Sony znowu traci miliardy dolarów na giełdzie. Świetne wyniki PS5 nie pomagają

Sony not stonks

Dosłownie przed chwilą informowaliśmy, że Sony w najnowszym raporcie podkreślił, że PS5 jest aktualnie najlepiej zarabiającą konsolą w historii całej działalności firmy na tym rynku. To zaś pozwalało sugerować, że wycena giełdowa firmy znacząco pójdzie do góry, a inwestorzy chętnie będą wykładać pieniądze na jej akcje. Okazuje się, że rzeczywistość znacząco odbiega od takich sugestii i firma zaczęła naprawdę sporo tracić.

Wycena akcji Sony drastycznie spada

Wycena akcji Sony w ujęciu rocznym (źródło: CNBC)

Wedle najnowszej wyceny Sony na giełdzie NYSE straciło w jeden dokładnie 1,78% swojej wartości, co samo w sobie jest dość dotkliwą stratą. Prawdziwe problemy uwydatniają się w perspektywie ostatniego tygodnia, gdzie mowa o stracie 3,46%. Aktualnie za jedną akcję Sony trzeba zapłacić 78 dolarów, w analogicznym okresie zeszłego roku było to ok. 92-94 dolary, podobnie jak w 2022 roku.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

W ujęciu rocznym Sony straciło już przeszło 18,26% swojej wartości, co może być niezwykle niepokojącym sygnałem dla inwestorów. Warto też przytoczyć informację z końca lutego bieżącego roku, kiedy ze względu na niską wycenę i niekorzystną marżę na PS5 Sony straciło na giełdzie aż 10 miliardów dolarów. W stosunku rok do roku japoński producent konsol stracił już przeszło 15 miliardów dolarów, co raczej nie napawa zarządu firmy specjalnym entuzjazmem.

Sony-Interactive-Entertainment
Sony Interactive Entertainment

W porównaniu do Microsoftu czy nawet innego japońskiego giganta, czyli Nintendo Sony radzi sobie naprawdę bardzo słabo. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, z czego wynika taki stan rzeczy, można się jednak spodziewać, że włodarze będą chcieli tak stan rzeczy, jak najszybciej zmienić.

Warto przy tym wszystkim pamiętać, że Sony jest przedsiębiorstwem, które nie skupia się wyłącznie na grach i straty niekoniecznie muszą wynikać z sytuacji w branży gamingowej. Sytuacja jest jednak wyjątkowo nieciekawa i można spodziewać się ruchów, które taki stan rzeczy będą chciały odmienić

Źródło: CNBC

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

TAGI:

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
MEGA ZNIŻKA DLA OBECNYCH SUBSKRYBENTÓW!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.