Najlepsze gry offline. TOP 10 świetnych tytułów, które nie wymagają internetu

Najlepsze gry offline

Nierzadko zdarza się, że nie mamy dostępu do sieci — czy to w trakcie podróży, czy też w domu. Nie oznacza to jednak, że nie mamy wtedy szansy spędzić miło czasu przy angażujących produkcjach. W takim przypadku na ratunek przychodzą nam najlepsze gry offline, dla których brak internetu nie stanowi żadnego problemu.

Niezależnie od tego, czy lubimy postrzelać, wcielić się w rolę szlachetnego paladyna, czy też preferujemy bardziej „arcade’owe” tytuły, w niniejszym zestawieniu z pewnością znajdziemy produkcję, która przypadnie nam do gustu. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze gry offline

Nic nie zastąpi relaksującego wieczoru spędzonego przed konsolą lub komputerem. Co jednak, jeśli nastąpi awaria i utracimy dostęp do internetu? Alternatywnie — jesteśmy w pociągu i chcemy sobie nieco umilić podróż, jednak bez przerwy tracimy sygnał, w związku z czym nie możemy polegać na tytułach wymagających połączenia z siecią? W takich przypadkach warto mieć pod ręką fajne gry offline.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Żyjemy w dobie gier-usług, a obecnie lwia część tytułów, nawet tych „singlowych”, w pewnym stopniu korzysta z funkcji sieciowych. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją pozycje, w które możemy grać wszędzie i o każdej porze nie martwiąc się o połączenie z internetem. Co ciekawe, nie zawsze są to starsze produkcje — wielu deweloperów nadal skupia się na tworzeniu pełnoprawnych i kompletnych produkcji, pozbawionych mikrotransakcji i wymogu bycia podpiętym do sieci.

Poniższa lista przedstawia najlepsze gry niewymagające dostępu do internetu, w które możemy zagrać zarówno na komputerach, jak i konsolach. Z oczywistych przyczyn wszystkie z nich przeznaczone są dla jednego gracza. Coś dla siebie znajdą więc nie tylko posiadacze pecetów, ale i konsol Xbox oraz PlayStation, a nawet Nintendo Switch.

Umieszczone na niej tytuły ulokowane zostały w losowej kolejności, a zajmowana przez nie pozycja w żaden sposób nie odzwierciedla ich jakości. Bez dalszego przeciągania — gorąco zachęcamy do zapoznania się z tekstem!

1. Baldur’s Gate 3

Baldur's Gate 3
Baldur’s Gate 3

Naszą listę otwiera tytuł, który udowodnił, że w obecnych czasach wciąż jest miejsce dla adaptacji klasycznych systemów RPG. Jeśli szukamy gry offline za darmo, to niestety źle trafiliśmy. Mimo to Baldur’s Gate 3 warte jest każde wydanej złotówki, a dzieło Larian Studios potrafi zapewnić setki godzin niesamowitej rozgrywki — a wszystko to bez potrzeby połączenia z siecią i mikrotransakcji.

Trzecia odsłona Wrót Baldura to kompletny produkt, który możemy przechodzić wielokrotnie i za każdym razem zostać czymś zaskoczonym. Rozbudowany kreator postaci, charyzmatyczni i zapadający w pamięć towarzysze oraz świetny wątek fabularny podzielony na trzy akty — nic dziwnego, że omawiana produkcja zdobyła uznanie graczy z każdego zakątku globu. Po więcej informacji zapraszamy do naszej recenzji Baldur’s Gate 3.

Zwiastun Baldur’s Gate 3
 • Rok wydania: 2023
 • Dostępne na: PC, PS5
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,9/10

Kup Baldur’s Gate 3

2. Elden Ring

Elden Ring
Elden Ring

Jeśli jesteśmy fanami serii Dark Souls, Elden Ring prawdopodobnie nie trzeba nam przedstawiać. Mimo że produkcja zawiera elementy sieciowe, jest ona w pełni grywalna bez połączenia z internetem. Jak na fajne gry offline przystało, tytuł dostarcza setek godzin dobrej zabawy, o ile zdecydujemy się sprostać stawianym nam wyzwaniom.

