The Day Before to jedno wielkie oszustwo? Gracze przeprowadzili śledztwo i oskarżają twórców o plagiat

The Day Before

W ostatnim czasie zrobiło się naprawdę głośno na temat The Day Before, czyli nadchodzącej produkcji od studia Fntastic. Nie jest to jednak ten typ popularności, na którą liczyli deweloperzy, bo po ostatnich zawirowaniach wokół znaku towarowego oraz udostępnionego tydzień temu gameplayu opinie o grze nie były najlepsze. Problemów może przybywać, bo uważni gracze dopatrzyli się w nadesłanych materiałach śladów, które wskazują, że projekt ten to jedno wielkie oszustwo.

Gracze zarzucają, że The Day Before to jeden wielki plagiat, a studio odpowiada na oskarżenia

Bardziej spostrzegawczy gracze dopatrzyli się na ostatnio udostępnionym materiale, że pierwsze cztery ujęcia z filmu są takie same jak te z gry Call of Duty Black Ops – Cold War. Nie byłoby z tym problemu, gdyby były tylko podobne, lecz fragmenty są wręcz identyczne, co widać na powyższym wideo.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Takie „niezbyt subtelne nawiązania” pojawiły się także w kontekście The Last of Us. W przypadku tego tytułu porównane fragmenty spotkania z zombie, są faktycznie takie same i nieznacznie różnią się detalami w tle. Dodatkowo samo logo gry jest bardzo podobne do tego, które posiada produkcja od Naughty Dog.

Na fali piętrzących się oskarżeń deweloperzy ze studia Fntastic postanowili najpierw tłumaczyć, że nie posiadają działu odpowiedzialnego za marketing, a wszystkie zebrane środki idą bezpośrednio na tworzenie The Day Before.

Gdy wytłumaczenie tego rodzaju nie przekonały graczy, deweloperzy wystosowali bardzo nietypowe oświadczenie, w którym nie odnoszą się do zarzutów, zamiast tego zarzucają obserwatorom sianie dezinformacji.

Wszyscy żyjemy w czasach dezinformacji i niesprawdzania faktów. Każdy może powiedzieć cokolwiek dla wyświetleń i ktoś w to uwierzy. Dezinformacja musi być zwalczana, ponieważ może zaszkodzić nie tylko nam, ale także innym zespołom niezależnym i małym/średnim studiom. Ma to również psychiczny wpływ na członków takich zespołów. Po wydaniu The Day Before, pomyślimy, jak pomóc początkującym deweloperom radzić sobie z oszustwami i przeznaczymy na to środki.

Niszczenie jest łatwe. Tworzenie jest trudne.

Studio Fntastic

Oczywiście słowa te nie uspokoiły fanów, a patrząc po komentarzach pod tym komunikatem, przyniosły skutek odwrotny do zamierzonego. Niektórzy z obserwatorów zasugerowali, żeby deweloperzy po prostu zastanowili się nad stworzeniem małego oddziału marketingowego, który zadbałby o lepszą transparentność i przejrzystość całego projektu.

Przeczytaj też: Klawiatura mechaniczna do 100 zł

Cała sytuacja wygląda naprawdę nieciekawie i na razie wiele wskazuje na to, że ostatnie odkrycia mogą zrujnować ostatnie lata pracy całego studia. Mimo tych dość wiarygodnie wyglądających dowodów warto wstrzymać się z wszelkimi wyrokami do premiery tego projektu, jednak zaufanie potencjalnych fanów zostało mocno nadszarpnięte. Zapewne wszystko okaże się po debiucie The Day Before, który według zapewnień deweloperów ma nastąpić pod koniec 2023 roku.

O autorze
Przemysław Paterek
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Swoją przygodę z grami zaczynał od Mario Tennis na Gameboya Color. Wielki fan RPG-ów i strategii. Średnio co kilka miesięcy musi przejść od nowa Gothica. Zobacz więcej...

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
TAKIEJ PROMOCJI NIE BYŁO OD 2 LAT!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.