Gry wideo od pewno czasu stały się rozrywką dedykowaną nie tylko młodym ludziom, ale także tym nieco starszym. Nowe badania wskazują, że procentowy udział osób po pięćdziesiątym roku życia, które regularnie zasiadają przed komputerem czy konsolą w celu rozrywki, jest coraz większy. Wraz z tym powinno pojawiać się więcej usprawnień dedykowanych takim graczom. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej brutalna.
Starsi gracze potrzebują ułatwień dostępności, aby czerpać przyjemność z grania
Jak donosi niemieckojęzyczny serwis Mein-MMO.de jedną czwartą populacji graczy w USA stanowią ludzie po pięćdziesiątym roku życia; w Niemczech wskaźnik ten sięga około 33%. Mimo tego deweloperzy z jakiegoś powodu nie nie przykładają szczególnej uwagi do dostosowywania swoich gier pod starsze osoby. W tym kontekście znamienne są słowa pewnego 53-letniego gracza:
Czuję, że zostajemy w tyle, i nie jesteśmy brani pod uwagę.
Gracz po pięćdziesiątym roku życia
Głos w tej kwestii zabrała Celia Pearce, która wykłada projektowanie gier na bostońskim Uniwersytecie Northeastern. Stwierdziła ona, że twórcy powinni zastosować kilka rozwiązań, które ułatwiłyby starszym graczom zabawę.
Oczywiście najważniejszą kwestią jest sprawa rozmiaru czcionki, która — jeśli jest za mała — stanowi dla starszych użytkowników nie lada problem.
Problematyczne okazują się także kontrolery, które dla osób borykających się z różnego rodzaju urazami czy zwyrodnieniami są trudne do utrzymania, a co za tym idzie — uniemożliwiają komfortową zabawę.
Poza tym raport przygotowany przez AARP (ang. American Association of Retired Persons) wskazał na konieczność lepszego projektowania samouczków, tak aby były one bardziej przystępne. Istotna okazuje się także funkcja crossplay, tak aby starsi użytkownicy mogli grywać ze swoimi znajomymi, którzy korzystają z innych platform.
Przeczytaj też: Gry hack and slash
Raport AARP wskazuje także, że gry wideo pomagają seniorom utrzymywać sprawność umysłową, a także umożliwiają walkę z samotnością poprzez nawiązywanie nowych znajomości. Jak więc widać jest to medium, które poza samą rozrywką niesie też dodatkową wartość dla samopoczucia, a nawet zdrowia.
Na koniec artykułu Mein-MMO.de znalazła się także informacja o najpopularniejszej obecnie wśród starszych graczy produkcji, czyli Diablo 4. Nie powinno to nikogo dziwić, skoro pierwsza odsłona tego cyklu debiutowała 27 lat temu, czyli w czasach, gdy dzisiejsi pięćdziesięciolatkowie mieli niewiele ponad dwadzieścia lat.
Dyskusja na temat wpisu
Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.