Najlepsze gry hack and slash. TOP 10 produkcji, w których siekanie przeciwników to chleb powszedni

Najlepsze gry hack and slash

Bez wątpienia jedną z największych zalet gier komputerowych jest to, że możemy znaleźć odpowiednią produkcję dla siebie niezależnie od aktualnego nastroju. Niekiedy chcemy wyciszyć się w angażujących symulatorach lub wytężyć umysł w tytułach traktujących o ekonomii — co jednak wybrać, jeśli najdzie nas ochota na intensywniejszą, ale raczej niezobowiązującą zabawę? Wtedy na scenę wkraczają gry hack and slash.

Tak zwane „rąbanki” łączą w sobie elementy RPG i akcji. W tego typu produkcjach mierzymy się z hordami wrogów, bezwzględnie prąc przed siebie przez tajemnicze światy. W poniższym rankingu prezentujemy czołowych przedstawicieli omawianego gatunku, wśród których znajdziemy zarówno prawdziwe klasyki, jak i nowe produkcje dostarczające dziesiątek godzin wciągającej (a niekiedy krwawej) zabawy. Zapraszamy do lektury naszego zestawienia najlepszych gier hack’n’slash!

Najlepsze gry hack and slash

Z czym kojarzą się nam gry hack and slash? Z pewnością z morzem przeciwników i przedmiotów, które po sobie pozostawiają. Jak przystało jednak na produkcje podlegające pod gatunek RPG, nie brakuje im głębi. Mimo że w wielu przypadkach fabuła stanowi jedynie pretekst do kładzenia pokotem coraz większej ilości oponentów, istnieje sporo produkcji podchodzących do opowiadanych historii z większym rozmachem.

Kolejnym elementem charakteryzującym tytuły z omawianego gatunku jest rozbudowany rozwój kierowanego przez nas herosa. Często otrzymujemy możliwość wyboru jednej z kilku klas postaci, a zdobytymi w pocie czoła punktami umiejętności i atrybutami musimy dysponować w taki sposób, aby dopasować zdolności protagonisty do naszych potrzeb oraz stylu walki.

Warto również zaznaczyć, że w najlepsze gry hack and slash zazwyczaj możemy zagrać ze znajomymi, jako że posiadają one moduł wieloosobowy. A cóż może być lepsze, niż gromienie kolejnych hord demonicznych pomiotów w gronie przyjaciół i dzielenie się z nimi zdobytym łupem?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy wyjadaczami gatunku, czy też wcześniej nie mieliśmy okazji spotkać się z podobnymi produkcjami, w niniejszym artykule z pewnością znajdziemy tytuł, który przypadnie nam do gustu. Bez dalszego przeciągania przechodzimy do naszego zestawienia!

1. Diablo II: Resurrected

Diablo II: Resurrected
Diablo II: Resurrected

Raczej dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że zestawienie prezentujące fajne gry hack and slash otwieramy Diablo II: Resurrected. To odświeżona wersja produkcji, która niejednokrotnie przedstawiana jest jako wizytówka gatunku wytyczająca szlak dla swoich naśladowców na długie lata.

Trzeba przyznać, że niewielu współczesnym produkcjom udało się zbudować tak mroczny i ciężki klimat towarzyszący nam przez całą podróż po świecie Sanktuarium. Rozgrywkę rozpoczynamy od wyboru jednej z siedmiu dostępnych postaci, po czym ruszamy zmierzyć się ze złem stąpającym po ziemi.

Charakterystyczne, losowo generowane mapy, szeroki arsenał sprzętu oraz niszczycielskich umiejętności, a także ikoniczni oponenci sprawiają, że Diablo II: Resurrected nieprędko się nudzi. Do naszej dyspozycji oddano trzy poziomy trudności i tryb dla wielu graczy, dzięki czemu omawianą produkcję możemy zaliczyć także do godnych polecenia gier multiplayer.