Elden Ring do najprostszych rozrywek nie należy. Wręcz przeciwnie — jako dzieło studia From Software, cechuje się on poziomem trudności, który najlepiej opisać przy użyciu słowa „wyśrubowany”. Nie zmienia to jednak faktu, że produkcja ta dostarcza masę satysfakcji, a pełen tajemnic, ogromny, otwarty świat wręcz zachęca do eksploracji i odkrywania jego sekretów.

Zwiastun Elden Ring
 • Rok wydania: 2022
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS5): 7,9/10

Kup Elden Ring

3. Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Tytuł traktujący o przygodach Arthura Morgana, wyprodukowany przez twórców serii Grand Theft Auto, to jedna z najlepszych gier na komputery oraz topowych produkcji na konsole Xbox One i PlayStation 4. Osadzone na Dzikim Zachodzie Red Dead Redemption 2 pozwala nam poczuć wiatr we włosach (o ile nie zasłonimy ich kowbojskim kapeluszem) podczas przemierzania bezdroży Ameryki Północnej na grzbiecie wiernego rumaka.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Nie tylko osoby szukające gry offline powinny zainteresować się rzeczonym tytułem. Z Red Dead Redemption 2 warto zapoznać się, aby na własne oczy zobaczyć, jak wygląda produkcja dopieszczona niemal do granic możliwości. Pełen detali, żywy świat sprawia, że możemy poczuć się jak jego część. Niezależnie od tego, czy postanowimy wcielić się w rolę wyjętego spod prawa banity, czy też bohatera, możemy być pewni wielu godzin przedniej zabawy.

Zwiastun Red Dead Redemption 2
 • Rok wydania: 2019
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 8,7/10

Kup Red Dead Redemption 2

4. The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim
The Elder Scrolls V: Skyrim

W przypadku, gdy interesują nas fajne gry offline, warto spojrzeć na The Elder Scrolls V: Skyrim. Produkcja Bethesda Softworks, która pierwotnie ukazała się na komputery oraz konsole PlayStation 3 i Xbox 360 doczekała się wydań na niemal wszystkie współczesne sprzęty (z lodówką włącznie, jeśli obsługuje ona Xbox Cloud Gaming).

Skyrim jest grą RPG, jednak nacisku nie położono na fabułę, a eksplorację. Od pierwszych chwil otrzymujemy wolną rękę, a teren całej prowincji staje przed nami otworem.

Co ciekawe, w TES V twórcy odeszli od typowego podziału postaci na konkretne klasy, tak charakterystycznego dla gier z tego gatunku. Umiejętności naszego herosa rozwijają się podczas ich używania i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wcielić się w opancerzonego maga ciskającego lodowe zaklęcia lub wygadanego złodzieja wspomagającego się magią przywrócenia w trakcie walki.

Zwiastun The Elder Scrolls V: Skyrim
 • Rok wydania: 2011
 • Dostępne na: PC, PS3, PS4, PS5, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dialogi)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,6/10

Kup The Elder Scrolls V: Skyrim

5. Crusader Kings 3

Crusader Kings 3
Crusader Kings 3

Jeśli interesują nas fajne gry offline bez internetu, a ponadto mamy chętkę na produkcję z gatunku strategii, Crusader Kings 3 powinno przypaść nam do gustu. W tytule wyprodukowanym przez Paradox wcielamy się we władcę wybranego regionu, a naszym zadaniem jest poprowadzenie go do chwały na przestrzeni dwóch stuleci.

