Sony zareaguje na przejęcie Activision Blizzard? Branżowy ekspert twierdzi, że firma jest „pod presją”

Xbox Activision Blizzard PlayStation

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft postawiło Sony w niezbyt komfortowej sytuacji. W końcu jeden z growych filarów przedsiębiorstwa, a więc marka Call of Duty przechodzi do branżowego konkurenta. Według analityków Japończycy muszą działać i dobitnie odpowiedzieć na działania producenta Xboxów. Pytanie tylko, czy mają ku temu możliwości?

Trudna sytuacja Sony po przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft

PlayStation Sony
Sony PlayStation

Według konsultanta branżowego — dr Serkana Toto — PlayStation obecnie „jest pod presją”, aby zareagować na przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft. W końcu producent Xboxów finalizując swój ostatni zakup, stał się właścicielem takich marek jak Call of Duty, Diablo czy Warcraft; do tego nie można zapominać o przejęciu Bethesdy w 2021 roku.

W związku z tym analitycy wykazują, że Sony musi zdecydować się na konkretną odpowiedź i to nawet w momencie, gdy w ubiegłym roku zdecydowali się na zakup Bungie.

Analityk gier w Midia Research — Karol Severin — twierdzi, że mało prawdopodobne jest, aby Sony zdecydowało się na zakup dużego zewnętrznego wydawcy. Jako przykład podaje tutaj Take-Two, którego kapitalizacja rynkowa to obecnie 24,6 miliarda dolarów, a to może dość mocno przekraczać możliwości Japończyków.

Microsoft Sony
Xbox i PlayStation

Sugestią Severina jest położenie nacisku na nową ofertę subskrypcji, która poza grami obejmie też filmy oraz muzykę, którymi Sony zajmuje się od dłuższego czasu.

Sony ma jeden z najbardziej imponujących katalogów gier na świecie. Na przykład połączenie tego w ramach jednej oferty subskrypcyjnej może stanowić solidną konkurencyjną odpowiedź na wieloplatformowe wysiłki Xboxa.

Karol Severin

Jednocześnie twierdzi on, że konkurowanie z Microsoftem w segmencie gier będzie coraz trudniejsze. Jedyną odpowiedzią w tej dziedzinie mógłby być zakup ogromnego wydawcy, ale jest to mało prawdopodobne.

Przeczytaj też: Gry podobne do Uncharted

Dla graczy perspektywa rozszerzenia usług subskrypcyjnych Sony o filmy czy muzykę nie musi być przesadnie kusząca. W końcu oczekuje się głównie gier i to najlepiej wysokiej klasy, które wydawane będą w miarę regularnie. Muzyka czy filmy to raczej bonus, na który skusi część społeczności. Japończycy będą mieli teraz twardy orzech do zgryzienia i wiele osób ciekawa jest, jak dalej potoczą się ich losy.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Promocja wciąż dostępna!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.