PS5 z funkcją uruchamiania gier w dowolnym momencie rozgrywki. Sony zgłasza kolejny ciekawy patent

Sony PlayStation 5 nowy patent

Sony od pewnego czasu dość chętnie patentuje kolejne rozwiązania, które opracowują zastępy inżynierów pracujących dla korporacji. Całkiem niedawno informowaliśmy, że Japończycy mogą zaskoczyć graczy zupełnie nową rewizją kontrolerów DualSense, które miałyby dodatkowe miejsce na ładowanie bezprzewodowych słuchawek. Najnowsze wiadomości zaś mogą zapowiadać, że konsole PS5 mogą w przyszłości doczekać się funkcji, która zapewne zainteresuje wszystkich, którzy lubią przechodzić konkretne fragmenty swoich ulubionych gier.

Nowy patent Sony może pozwolić na rozpoczynanie gry od dowolnego momentu na konsolach PlayStation

Patent Sony - rozpoczynanie gry od dowolnego momentu
Patent Sony — rozpoczynanie gry od dowolnego momentu (źródło: WIPO)

Jak donosi portal The Loadout, Sony zgłosiło niedawno zupełnie nowy patent, który nazwany został „Przesyłanie strumieniowe treści z uruchomieniem rozgrywki”. Opisuje on metodę uruchamiania gier w określonych momentach, a więc w konkretnym fragmencie fabuły, a nawet misji. Wszystko to — jak sama nazwa wskazuje — miałoby wykorzystywać chmurę, dla lepszego komfortu i efektywności rozwiązania.

Treść zgłoszenia dokładniej precyzuje, jak mogłoby wyglądać działanie takie rozwiązania od strony czysto technicznej:

Informacje dotyczące treści multimedialnych mogą być przechowywane w pamięci. Takie treści mogą mieć co najmniej jeden lub więcej wyzwalaczy [tzw. triggerów — przyp. red], a każdy taki punkt może być powiązany z zestawem danych gry dotyczących konkretnej sceny w interaktywnej produkcji. Treści multimedialne mogą być strumieniowane do urządzenia użytkownika poprzez sieć komunikacyjną.

Fragment patentu Sony

Wychodzi więc na to, że w tym przypadku konieczne byłoby zainstalowanie interesującej nas gry na swoim dysku (co wydaje się oczywiste). Dane dotyczące konkretnych fragmentów misji pobierano by bezpośrednio z chmury, tak aby niemal od razu móc rozpocząć interesujący nas fragment.

Urządzenie użytkownika może otrzymać przez sieć wybór jednego z punktów wyzwalających, spośród jednego lub większej liczby takich punktów. Następnie może określić zestaw danych gry, który jest związany z wybranym punktem wyzwalającym. Identyfikacja zestawu danych gry powiązanych z wybranym punktem wyzwalającym może zostać zidentyfikowana, a tytuł może zostać uruchomiony przez urządzenie użytkownika na podstawie zidentyfikowanego zestawu danych gry powiązanych z wybranym punktem wyzwalającym. Fragment patentu Sony

Do tej pory konsole PlayStation 5 oferują graczom możliwość rozpoczęcia przygody od konkretnych zapisów, ewentualnie od ostatniego momentu, kiedy graliśmy. W tym drugim przypadku nie jest to skuteczne, jeśli wyłączymy konsolę lub zamkniemy program.

Przeczytaj też: Smartfon do 2000 zł

Najwidoczniej Sony chciałoby oddać w ręce graczy znacznie większą swobodę i możliwość ogrywania dowolnego momentu danej pozycji. Trzeba jednak pamiętać, że mowa tutaj tylko o patencie, który niekoniecznie może trafić do komercyjnego użytku. Możliwe, że producent PlayStation chce zapewnić, że konkurencja nie wpadnie na podobny pomysł, a zgłoszony wniosek patentowy ma być tego gwarantem.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
NIESAMOWITA PROMOCJA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.