Czas jest jednak bezwzględny, a prędzej czy później schedę po naszym herosie przejmą jego potomkowie. W Crusader Kings 3 musimy mieć na uwadze wiele czynników, a początki średniowiecza, w którym osadzono akcję, były niezwykle brutalnym okresem w historii ludzkości. Z tego też powodu powinniśmy być gotowi na wszystko — dyplomacja często nie wystarczy, aby utrzymać naszą dynastię u władzy.

Zwiastun Crusader Kings 3
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS5, Xbox Series X|S
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,4/10

Kup Crusader Kings 3

6. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Szukając gry offline bez internetu, nie sposób zapomnieć o chyba najważniejszej polskiej produkcji. Wiedźmin 3 oferuje ogromny świat do eksploracji, tony zadań do wykonania i niezapomniany wątek fabularny — a wszystko to bez potrzeby bycia podpiętym do sieci.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Wcielamy się w rolę znanego z kart książek Andrzeja Sapkowskiego oraz poprzednich odsłon gry Geralta, który rusza na poszukiwanie swojej przybranej córki Ciri. Jak się jednak okazuje, nie jest to proste zadanie, a po drodze wiedźmin uwikła się w wiele wydarzeń i napotka starych znajomych, którzy niejednokrotnie będą potrzebowali jego pomocy.

Wiedźmin 3: Dziki Gon jest pozycją obowiązkową nie tylko dla osób szukających produkcji do zabawy bez dostępu do sieci i fanów gatunku RPG, ale dla wszystkich graczy. Dzieło studia CD Projekt RED dostarcza niesamowitych przeżyć i jeśli ktoś do tej pory nie miał okazji się z nim zapoznać, powinien jak najszybciej ten błąd naprawić.

Zwiastun Wiedźmin 3: Dziki Gon
 • Rok wydania: 2015
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dialogi)
 • Ocena graczy na Metacritic (PS4): 9,2/10

Kup Wiedźmin 3: Dziki Gon

7. Jazz Jackrabbit 2

Jazz Jackrabbit 2
Jazz Jackrabbit 2

Tym razem gratka dla fanów platformówek i dowód na to, że stare gry są w stanie dostarczyć kupę dobrej zabawy. W Jazz Jackrabbit 2 wcielamy się w tytułowego królika Jazza, jego nieco zakręconego brata imieniem Spaz lub najbardziej rozgarniętą z całej trójki rodzeństwa Lori (dołączyła ona do drużyny wraz z dodatkiem The Secret Files). Wyposażeni w pistolet ruszamy powstrzymać złego żółwia, który pragnie napisać na nowo historię świata przy pomocy wehikułu czasu.

W trakcie przygody przemierzymy wiele ciekawych i pięknie zaprojektowanych poziomów, wypełnionych po brzegi łakociami, kryształami, wrogami oraz, przede wszystkim, nowymi rodzajami amunicji. Naszą zręczność przetestują także okazjonalne walki z bossami.

Na szczególną pochwałę zasługuje przede wszystkim ścieżka dźwiękowa, która po dziś dzień trzyma się nad wyraz dobrze i jest niezwykle przyjemna dla ucha. Jeśli szukamy gry offline, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca na dysku — Jazz Jackrabbit 2 będzie świetną propozycją.

Zwiastun Jazz Jackrabbit 2
 • Rok wydania: 1998
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: nie
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,7/10

Kup Jazz Jackrabbit 2

8. Hades

Hades
Hades

Dumny przedstawiciel gatunku roguelike, który nie bez kozery znalazł się na naszej liście przedstawiającej fajne gry offline. Wcielamy się w rolę Zagreusa — syna Hadesa, pragnącego za wszelką cenę wydostać się z domeny ojca, testując przy tym granice jego cierpliwości.

Pomyliłby się przy tym ten, kto sądzi że „rogale” mają miałką i płytką fabułę. Świat Hadesa pełen jest ciekawych postaci, z którymi możemy prowadzić rozmowy, a nawet nawiązywać relacje.

