It Takes Two. TOP 5 tytułów do wspólnej zabawy

Najlepsze gry podobne do It Takes Two

Nie da się ukryć, że gry kooperacyjne cieszą się ogromną popularnością. Najlepszym tego przykładem jest między innymi tytuł poświęcony historii małżeństwa Cody’ego i May, który wzbudził niemałe poruszenie wśród fanów i bez wątpienia stał się jedną z topowych produkcji w swoim gatunku. W niniejszym artykule zaprezentowaliśmy najlepsze gry podobne do It Takes Two na różne platformy, które oferują równie wciągającą rozgrywkę w trybie co-op dla dwóch osób. Zapraszamy do lektury naszego zestawienia!

Najlepsze gry podobne do It Takes Two

It Takes Two to kooperacyjna gra przygodowa opracowana przez szwedzki zespół Hazelight Studios i wydana we współpracy z Electronic Arts w programie dla twórców indie, EA Originals. Produkcja opowiada o losach zakłopotanej pary mierzącej się z poważnym kryzysem w związku. Cody i May, zamienieni magiczną mocą w niewielkie kukiełki, muszą stawić czoła przeróżnym niebezpieczeństwom, przy okazji ucząc się na nowo ścisłej współpracy.

Jeśli chodzi o rozgrywkę, dzieło Hazelight Studios to tradycyjna platformówka, w której owoce naszej współpracy obserwujemy na podzielonym ekranie. W przeciwieństwie do gier singleplayer It Takes Two zostało stworzone z myślą o dwóch graczach, a zatem kampania jednoosobowa jest zwyczajnie niedostępna. Do naszej dyspozycji oddano tryb co-op przez sieć lub w tradycyjnym, „kanapowym” wydaniu.

Nie da się ukryć, że deweloperzy owej produkcji zachęcają graczy do ścisłej współpracy. Kontrolując lalki symbolizujące Cody’ego i May spotkamy na naszej drodze wiele ciekawych wyzwań. Wymagają one odpowiedniej koordynacji lub wykorzystania specjalnych zdolności postaci, aby rozwiązać zagadki środowiskowe i wspólnie pokonywać przeszkody.

It Takes Two
It Takes Two

Biorąc powyższe pod uwagę, podobne gry do It Takes Two powinny oferować dwuosobowy tryb kooperacyjny, który nie jest drugorzędnym dodatkiem, lecz podstawowym i dobrze przemyślanym ogniwem rozgrywki. Oprócz tego wśród naszych kryteriów znalazły się możliwość wspólnej zabawy nie tylko w sieci, ale także na jednym urządzeniu oraz występowanie mechanik pobudzających logiczne myślenie, na przykład interesujących łamigłówek lub strategicznej walki turowej.

Co ważne: większość wymienionych przez nas gier oferuje również tryb singleplayer, o czym wspominamy w opisie danego tytułu. Choć dodatkowa forma rozgrywki jest najczęściej znacznie spłycona w porównaniu do opcji kooperacyjnej, niniejszy artykuł może być interesujący dla miłośników zabawy w pojedynkę.

Skoro wstęp mamy za sobą, przejdźmy do sedna naszego zestawienia. Poniższa lista zawiera 5 najlepszych gier podobnych do It Takes Two, które gwarantują masę świetnej zabawy dla dwóch graczy. Kolejność tytułów na liście jest losowa, ponieważ wszystkie wymienione produkcje są równie godne polecenia.

1. A Way Out

A Way Out
A Way Out

Zestawienie zawierające najlepsze gry podobne do It Takes Two na PC i konsole rozpoczynamy od A Way Out, czyli debiutu zespołu Hazelight Studios na arenie produkcji kooperacyjnych. Zupełnie tak jak w przypadku przygód May i Cody’iego, w ucieczce z więzienia weźmiemy udział wyłącznie we dwoje, zarówno w sieci, jak i za pośrednictwem lokalnego trybu co-op.

