Kontrowersje wokół The Game Awards. Nominacja jednej z gier wywołała burzliwą dyskusję

dave the diver

Dwa tygodnie poznaliśmy nominacje do tegorocznych nagród The Game Awards. Wśród gier pretendujących do miana najlepszej gry indie, znalazło się Dave the Diver. Gracze poddają jednak tę nominację w wątpliwość, w związku z czym w sieci wybuchła dyskusja, w którą zaangażował się organizator gali Geoff Keighley.

Gracze poddają w wątpliwość nominację Dave the Diver do najlepszej gry indie

Jak niedawno informowaliśmy, jeśli chodzi o The Game Awards 2023 brak Starfielda w nominacji na najlepszą grę roku rozczarował wielu graczy. Jednak uwagę zwrócił nie tylko fakt nieuwzględnienia w tej kategorii produkcji Bethesdy. Wiele osób zauważa bowiem, że wśród nominacji do najlepszej gry indie znalazł się tytuł, który ma duże wsparcie ogromnego wydawcy, co według komentujących kłóci się z definicją gatunku.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Mowa mianowicie o pixelartowej produkcji Dave the Diver, która rzeczywiście wygląda jak przedstawiciel gatunku indie. Gra została niezwykle ciepło przyjęta przez użytkowników Steama, uzyskując „przytłaczająco pozytywne” oceny (97% z ponad 73 tysięcy recenzji zachwala tytuł). W wątpliwość poddany został jednak fakt, jakoby Dave the Diver miało być faktycznie grą niezależną.

Choć za produkcję odpowiada niewielkie studio Mintrocket, posiada ono wsparcie południowokoreańskiego wydawcy Nexon. Firma wygenerowała w 2021 roku 1,8 miliarda dolarów przychodu. Według wielu komentujących sprawę, uwzględnienie Dave the Diver w kategorii najlepszej gier indie jest w takim wypadku nieodpowiednim wyborem.

Do sprawy odniósł się również sam organizator gali The Game Awards. Geoff Keighley podczas sesji Q&A obronił decyzji o nominowaniu wspomnianej produkcji do tytułu najlepszej gry indie.

Niezależność może mieć inne znaczenie dla wielu ludzi. Można dyskutować, czy niezależność determinuje budżet gry, źródło finansowania, czy może wielkość zespołu? Czy może jest to rodzaj niezależnego ducha gry, co oznacza mniejszą grę, która jest w pewnym sensie inna od reszty? Myślę, że każdy ma swoje własne zdanie na ten temat, a my naprawdę zdajemy się na nasze jury składające się ze 120 globalnych mediów, które głosują na te nagrody, aby zdecydować, czy coś jest niezależne, czy nie.

Geoff Keighley

Zobacz też: Gry podobne do Cyberpunk 2077

Keighley przypomniał również, że przez wielu Death Stranding uznawane jest za produkcję niezależną i podobne dyskusje toczyły się już we wcześniejszych latach. Gracze powinni natomiast uszanować decyzję jury i nawet głosy sprzeciwu nie wpłyną na zaistniałą sytuację. Przypomnijmy, że Dave the Diver konkuruje w kategorii gier niezależnych z Dredge, Cocoon, Viewfinder i Sea of Stars. Wspomniane tytuły nie posiadały jednak tak dużego wsparcia.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
GIFTCARDY ZNÓW W PROMOCJI!
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.