Jednym z największych atutów dzieła Supergiant Games jest bez wątpienia jego główny bohater. Wspomniany już Zagreus może pochwalić się sporymi pokładami charyzmy, które sprawiają, iż niemal natychmiast zaczynamy darzyć go sympatią. Sama rozgrywka jest pełna akcji, a możliwe kombinacje uwzględniające różne rodzaje broni i otrzymane dary sprawiają, że Hades prędko się nie nudzi.

Zwiastun Hades
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Kup Hades

9. Doom Eternal

Doom Eternal
Doom Eternal

Jeśli od gry offline oczekujemy ton akcji, hord demonów oraz zaskakująco głębokich i złożonych sekwencji wymiany ognia — dobrze trafiliśmy. Doom to strzelanka, w której wcielamy się w postać Slayera pragnącego wyrwać ziemię ze szponów Piekła. Naszym wiernym towarzyszem jest pełen arsenał broni — od klasycznej strzelby, przez wyrzutnię rakiet, po miotacz płomieni umieszczony na ramieniu herosa.

Na uwagę zasługują także zabójstwa chwały, czyli niezwykle widowiskowe (a przy tym brutalne) wykończenia wrogów, które nagradzają nas zdrowiem, pancerzem lub amunicją, w zależności od tego, przy pomocy jakiego narzędzia uporaliśmy się z oponentem. Ukończenie kampanii zajmie nam od kilku do kilkunastu godzin, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił na wyższych poziomach trudności lub postarać się odkryć wszystkie sekrety.

Zwiastun Doom Eternal
 • Rok wydania: 2020
 • Dostępne na: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dialogi)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 8,8/10

Kup Doom Eternal

10. Warcraft III: The Frozen Throne

Warcraft 3 - The Frozen Throne
Warcraft III: The Frozen Throne

Nasze zestawienie przedstawiające najlepsze gry offline zamyka klasyczna strategia i tytuł, który po części przyczynił się do sukcesu jednej z najlepszych MMORPG na świecie. Warcraft III, bo o tym tytule oczywiście mowa, to RTS z pełnego zdarzenia. Cztery dostępne frakcje są niezwykle zróżnicowane, a fantastyczny świat Azeroth jest jednym z najciekawszych uniwersów, z jakimi przyjdzie się nam spotkać.

Zabawę znacząco rozbudowuje dodatek The Frozen Throne, który przedstawia bezpośrednią kontynuację wydarzeń z podstawowej wersji gry i skupia się na perypetiach dwójki bohaterów — Arthas oraz Illidana. Nie sposób przy tym nie wspomnieć o prężnie działającej scenie moderskiej. To w końcu Warcraftowi III zawdzięczamy powstanie gatunku MOBA, a wszystko to dzięki modyfikacji Defense of the Ancients, szerzej znanej jako Dota.

Zwiastun Warcraft III: The Frozen Throne
 • Rok wydania: 2003
 • Dostępne na: PC
 • Polska wersja językowa: tak (napisy + dialogi)
 • Ocena graczy na Metacritic (PC): 9,2/10

Kup Warcraft III: The Frozen Throne

Najlepsze gry offline – podsumowanie

I tym oto akcentem kończy się nasze zestawienie prezentujące fajne gry offline na PC i konsole. W dobie wszechobecnych gier-usług wymagających bezustannego połączenia z siecią warto czasem pamiętać o tytułach, które go nie potrzebują. Na naszym dysku zawsze powinna znajdować się choć jedna tego typu produkcja, aby w razie potrzeby uchronić nas przed nudą.

Przeczytaj też: Najlepsze gry podobne do Genshin Impact

A jak Wy zapatrujecie się na granie offline? Macie swoje ulubione produkcje, które działają bez internetu? Wspominacie miło niektóre z nich, czy też wręcz przeciwnie — preferujecie tytuły multiplayer oraz te posiadające funkcje sieciowe? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
Kupuj taniej w PS Store
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.