Sony podpadło francuskiemu organowi antymonopolowemu! Na japońską firmę nałożoną ogromną grzywnę

DualShock 4 Francja

Sony zakończyło produkcję PS4 już w 2022 roku. Wielu graczy wciąż korzysta jednak ze wspomnianej konsoli, a różnego rodzaju akcesoria – a przede wszystkim kontrolery DualShock 4 – nadal trzymają cenę. Na rynku trudno natomiast o alternatywne pady do PS4 od zewnętrznych producentów w atrakcyjnej cenie, co nie spodobało się francuskiemu organowi antymonopolowemu.

Francuski organ antymonopolowy nałożył dużą grzywnę na Sony. Wszystko przez kontrolery do PS4

Sony od lat stara się walczyć z różnego rodzaju podróbkami kontrolerów, ale zdaniem Autorité de la Concurrence japońska firma posunęła się za daleko. Według francuskiego organu antymonopolowego producent konsol PlayStation miał wdrożyć „środki techniczne”, które negatywnie wpływają na działanie padów od zewnętrznych producentów.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Autorité de la Concurrence wyjaśnia, że na PS4 poprawnie działają wyłącznie oficjalne pady DualShock 4 oraz licencjonowane kontrolery. Korzystanie z akcesoriów od zewnętrznych deweloperów wiąże się natomiast z różnego rodzaju problemami, w tym m.in. częstym rozłączaniem z konsolą PS4. Według francuskiego organu antymonopolowego winne jest temu Sony.

Zdaniem Autorité de la Concurrence w trakcie procesu licencjonowania Sony „stosowało kryteria w sposób uznaniowy”. Zewnętrzni producenci musieli mierzyć się więc z różnymi problemami, a tylko posiadając oficjalną licencję, mogli mieć pewność, że ich kontrolery będą działać bez żadnych zarzutów z PS4.

Zobacz też: Najlepsze gry podobne do Fallout

Autorité de la Concurrence postanowiło więc nałożyć na Sony grzywnę w wysokości 13,5 miliona euro. Japońska firma w żaden sposób nie odniosła się do całej sytuacji. Niewykluczone, że producent PlayStation po prostu zapłaci karę i pozostawi sprawę bez komentarza.

Źródło: VGC

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.