Xbox zdominował branżowe media w 2023 roku. Kolejna edycja podsumowania The Year In Numbers

Xbox

Portal GamesIndustry cyklicznie publikuje roczne podsumowanie branży gamingowej, korzystając z zasobów uznanych platform analitycznych, takich jak Newzoo, Sensor Tower czy ICO Analytics. W The Year In Numbers 2023 uwzględniono m.in. globalną wartość rynku, popularność edycji pudełkowych oraz najczęściej pojawiające się w mediach gry i firmy.

Najpopularniejsze i najbardziej dochodowe gry w 2023 roku. Raport The Year In Numbers

W listopadzie 2023 r. wartość rynku gier wideo wyniosła 184 mld dolarów amerykańskich. Największy udział miały tytuły mobilne (90,4 mld $), następne miejsce zajęły gry konsolowe (53,2 mld $). Podium zamykają pozycje przeznaczone na komputery osobiste (38,4 mld $).

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Udział wersji pudełkowych w ujęciu ogólnym znajduje się na bardzo niskim poziomie i wynosi 5 procent (spadek o 0,8 p.p. względem poprzedniego roku). Prawdziwym bastionem wydań fizycznych są konsole (17 procent wszystkich sprzedanych kopii), a w przypadku PC mowa zaledwie o 1 procencie.

Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych bestsellerem okazało się Hogwarts Legacy. W Japonii pierwsze miejsce przypadło The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.

Osoby grające na smartfonach (Android i iOS) najwięcej pieniędzy wydały na tytuły opublikowane przez Tencent (7,08 mld $). Najgłębsze kieszenie mają gracze Honor of Kings (2,48 mld $).

Przeczytaj także: Najlepszy smartfon do 4000 zł

Co ciekawe, Xbox zdominował media – w 2023 roku aż 308 834 artykuły były poświęcone tej marce. Drugie miejsce zajmuje PlayStation (268 tys.), a trzecie Nintendo (ponad 244 tys. tekstów). Pełen raport dostępny jest na stronie GamesIndustry.

Źródło: GamesIndustry

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.