Steam przekonuje się do gier bazujących na AI. Poważne zmiany na platformie Valve

Steam robot

Branża technologiczna, a co za tym idzie — też gamingowa, coraz chętniej spogląda w stronę możliwości oferowanych przez AI. Ogromne zainteresowanie rozwiązaniami opartymi o uczenie maszynowe sprawia, że giganci opracowują coraz to nowe narzędzia ułatwiające coraz bardziej realistycznych gier. Trend ten jest tak duży i tak dynamiczny, że nawet Valve postanowiło przekonać się do sztucznej inteligencji, ale na swoich zasadach.

Steam zezwoli na sprzedaż gier tworzonych przez AI, jest jednak jedno „ale”

This Girl Does not Exist
This Girl Does Not Exist, gra stworzona przez AI

Valve potwierdziło, że gry powstające z dużym udziałem sztucznej inteligencji zostaną ostatecznie dopuszczone do sprzedaży w sklepie Steam. Wymogi stawiane przed ich twórcami będą zgoła inne niż w przypadku „tradycyjnych” deweloperów. Dotychczas największą obawą wzbudzała kwestia praw autorskich, które pozycje opracowywane w głównej mierze przez AI mogły naruszać.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Z tego też powodu Valve wymagać będzie od osób tworzących gry we współpracy z Ai, aby wypełnili dodatkowe formularze, w których zadeklarują, że dany tytuł nie narusza praw cudzych dzieł. Na tym się jednak nie skończy, bo korporacja będzie sprawdzać, czy dana zawartość faktycznie jest zgodna z deklaracją.

Steam
Steam

Dodatkowo do dystrybucji trafią też produkcje wykorzystujące systemu Live AI. Oznacza to, że gry, które połączone są z serwerami wykorzystującymi sztuczną inteligencję do tworzenia zawartości (np. dialogi, postacie itp) także będą dostępne na Steamie. Podobnie jak w pierwszym przypadku, takie pozycje będą sprawdzane pod kątem zawartości, która na platformie uznawana jest za nielegalną.

W tym przypadku wprowadzony zostanie system raportowania, gdzie gracze będą mogli zgłaszać, jeśli AI stworzyć coś, czego raczej nie powinna i wcale nie chodzi tu o dziwaczne postacie czy glitche.

W tym miejscu jednak czeka rozczarowanie wszystkich, którzy liczą, że produkcje dla dorosłych bazujących na AI znajdą się w sklepie Steam. Na razie Valve nie zezwoli na taką dystrybucję, choć warto podkreślić tutaj zwrot „na razie”.

Przeczytaj też: Gry offline

Wychodzi więc na to, że niebawem na Steamie pojawi się całkiem sporo gier bazujących na sztucznej inteligencji. Ciężko na ten moment stwierdzić, czy wyjdzie to Steamowi i samym graczom na dobre, ale mowa o pewnym przełomie. A co Wy sądzicie na ten temat? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: GamesRadar+

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.