Square Enix stawia na multiplatformowość! „Agresywny biznesplan” zakłada wydawanie gier na Xboxach

Final Fantasy VII Rebirth

Square Enix od pewnego czasu mierzy się z niezadowalającymi wynikami finansowymi, a wydawane ostatnimi czasy gry nie osiągają zakładanych przez firmę progów rentowności. Najwidoczniej powodem tych problemów okazywały się umowy, jakie firma zawierała np. z Sony, które zapewniały m.in. ekskluzywny dostęp do gier z serii Final Fantasy. Najwidoczniej japoński wydawca gier postanowił zrewidować swoje plany i najnowsza strategia zakłada odejście od schematów, jakie wypracowali w ciągu ostatnich lat.

Square Enix odchodzi od tworzenia gier ekskluzywnych

Square Enix
Square Enix

Najnowszy plan wydawniczy Square Enix nazwany „Reboots and Awakens” przedstawia trzyletnią strategię, która ma zapewnić japońskiemu wydawcy „długoterminowy wzrost”. Jednym z podstawowych elementów tegoż jest „wzmocnienie punktów kontaktu z klientami”, co ma skutkować mocniejszym naciskiem na multi platformowe produkcje.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Firma chce bowiem „agresywnie” realizować swoją strategię na PC, Ninendo, PlayStation oraz Xboxach. Szczególnie ta ostatnia platforma zadaje się być pewną nowością, bo do tej pory posiadacze konsol Microsoftu mogli czuć się przez Square Enix nieco pomijani. Wszystko to ma zapewnić dostęp do szerszej bazy graczy, którzy dostępni grywają na platformach innych niż PlayStation.

Ekskluzywność nie jest więc dla Square Enix czymś atrakcyjnym, a to zaś sprawia, że wiele osób może zastanawiać się nad losami ostatniej odsłony Final Fantasy VII. Ciekawić też mogą losy wydanych już gier, które debiutowały np. tylko na PlayStation. Można więc spodziewać się, że kwestią czasu są kolejne ogłoszenia, które ujawnią np. porty tych pozycji na PC i konsolach Xbox.

Final Fantasy XVI
Final Fantasy XVI

W dalszej części raportu znalazła się też wzmianka o przejściu „z ilości do jakości” dostarczanych gier. Dzięki temu na rynek mają trafiać więcej dopracowanych gier, które mają dostarczać odbiorcom jak najwięcej przyjemności, a firmie pieniędzy.

Brzmi to bardzo nietypowo, zwłaszcza że ostatnie działania Square Enix są czymś zgoła przeciwnym do nowych planów. Pytanie tylko, jak te nowe plany pomogą firmie sprzedaż swoich nadchodzących oraz wydanych już gier. Czas pokaże, ale jest to zmiana, którą na pewno odczuje całkiem spore grono graczy. Moze być ciekawie!

Źródło: VGC

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.