Głównymi bohaterami A Way Out są Vincent Moretti oraz Leo Caruso. Pierwszy z nich to zwykle spokojny jegomość, który odsiaduje długi wyrok za defraudację i morderstwo. Leo natomiast jest przestępcą o zgoła odmiennym, wybuchowym charakterze, skazanym za napad z bronią w ręku oraz kradzież samochodu. W wyniku zrządzenia losu dwójka barwnych delikwentów podejmuje współpracę, aby uciec z więzienia i zemścić się na wspólnym wrogu.

Gameplay kooperacyjnej gry akcji został przedstawiony na podzielonym ekranie, a poczynania naszych protagonistów śledzimy z perspektywy trzecioosobowej. Oczywiście gracze muszą wykonywać zadania w ścisłej współpracy, aby popchnąć iście hollywoodzki scenariusz do przodu. W trakcie przygody odwiedzimy wiele zróżnicowanych lokacji, w których czekają na nas serie ciekawych łamigłówek, jak również etapy czerpiące garściami z gier skradankowych, gdzie głównym zadaniem jest unikanie wykrycia przez strażników.

Co więcej, twórcy postanowili dodać masę aktywności pobocznych, takich jak rzucanie podkową czy grę w lotki. Na tym zalety A Way Out się nie kończą, ponieważ deweloperzy podjęli współpracę z EA i Microsoftem, dzięki czemu ich dzieło trafiło do popularnych abonamentów gamingowych. Zainteresowanych ofertą drugiego ze wspomnianych koncernów zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem ze sposobami na tani Xbox Game Pass Ultimate, który pozwoli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Zwiastun A Way Out
 • Rok wydania: 2018
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,8/10

Kup A Way Out

2. Lara Croft and the Guardian of Light

Lara Croft and the Guardian of Light
Lara Croft and the Guardian of Light

Omawiając fajne gry podobne do It Takes Two grzechem byłoby nie wspomnieć o Lara Croft and the Guardian of Light. Tym razem mamy do czynienia z izometryczną strzelanką, w której oprócz wszechobecnej rozwałki stawimy również czoła ciekawym zagadkom. Wszystko to w akompaniamencie wciągającej fabuły i dynamicznej rozgrywki z silnym naciskiem na pracę zespołową w trybie co-op.

Spoglądając na tytuł, raczej nikogo nie zdziwi główna bohaterka owej produkcji. Jest nią oczywiście słynna poszukiwaczka skarbów, Lara Croft, która wyrusza na wyprawę celem odnalezienia Lustra Dymu. Według legendy zaginiony artefakt może uwolnić złowrogiego Strażnika Ciemności oraz jego niszczycielską armię.

Drugi gracz wciela się w rolę partnera brytyjskiej archeolożki, niejakiego Toteca, czyli tytułowego Strażnika Światła. Na wieść o możliwym powrocie swojego arcywroga protektor magicznego Lustra udziela pomocy Larze, aby zapobiec nieuchronnej zagładzie świata.

Każda postać ma odrębny styl gry — biegłość w posługiwaniu się bronią palną i granatami jest domeną akrobatycznie uzdolnionej Panny Croft, natomiast potężny wojownik Majów, Totec, został wyposażony w tarczę oraz włócznię. Oprócz tego w bogatym arsenale bohaterów znajdziemy ponad 20 różnorodnych rodzajów oręża, w tym strzelby, wyrzutnie rakiet, czy nawet miotacze ognia.

Co ciekawe, każda misja ma zestaw opcjonalnych wyzwań do wykonania — po ukończeniu danego poziomu ujrzymy nasze statystyki i skuteczność bojową, co wzbogaca kooperacyjną rozgrywkę o pewną dawkę rywalizacji między graczami. Na koniec warto wspomnieć, że w omawianej produkcji znalazł się również tryb jednoosobowy, który, choć znacznie uproszczony, jest z pewnością miłym dodatkiem.