Zwiastun Diablo II: Resurrected
 • Rok wydania: 2021
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 3,1/10

Kup Diablo II: Resurrected

2. Grim Dawn

Grim Dawn
Grim Dawn

Kolejna produkcja w niniejszym zestawieniu, która charakteryzuje się ponurą atmosferą, tym razem przenosząca nas do świata spustoszonego przez tajemniczą siłę. W Grim Dawn oprócz dość standardowych dla gatunku mechanik, zastosowano pewne ciekawe rozwiązanie — mowa tu o systemie dwuklasowym.

Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć zdolności dzierżącego dwa pistolety inkwizytora z tymi mieszczącymi się w drzewku rozwoju okultysty, które to z kolei skupiają się na przywoływaniu sojuszników i nakładaniu klątw na wrogów.

W trakcie zabawy przemierzamy imponujących rozmiarów otwarty świat. Nasze podróże zabiorą nas na bagna pełne goblinopodobnych kreatur, do zdewastowanych miast wypełnionych chodzącymi zwłokami dawnych mieszkańców, a nawet do lasów przemierzanych przez stwory inspirowane twórczością Lovecrafta. Dla osób szukających gry hack’n’slash, przy której miło spędzą czas i będą w stanie się odprężyć, Grim Dawn stanowi świetną propozycję.

Zwiastun Grim Dawn
 • Rok wydania: 2014
 • Dostępne na: PC, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup Grim Dawn

3. Last Epoch

Last Epoch
Last Epoch

Zamierzeniem twórców Last Epoch było stworzenie gry hack and slash, która będzie na tyle angażująca, aby docenili ją weterani gatunku, a jednocześnie na tyle prosta w odbiorze, by świetnie bawiły się przy niej osoby wcześniej niemające do czynienia z podobnymi produkcjami. Ekipie z Eleventh Hour Games należy oddać to, że z tego zadania wywiązała się całkiem nieźle.

Do dyspozycji graczy oddano pięć bazowych klas postaci, które następnie mogą rozwinąć się w jednym z trzech kierunków. I tak nasz startowy akolita może w toku zabawy zostać nekromantą, czarnoksiężnikiem lub potężnym liczem, zyskując przy tym dostęp do całkowicie nowego repertuaru zdolności.

Ciekawą mechaniką są także podróże w czasie, które pozwalają nam zobaczyć, jak zmieniały się niektóre z lokacji na przestrzeni eonów. Mimo że Last Epoch wciąż znajduje się we wczesnym dostępnie, jest to gra zdecydowanie godna polecenia.

Zwiastun Last Epoch
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): brak
 • Ocena graczy na Steam: bardzo pozytywna (84%)

Kup Last Epoch

4. Path of Exile

Path of Exile
Path of Exile

Jedyna darmowa gra w niniejszym zestawieniu, jednak w żadnej mierze nie oznacza to, że jest ona gorsza od pozostałych zaprezentowanych w nim produkcji. Path of Exile często określane jest duchowym spadkobiercą Diablo II i trzeba przyznać, iż stwierdzenie to ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Jak przystało na tytuł z gatunku hack’n’slash, dzieło Grinding Gear Games przed przejściem do właściwej rozgrywki wymaga od nas stworzenia swojej postaci. Po wybraniu klasy rozpoczynamy swoją przygodę w krainie Wraeclast i wyruszamy odkrywać tajemnice, których pełen jest ten mroczny świat.

Najbardziej charakterystyczną cechą omawianej produkcji jest ogromnych rozmiarów drzewko umiejętności zawierające prawdziwe zatrzęsienie różnorodnych wzmocnień. Jeśli szukamy gry hack and slash, w którą będziemy mogli zagrać wspólnie ze znajomymi, a do tego nie będziemy musieli za nią płacić, Path of Exile stanowi najlepszy wybór.

Zwiastun Path of Exile
 • Rok wydania: 2013
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,9/10

5. Titan Quest Anniversary Edition

Titan Quest Anniversary Edition
Titan Quest Anniversary Edition

Jeśli pasjonuje nas mitologia, to świetnym wyborem może okazać się Titan Quest w wersji Anniversary Edition. W trakcie trwającej kilkadziesiąt godzin rozgrywki przemierzamy greckie wzgórza, egipskie pustynie oraz orientalne płaskowyże.

