Serwery RP w GTA Online oficjalnie dozwolone przez Rockstar, chociaż większość z nich łamie zasady

GTA Online serwery RP

Rockstar Games po latach w końcu przedstawiło swoje stanowisko w sprawie serwerów roleplay w GTA Online. Ta niesamowicie popularna forma rozgrywki zdobyła rzesze fanów, a twórcy w końcu rozwiali część wątpliwości graczy, zostawiając jednak pole na niedopowiedzenia. 

Rockstar przyznaje, że serwery roleplay w GTA Online są dozwolone i traktowane jak mody — twórcy wyszczególniają przy tym szereg ograniczeń dla graczy

Na oficjalnej stronie pomocy Rockstar Games pojawił się artykuł dotyczący serwerów roleplay GTA Online. Okazuje się, że twórcy gry jak najbardziej zezwalają na nie i mają nadzieję na dalszy rozwój wszelkich fanowskich inicjatyw. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku, który został w dalszej części wspomnianego tekstu ładnie opisany językiem prawnym.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Serwery RP GTA Online są rozpatrywane przez Take-Two, właściciela Rockstar Games, jako mody do GTA 5. Wiąże się to z szeregiem ograniczeń dla twórców zewnętrznych, związanych z chronieniem zysków wydawcy. Chodzi tutaj o:

  1. Zakaz korzystania z treści objętych prawem autorskim.
  2. Zakaz zarabiania na zewnętrznych serwerach, z wyszczególnieniem lootboxów i NFT.
  3. Zakaz ingerowania w GTA Online i Red Dead Online.
  4. Zakaz tworzenia nowych gier, historii, misji lub map.

Wygląda to całkiem rozsądnie, dopóki nie zdamy sobie sprawy, że większość z serwerów roleplay łamie przynajmniej jedno z tych przykazań. Praktyka jednak sugeruje, że powyższe punkty są raczej teoretyczną notą prawną, a twórcy GTA Online jak na razie nie wyciągają daleko idących konsekwencji.

Zobacz też: Kody do GTA San Andreas

Serwery RP GTA Online to popularyzowana przez streamerów forma rozgrywki, polegająca, jak sama nazwa wskazuje, na odgrywanie różnych ról przez graczy, by tworzyć swoje własne, unikalne historie. Możemy na nich wcielić się w mafiozów, policjantów, sklepikarzy oraz cokolwiek, czego tylko dusza zapragnie, a na co serwer pozwoli. Taka rozgrywka często wymaga dodania nowych, unikalnych elementów, celem poprawy immersji świata. 

O autorze
Szymon Greloch
Autor

Nerd pełną gębą. Uwielbia strategie i gry sieciowe, w szczególności MOBA. Od małego przykuty do komputera, spędził przy pierwszym Down of War i Gothicach większość młodości. Do dzisiaj czeka na dobrą grę o Custodes z Warhammera 40k. Wcześniej mocno związany z HotSem, dzisiaj delektuje się pełnią gamingu. W wolnych chwilach pomaga przy organizacji wydarzeń masowych związanych z fantastyką.

Liczba wpisów: 112 (w redakcji od 25.10.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
REKORDOWA PROMOCJA! SKORZYSTAJ, PÓKI TRWA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.