Zwiastun Lara Croft and the Guardian of Light
 • Rok wydania: 2010
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch, Android, iOS
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

Kup Lara Croft and the Guardian of Light

3. Haven

Haven
Haven

Haven to trzecioosobowa gra RPG opowiadająca o romantycznej przygodzie Yu i Kay — zakochanych uciekinierów, którzy opuścili swój rodzinny świat, aby uniknąć zaaranżowanego małżeństwa. Zdawałoby się, że wszystko idzie zgodnie z planem, jednak wkrótce po osiedleniu się na tajemniczej planecie o nazwie Źródło statek młodej pary zostaje poważnie uszkodzony, a otaczająca ich flora i fauna okazuje się zainfekowana Rdzą.

Jednym z głównych elementów rozgrywki w Haven jest eksploracja planety. W wyposażeniu Yu i Kay znalazły się buty antygrawitacyjne, które umożliwiają graczom surfowanie na powierzchni ziemi. Widowiskowej metodzie przemieszczania się towarzyszy znakomita ścieżka dźwiękowa. Nad soundtrackiem czuwał bowiem znany niektórym Danger, artysta odpowiedzialny za udźwiękowienie poprzedniego tytuł z portfolio The Game Bakers — mowa o Furi.

W Haven pojawiły się również mechaniki znane z produkcji survivalowych. Zwiedzając imponujące krajobrazy Źródła, należy zbierać materiały niezbędne do odbudowy statku i tworzenia przedmiotów, a także jedzenie, które ugotujemy we dwoje na pokładzie Gniazda.

Na naszej drodze spotkamy także wrogo nastawione zwierzęta opętane przez Rdzę. Walka z przeciwnikami toczy się w bitwach turowych czasu rzeczywistego, gdzie kluczem do sukcesu jest odpowiednia strategia oraz skoordynowane ataki specjalne.

Warto również zaznaczyć, że drugi gracz może w dowolnym momencie opuścić grę lub dołączyć do zabawy. Podczas nieobecności gamingowego partnera kontrolę nad nieaktywną postacią przejmuje sztuczna inteligencja — z wyjątkiem walki, w trakcie której mamy okazję wydawać polecenia dla Yu i Kai jednocześnie. Mimo że rozgrywka singlowa jest jak najbardziej możliwa, nie mamy żadnych wątpliwości, iż cały potencjał omawianego tytułu tkwi w trybie co-op.

Zwiastun Haven
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,8/10

Kup Haven

4. Portal 2

Portal 2
Portal 2

Kolejną propozycją w naszym zestawieniu jest Portal 2, czyli jedna z najlepszych platformowych gier logicznych w historii interaktywnej rozgrywki. W niniejszym artykule przybliżymy tryb współpracy, choć warto zaznaczyć, że tytuł opracowany przez Valve może się pochwalić świetną kampanią dla jednego gracza, która w niczym nie ustępuje zabawie w kooperacji.

Akcja w trybie co-op toczy się tuż po zakończeniu głównego wątku z singlowej wersji gry — na szczęście w tym przypadku znajomość wcześniejszych wydarzeń nie jest wymagana. Nowym obiektem testowym sztucznej inteligencji GLaDOS zostały dwa roboty wyposażone w podręczne urządzenia do tworzenia portali, w których rolę wcielają się gracze. Rozwiązując zagadki obszarów eksperymentalnych, możemy dowiedzieć się więcej o przeszłości i metodach działania laboratorium Aperture Science.

Kooperacyjna opcja rozgrywki oferuje 6 kursów o łącznej liczbie 50 poziomów. Co więcej, w pecetowej wersji Portala 2 czeka także mnóstwo dodatkowych map stworzonych przez wiernych fanów. Nowe pomieszczenia testowe pobierzemy bezpłatnie z głównego menu gry lub za pośrednictwem Warsztatu Steam.

Aby ukończyć dany obszar, należy wykorzystać pistolet do tworzenia portali w ścisłej współpracy z naszym partnerem. Specjalne urządzenie pozwala umieścić dwie połączone ze sobą „bramy”, co umożliwia poruszanie się między pokojami lub przenoszenie obiektów w niedostępne tradycyjnymi środkami miejsca. Co więcej, podczas badania skomplikowanych komór testowych musimy niejednokrotnie wykorzystać prawa fizyki lub sprężynowe katapulty, a także omijać śmiercionośne lasery.

