PS4 uratowało tonące AMD! Sukces konsoli uchronił producenta układów przed katastrofą

AMD i PS4

Pomimo już ponad dekady na karku PS4 uchodzi za jedną z najlepszych (o ile nie najlepszą) konsolę, jaka kiedykolwiek wyszła. O sukcesie tego sprzętu świadczy nie tylko popularność wśród graczy, ale także liczba sprzedanych egzemplarzy na całym świecie, która spokojnie przekracza 117 milionów. Okazuje się, że dzięki temu nie tylko Sony zyskało, ale także firma, która odpowiadała za dostarczanie Japończykom układów niezbędnych do produkcji. Mowa oczywiście o AMD.

Wysoka sprzedaż PS4 pomogła AMD wyjść z kryzysu

O co dokładnie chodzi? Ano na linkedinowym profilu niejakiego Renato Fragale, który w AMD jest aktualnie starszym dyrektorem ds. klientów OEM i klientów z branży gier widnieje całkiem ciekawa informacja nie tyle na temat jego kariery, a historii jego firmy, która współpracowała (i nadal współpracuje) z Sony. Twierdzi on bowiem, że dzięki sukcesowi PS4, jego firma uniknęła bankructwa.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Zarządzał 15-osobowym zespołem zajmującym się rozwojem produktu dla Sony PlayStation 4 (PS4), który do tej pory sprzedał się w ponad 91 milionach sztuk. Postrzegany jako jeden z najbardziej udanych startów w historii AMD, który pomógł AMD uniknąć bankructwa. 

Fragment opisu posady piastowanej przez Renato Fragale

Rzadko się zdarza, aby pracownik jakiejkolwiek firny wspominał w taki sposób, że współpraca z inną spółką pomogła uniknąć bankructwa, więc jest to nie lada niespodzianka. Z drugiej strony taki wpis nie jest zupełnie pozbawiony sensu, bo faktycznie sprzedaż PS4 mogła być dla AMD niezłym motorem napędowym. Sony musiało bowiem dostarczać do sklepu coraz to więcej konsol, a więc musiało zapłacić producentowi układów APU za możliwe jak najszybsze tworzenie i wysyłanie podzespołów niezbędnych do produkcji.

Nie jest też wielkim odkryciem, że takie umowy między firmami opiewają na miliardy dolarów, których AMD w tamtym czasie potrzebowało niczym powietrza. Amerykański producent był w tamtym czasie poważnie zadłużony, a wycena giełdowa spółki bliska była najniższych poziomów w całej swojej historii.

Wszystko zaczęło się odmieniać w momencie objęcia posady CEO przez Lisę Su, która wyprowadziła przedsiębiorstwo z poważnego kryzysu, ale jak widać także dzięki znakomitej sprzedaży PS4. Teraz takie problemy zdają się już historią, bo AMD zdaje się mieć teraz bardziej stabilną sytuację niż przed dekadą.

Nawet teraz amerykańska spółka współpracuje zarówno z Sony, jak i Microsoftem, dostarczając układy do PS5 oraz Xbox Series X|S. Nawet jeśli sprzedaż tych konsol jest niższa i raczej daleko im do sukcesu PS4, to nadal jest to bardzo stabilna gałąź, z której AMD chętnie korzysta. Trzeba przyznać, że jest to całkiem ciekawa historia.

Źródło: LinkedIn, Twitter/X: Timur222, cnn.com

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z OSTATNIEJ SZANSY NA ZAKUP XGPU DO 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.