Nie jest to jednak sielankowa podróż, jako że na naszej drodze co rusz stają bestie oraz poczwary żywcem wyciągnięte z podań ludowych — pod naporem naszych ciosów padać trupem będą zarówno satyrowie, jak i terakotowi żołnierze.

W Titan Quest nie wybieramy klasy postaci, a maksymalnie dwa mistrzostwa, które możemy dowolnie ze sobą łączyć. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby pokierować wojownikiem korzystającym z mocy piorunów lub łucznikiem posyłającym w stronę wrogów nie tylko strzały, ale i kule ognia. Przedstawiona produkcja doczekała się już opinii klasyka gatunku hack’n’slash, więc zdecydowanie warto przyjrzeć się jej bliżej.

Zwiastun Titan Quest Anniversary Edition
 • Rok wydania: 2016
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8/10

Kup Titan Quest Anniversary Edition

6. Darksiders Genesis

Darksiders Genesis
Darksiders Genesis

W tym połączeniu gry hack and slash i przygodówki wcielamy się w postać dwóch jeźdźców apokalipsy — dzierżącego olbrzymi miecz Wojnę oraz posługującego się rewolwerami Waśń. Kampanię możemy w całości ukończyć samodzielnie, jednak tytuł odkrywa pełnię swojego potencjału dopiero w trybie multiplayer, w ramach którego przedzieramy się przez hordy demonów i aniołów ramię w ramię z przyjacielem.

Naszym zadaniem w Darksiders Genesis jest powstrzymanie demonicznego króla Lucyfera przed naruszeniem okupionej wieloma wyrzeczeniami równowagi. Historia opowiedziana w niniejszym tytule poprzedza wydarzenia znane z „dużej trylogii” i obrazuje świat przed zagładą. Jeśli szukamy produkcji, która bardziej niż na elementy RPG stawia na akcję, Darksiders Genesis będzie strzałem w dziesiątkę.

Zwiastun Darksiders Genesis
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Darksiders Genesis

7. Torchlight II

Torchlight II
Torchlight II

Przez wielu określana mianem „kreskówkowego Diablo” produkcja nie jest jedynie bezmyślnym naśladowcą serii Blizzarda. Oczywiście nie sposób zaprzeczyć, że „pożyczyła” ona co nieco ze sztandarowej gry hack’n’slash z rogatym antagonistą, jednak Torchlight II oferuje multum autorskich pomysłów, które uprzyjemniają rozgrywkę i nadają jej unikatowego charakteru.

Rozległy, otwarty świat Vilderanu przemierzamy jako jedna z czterech klas postaci, znacznie różniących się od siebie i cechują się odmiennym podejściem do prowadzenia walki. W trakcie przygód towarzyszyć nam będzie także wierny zwierzak, który może nas wyręczyć w sprzedaży łupów oraz udać się z niepotrzebnymi rupieciami do lokalnego handlarza. Z kolei jeśli lubimy wirtualne wędkarstwo, to z pewnością ucieszy nas fakt, że w dziele Runic Games możemy chwycić za wędkę i ruszyć na podbój wszelkiej maści akwenów.

Zwiastun Torchlight II
 • Rok wydania: 2012
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,5/10

Kup Torchlight II

8. Sacred 2: Fallen Angel

Sacred 2: Fallen Angel
Sacred 2: Fallen Angel

Tym razem gratka dla fanów ogromnych, otwartych światów. Pomimo „siekankowego” stylu walki, Sacred 2: Fallen Angel jest w rzeczywistości grą RPG, w której przemierzamy tajemniczą krainę Ancaria. Przed przystąpieniem do rozgrywki wybieramy jedną z siedmiu postaci oraz decydujemy się, czy w trakcie kampanii podążymy ścieżką światłości, czy też mroku.

Do naszej dyspozycji są takie archetypy herosów jak serafia, inkwizytor, wojownik cienia lub smoczy mag, a więc nie uświadczymy sztampowych klas postaci obecnych w tak wielu innych tytułach przynależnych do gatunku hack and slash.

