SEGA także odczuwa kryzys w branży gier! Firma tnie koszty, sprzedaje studio i zwalnia pracowników

Biorąc pod uwagę wszelkie informacje, jakie napływają do nas od ponad pół roku, możemy jasno stwierdzić, że w branży growej panuje dosyć poważny kryzys. Odczuwają to wszyscy, nawet najwięksi gracze pokroju Microsoftu, Sony czy Electronic Arts. Teraz zaś plany cięcia kosztów ogłosiła SEGA, która nie tylko sprzedaje jedno ze swoich studiów, ale zamierza dość odczuwalnych zwolnieniach.

SEGA potwierdza plany poważnych zwolnień

Company of Heroes 3
Company of Heroes 3

W najnowszym komunikacie potwierdzono, że SEGA przymierza się do przeprowadzenia dość dużych zwolnień w swoim Europejskich oddziałach. Przedsiębiorstwo planuje zredukować etaty o dokładnie 240 miejsc pracy w takich oddziałach jak SEGA Europe, Creative Assembly, a także SEGA HARDlight. Decyzja o tak drastycznych cięciach spowodowana jest w pewnym stopniu niedawnym fiaskiem projektu Hyenas.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W oświadczeniu można przeczytać, że przyczyną restrukturyzacji jest „szybko zmieniające się otoczenie biznesowe”, ale także spadek popytu na gry, który jest znacznie niższy niż w okresie pandemii COVID-19. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj niesprzyjająca koniunktura gospodarcza w Europie, która także odbija się na finansach firmy.

W odpowiedzi na niższą rentowność regionu europejskiego dokonaliśmy przeglądu portfela tytułów każdej produkcji zlokalizowanej w Europie i w rezultacie podejmiemy działania polegające na anulowaniu gry Hyenas i niektórych niezapowiedzianych tytułów w fazie tworzenia.

SEGA

Creative Assembly potwierdziło, że w studiu rozpoczął się proces konsultacji w sprawie zwolnień, potwierdzając tym samym, że „może to skutkować utratą pracy”. Oczywiście studio stara się zminimalizować starty związane z takimi stratami poprzez szukanie zagrożonym deweloperom nowych posad, jednak nie ma szans, aby proces ten odbył się całkowicie „bezboleśnie”.

Zawsze chcieliśmy działać jako studio stawiające przede wszystkim na ludzi, co jest podstawą naszych wartości i kultury. Chociaż musimy przejść przez ten niezwykle trudny proces, priorytetem będzie dla nas wspieranie naszych ludzi na każdym kroku.

Creative Assembly

Nie są to jedyne zmiany, jakie zachodzą w strukturach SEGI, bo potwierdzona została sprzedaż studia Relic Entertainment. Na razie nie jest jeszcze jasne, jakie przedsiębiorstwo przejęło zasoby twórców Company of Heroes 3, ani jaka przyszłość go czeka. Kwestią czasu jest zapewne pojawienie się oficjalnego komunikatu.

Sytuacja jest więc trudna i pokazuje, że wielcy wydawcy nadal mierzą się z poważnymi problemami. Ciężko powiedzieć, kiedy kryzys ten się skończy, co stawia przede wszystkim deweloperów w bardzo, ale to bardzo niepewnej sytuacji.

Źródło: Game Industry, SEGA

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.