PS5 w minionym kwartale sprzedawało się znakomicie! Raport finansowy Sony nie pozostawia złudzeń

Sony PlayStation 5 Stonks

Koniec kwietnia dla wielu firm jest okresem składania raportów finansowych za ostatni kwartał mającego już roku fiskalnego 2022. Do tej pory taki bilans przedstawił m.in. Microsoft, który pomimo spadku przychodów ze sprzedaży konsol Xbox odnotował świetne wyniki w dziedzinie usług związanych branżą grową. Teraz zaś podsumowanie opublikowało Sony i wynika z niego, że Japończycy mają sporo powodów do zadowolenia.

Sony osiągnęło roczny cel sprzedaży konsol PlayStation 5 z niewielką nawiązką

Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 5

Zgodnie z ujawnionymi informacjami Sony w minionym kwartale sprzedało 6,3 miliona sztuk PS5 na całym świecie, co jest drugim najlepszym wynikiem pod względem jednostkowej sprzedaży konsol. Korporacja osiągnęła lepsze wyniki tylko w poprzednim kwartale, który obejmował sezon świąteczny. Firma zwiększyła tym samym swój udział na rynku konsol do 38,4 miliona dostarczonych egzemplarzy.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Jednocześnie w ciągu całego roku finansowego 2023 przedsiębiorstwo osiągnęło zakładany cel jakim jest sprzedaż 19 milionów konsol, bo ostatecznie w okresie od kwietnia 2022 do marca 2023 rozeszło się 19,1 miliona sztuk PS5. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ów prognozowany wynik został w lutym 2023 roku zaktualizowany przez Japończyków, a powodem tego miała być chęć sprostania silnemu popytowi ze strony klientów.

Ogólna sprzedaż w segmencie gier w minionym roku podatkowym wyniosła 904 miliardy jenów (6 mld dolarów), co przekłada się na wzrost w stosunku rok do roku o dokładnie 33%. Tak korzystny rezultat firma zawdzięcza w głównej mierze większym dostawom sprzętu oraz gier własnych.

PS Plus
PS Plus

W dalszej części sprawozdania można wyczytać, że na dzień 31 marca 2023 roku liczba subskrybentów usługi PS Plus wynosiła 47,4 miliona użytkowników, a więc tyle samo ile w analogicznym okresie rok temu. Co ciekawe, to fakt, iż ogólnie na serwerach PlayStation Network aktywnych graczy było dokładnie 108 milionów, co jest drugim najlepszym wynikiem w minionym już roku fiskalnym.

Przy tych wszystkich całkiem imponujących wynikach warto odnotować, że zysk operacyjny zauważalnie spadł w stosunku rok do roku o 28%. W głównej mierze jest to efekt większych kosztów produkcji gier i inwestycji poczynionych przez Sony (jak np. przejęcie Bungie).

Przeczytaj też: Dysk SSD — najlepsze modele

Na przestrzeni ostatniego roku fiskalnego gracze korzystający z ekosystemu Sony kupili łącznie 68 milionów gier na PS4 i PS5. Spośród tej całkiem sporej liczby sprzedanych egzemplarzy aż 9,5 miliona z nich to ekskluzywne tytuły tworzone przez studia podległe japońskiemu gigantowi. Wartą odnotowania w tym kontekście jest także wzmianka, że aż 70% ogólnej sprzedaży gier pochodzi z cyfrowej dystrybucji PlayStation Store.

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.