Steam przegrywa w sądzie z Unią Europejską. Geoblokada tańszych kluczy niezgodna z europejskim prawem

Steam

Już w 2017 roku Komisja Europejska ogłosiła, że przyjrzy się Valve oraz pięciu innym wydawcom ze względu na podejrzenie stosowania praktyk antykonkurencyjnych. Chodziło o obustronną zgodę na geoblokadę kluczy na Steamie. Teraz sąd odrzucił argumentację amerykańskiej firmy i przyznał rację europejskim urzędnikom.

Valve przegrywa rozprawę z Komisją Europejską w sprawie geoblokady kluczy

Steam
Steam

W 2021 roku Komisja Europejska nałożyła na Valve, Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media i ZeniMax karę wynoszącą łącznie 7,8 miliona euro (ok. 36 milionów złotych). Chodziło o potencjalne naruszenie europejskich zasad konkurencji poprzez ograniczenie cen detalicznych lub wykluczenie niektórych klientów ze względu na ich narodowość lub lokalizację.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Valve próbowało przekonać sąd, że jest inaczej. Linią obrony było stwierdzenie, że wydawcy mają prawo do stosowania różnych cen w danych krajach.

Sąd odrzucił jednak tę argumentację i przyznał rację Komisji Europejskiej. W uzasadnieniu decyzji podano, że „operator platformy Steam, Valve i pięciu wydawców gier na komputery PC bezprawnie ograniczyli transgraniczną sprzedaż niektórych gier, które są kompatybilne z tą platformą”.

Sąd stwierdził, że Komisja ustaliła zgodnie z wymaganym standardem prawnym istnienie porozumienia lub uzgodnionej praktyki między Valve a każdym z pięciu wydawców, której celem było ograniczenie importu równoległego poprzez geoblokowanie kluczy umożliwiających aktywację i, w niektórych przypadkach, korzystanie ze spornych gier na platformie Steam.

Blokada geograficzna miała na celu uniemożliwienie zakupu gier wideo, dystrybuowanych w niektórych krajach po niskich cenach, przez dystrybutorów lub użytkowników znajdujących się w innych krajach, w których ceny są znacznie wyższe. W związku z tym przedmiotowa geoblokada nie miała na celu ochrony praw autorskich wydawców gier na PC, ale została wykorzystana do wyeliminowania importu równoległego tych gier i ochrony wysokich kwot tantiem pobieranych przez wydawców lub marż uzyskiwanych przez Valve.

Decyzja sądu ws. rozprawy Valve vs KE

Zobacz też: Laptop gamingowy do 10000 zł

Ciągnące się od 6 lat postępowanie KE możemy więc uznać za zakończone. Najpewniej teraz Valve będzie musiało zwyczajnie uiścić opłatę za rzeczywiste złamanie unijnego prawa.

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2651 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KAPITALNA OKAZJA
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.