Starfield nawet w 60 FPS-ach na Xbox Series X? Okazuje się, że to możliwe i nie wygląda to źle

Starfield Xbox Series X 60 FPS

Jednym zarzutów, które stawiane były Starfield jeszcze na długo przed premierą, okazywała się kwestia działania gry wyłącznie w 30 klatkach na konsolach Xbox Series X. Niedługo po ujawnieniu tej informacji Phil Spencer stwierdził nawet, że to „kreatywna decyzja” Bethesdy do której mieli prawo. Okazuje się jednak, że ów kosmiczny RPG jest w stanie zadziałać na sprzętach od Microsoftu, osiągając nawet magiczne 60 FPS.

Starfield najwidoczniej jest w stanie przebić barierę 30 FPS-ów na Xbox Series X

Materiał Digital Foundry pokazujący działanie Starfield na odpowiedniku Xbox Series X

Redakcja Digital Foundry podjęła się dosyć karkołomnego zdania, jakim było stworzenie pecetowego odpowiednika Xbox Series X. Dzięki AMD 4800S Desktop Kit oraz karcie graficznej AMD Radeon 6700, która jest odpowiednikiem układu graficznego z PS5, udało się stworzyć komputer charakteryzujący się taką samą wydajnością, co najmocniejsza konsola od „Zielonych”.

Na takim zestawie dziennikarze uruchomili Starfield i okazuje się, że zmniejszając rozdzielczość z 4K do 1440p, produkcja ta jest w stanie bez problemu działać w większej ilości FPS-ów. Przeprowadzona analiza pokazuje dobitnie, że tytuł od Bethesdy osiąga wartości powyżej 40 kl./s, a niekiedy dobija nawet do magicznych 60 klatek.

Dziennikarze wskazują, że „wąskim gardłem”, które uniemożliwia osiąganie większych wartości, jest CPU, które w wielu przypadkach wykorzystywany jest przez Starfield niemal w 100 procentach. Warto też w tym miejscu podkreślić, że w rozdzielczość 1440p grają posiadacze Xboxów Series S.

Starfield miasto
Starfield

W materiale pojawiła się także sugestia, że w przypadku Xboxów Series X Bethesda powinna postawić jednak na tryb oferujący 40 FPS-ów. Mogłoby to poskutkować nie tylko lepszym odświeżaniem, ale w przypadku telewizorów lub monitorów z VRR — znacznie przyjemniejszą płynnością gry.

Przeczytaj też: Laptop gamingowy do 4500 zł

Kup Xbox Series X

Ciężko stwierdzić, dlaczego Bethesda postanowiła zaoferować jedynie jeden tryb graficzny, skoro taka analiza pokazuje, że większa wydajność jest możliwa. Ciekawić też może, jak Starfield radziłby sobie na konsolach Xbox Series X oferując rozdzielczość 1080p. Możliwe jednak, że nigdy się tego nie dowiemy, bo kłóciłoby się to z „kreatywną decyzją” deweloperów. Szkoda.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.