W trakcie trwającej kilkadziesiąt godzin wyprawy mamy szansę wykonać ponad 500 zadań i zebrać tony różnego rodzaju sprzętu. O miejsce w ekwipunku jednak nie musimy się martwić, jako że zbędne barachło pomoże nam taszczyć wierny imp, który pojawi się na każde nasze zawołanie i równie szybko zniknie. Pomimo swoich lat na karku, Sacred 2 nadal prezentuje się nieźle i wciąż możemy bawić się przy nim równie dobrze, co w dniu premiery.

Zwiastun Sacred 2: Fallen Angel
 • Rok wydania: 2008
 • Dostępne na: PC, PS3, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 6,8/10

Kup Sacred 2

9. Victor Vran

Victor Vran
Victor Vran

Jeśli uważamy, że gry typu hack and slash są dla nas zbyt mało dynamiczne i oczekujemy położenia większego nacisku na akcję, w sukurs przychodzi nam Victor Vran. W tej „izometrycznej grze akcji RPG”, jak sami swoją produkcję określają twórcy ze studia Haemimont Games, wcielamy się w rolę tytułowego bohatera, którego życiowym zadaniem jest oczyszczenie świata ze wszelkiego rodzaju bestii.

Jako że omawiany tytuł skupia się na akcji, rozwój naszego protagonisty został znacznie ograniczony, nie uświadczymy także wielu tabel ze statystykami oraz setek punktów do rozdania. W zamian otrzymujemy jednak soczystą rozgrywkę, a przebieg walki zależy w równej mierze od naszej zręczności i umiejętności jako gracza, co od zdolności kierowanego przez nas herosa. Pomimo pewnej niszowości, Victor Vran jest tytułem, któremu zdecydowanie warto dać szansę.

Zwiastun Victor Vran
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 7,7/10

Kup Victor Vran

10. Diablo III

Diablo III
Diablo III

Trzecie odsłona legendarnej serii, która często krytykowana była za odejście od „mrocznych” korzeni swojego poprzednika. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom — mimo nieco bajkowej oprawy graficznej, Diablo III jest tytułem niezwykle krwawym, w którym trup ściele się gęsto, a krew tryska na lewo i prawo.

Ponownie zabawę rozpoczynamy od stworzenia naszego herosa, tym razem mamy wpływ nie tylko na jego klasę, ale również płeć. W trakcie składającej się z pięciu aktów (wraz z ostatnim dodanym w ramach rozszerzenia Reaper of Souls) kampanii odwiedzimy niewidziane dotąd zakątki świata Sanktuarium. Przedstawiony świat pełen jest tajemnic oraz nowych oponentów, tylko czekających, aby paść pod natłokiem naszych ciosów i niszczycielskich zajęć.

Jeśli gry typu hack and slash to nasz konik, Diablo III zdecydowanie zasługuje na otrzymanie szansy. Multum zawartości, którą oferuje niniejsza produkcja, wystarcza na setki godzin przedniej zabawy.

Zwiastun Diablo III
 • Rok wydania: 2012
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dubbing)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 4,2/10

Kup Diablo III

Najlepsze gry hack and slash – podsumowanie

W ten oto sposób dotarliśmy do końca zestawienia prezentującego najlepsze gry hack and slash na PC i konsole. Różniące się między sobą pod względem stylistyki oraz mechanik produkcje z tego gatunku łączy jedno — hurtowe gromienie legionów przeciwników. Niezależnie od tego, czy w trakcie rozgrywki padać martwe będą demony z czeluści piekieł, ożywione zwłoki, czy też mitologiczne bestie, możemy być pewni, że przytoczone powyżej produkcje dostarczą nam masę satysfakcji z zabawy.

Przeczytaj też: Najlepsze gry podobne do Gothic

A jakie są Wasze odczucia związane z grami hack and slash? Jesteście w stanie wytypować swojego ulubionego przedstawiciela gatunku? A może całkowicie on do Was nie przemawia i wolicie bardziej tradycyjne podejście do RPG? Nie omieszkajcie podzielić się swoją opinią w komentarzach!

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.