Zwiastun Portal 2
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,1/10

Kup Portal 2

5. Divinity: Original Sin

Divinity: Original Sin
Divinity: Original Sin

Jeśli interesują nas fajne gry podobne do It Takes Two na Xbox One i Xbox Series X|S, a także PC, PS4 oraz PS5, świetnym wyborem będzie Divinity: Original Sin. Dzieło Larian Studios to połączenie klasycznego RPG o tematyce fantasy z tym, co najlepsze w produkcjach turowych.

Głównymi bohaterami opowieści jest duet Łowców Źródła — są to członkowie organizacji do zwalczania niebezpiecznej magii, których możemy dopasować pod kątem płci, wyglądu i specjalizacji. Wspólną przygodę rozpoczynamy w portowym miasteczku Cyseal, gdzie głównym zadaniem jest zbadanie tajemniczego morderstwa.

W trakcie śledztwa dowiadujemy się o spisku lokalnego kultu Niepokalanych oraz mrocznych realiach otaczającego nas świata. Warto wspomnieć, że decyzje podejmowane przez graczy mają wpływ na przebieg wydarzeń, relacje z postaciami niezależnymi oraz zakończenie historii.

Charakterystycznym elementem rozgrywki omawianego tytułu jest rozbudowany system walki turowej. Gracze wykonują swoje ruchy na zmianę, wykorzystując wachlarz przeróżnych umiejętności — niektóre z nich stają się niezwykle widowiskowe w połączeniu z odpowiednimi atakami naszego sojusznika. Co więcej, w starciach z przeciwnikami możemy wspomagać się efektami pogodowymi lub elementami środowiska.

Oprócz ciekawej walki i rozbudowanych dialogów Divinity: Original Sin oferuje również bogaty system rozwoju postaci oraz sporą dawkę eksploracji. Ogromny świat gry skrywa wiele ukrytych obszarów, tajemnic i kosztowności, które często wymagają od graczy nie lada wysiłku i kreatywnego myślenia, aby się do nich dostać. Na naszej drodze spotkamy wiele przeszkód, w tym nawet śmiercionośne pułapki — warto zwiększyć umiejętność percepcji, aby w porę dostrzec zagrożenie.

Tak jak w przypadku wymienionego wcześniej Haven, w Divinity: Original Sin drugi gracz może dołączyć do wspólnej zabawy „w locie”. Dzięki temu możemy kontynuować (lub rozpocząć) rozgrywkę samodzielnie, jeśli mamy na to ochotę.

Zwiastun Divinity: Original Sin
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Divinity: Original Sin

Najlepsze gry podobne do It Takes Two – podsumowanie

Nie da się ukryć, że kooperacyjny hit opracowany przez Hazelight Studios wzbudził apetyt niejednej osoby na więcej tego typu wrażeń. W niniejszym zestawieniu znalazły się gry podobne do It Takes Two na PS4 i PS5, a także inne współczesne konsole oraz komputery osobiste, które zapewniają masę niezapomnianych przeżyć. Jesteśmy pewni, że niezależnie od ulubionej platformy każdy znajdzie ciekawy tytuł.

Co więcej, wszystkie pozycje na liście mają lokalny tryb co-op, a zatem nie potrzebujemy dodatkowego urządzenia, aby w nie zagrać — wystarczy drugi kontroler. Różnorodność gatunków była dla nas równie ważna, dzięki czemu powyższa lista trafi w gust większości graczy, co bez wątpienia ułatwi znalezienie partnera do wspólnej zabawy.

Przeczytaj też: Najlepsze gry hack and slash

Które gry podobne do It Takes Two przypadły Wam do gustu? Wolicie tytuły z wymagającą rozgrywką, czy może interesującą fabułą? A może wciąż szukacie kompanów do wspólnej zabawy w trybie co-op? Koniecznie dajcie nam o tym znać w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.