Duży wydawca mocno ogranicza sprzedaż pudełkowych gier na PC! To początek końca fizycznych kopii?

THQ Nordic

Dystrybucja gier już od długiego czasu odchodzi od fizycznych wydań na rzecz cyfrowych wersji, które można kupować na dedykowanych ku temu platformach. Dzisiaj dotarły do nas informacje, że jeden z dużych wydawców postanowił w dosyć drastyczny sposób ograniczyć sprzedaż pudełkowych wydań nadchodzących produkcji na PC. W tym przypadku mowa wręcz o początku końca popularnych wśród graczy fizycznych wydań.

THQ Nordic mocno ogranicza sprzedaż fizycznych wydań gier

Gry THQ Nordic
THQ Nordic — gry

Zgodnie z przekazanym komunikatem THQ Nordic ogłosiło dzisiaj, że każda przyszła premiera gry na PC w pudełkowym wydaniu będzie miała bardzo mały, wręcz limitowany nakład – co można rozumieć jako rezygnację z pudełek. Wszystkie fizyczne wersje będą okraszone też numerami seryjnymi i to bez względu na to, czy mowa o wersji standardowej czy kolekcjonerskiej.

Co więcej, to fakt, że sama ta dystrybucja będzie działać na specjalnych zasadach, bo część z tej ograniczonej puli dostępna będzie tylko w sklepie THQ Nordic Vienna, kolejna partia pojawi się w sklepach internetowych wydawcy lub u wybranych partnerów. Najciekawsze zaś zdaje się to, że reszta limitowanego nakładu trafi do Embracer Games Archive w formie pamiątki.

W dalszej części komunikatu pojawiło się także potwierdzenie, iż THQ Nordic w niedalekiej przyszłości zbierze informacje na temat konkretnych nakładów nadchodzących gier, które trafią na PC i objęte będą tym programem. Jednocześnie potwierdzone zostało, które z tytułów będą wydawane już w tym ograniczonym nakładzie:

 1. Gothic 1 Remake
 2. Alone in the Dark
 3. Trine 5
 4. Tempest Rising
 5. Last Train Home
 6. Wreckreation
 7. Space for Sale
 8. Outcast II

Dla lepszego zobrazowania nowego systemu THQ Nordic postanowiło posłużyć się przykładem debiutującego już 14 lipca 2023 roku Jagged Alliance 3. Nakład tej gry w przypadku fizycznej wersji standardowej na PC to 2500 egzemplarzy, a więc:

 • 1500 sztuk wersji niemieckiej, które oznaczone zostały numerami seryjnymi 1-1500 będą rozdzielone następująco:
  • 20 sztuk pojawi się w sklepie THQ Nordic Vienna
  • 1480 sztuk będzie dostępnych w sklepie internetowym i wybranych niemieckich sklepach
 • 999 egzemplarzy z edycji międzynarodowej, które będą miały numery seryjne od 1501 do 2499, pojawią się w internetowym sklepie THQ Nordic oraz w innych wybranych sklepach (również w Polsce)
 • Jedna kopia o numerze 2500 zostanie przesłana do Embracer Games Archive

W przypadku edycji kolekcjonerskiej na cały świat wysłane zostanie łącznie 750 sztuk, z czego jedna trafi do wspomnianego wyżej muzeum.

Jagged Alliance 3 edycja kolekcjonerska
Jagged Alliance 3 – edycja kolekcjonerska

Wydanie nazwane Jagged Alliance 3 Vienna Store Collector’s Edition będzie podlegać zasadom podobnym do wersji standardowej. Tutaj nakład ograniczony będzie do 200 sztuk na cały świat, z czego połowa trafi do sklepu THQ Nordic Vienna oraz innego sklepu internetowego wydawcy. Pozostałe egzemplarze zostaną przekazane „do celów PR-owych oraz dla dewelopera Haemimont”.

Przeczytaj też: Gry singleplayer

Warto w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, że ograniczenia dotyczyć będą wyłącznie wersji na PC, a w komunikacie prasowym nie podniesiono kwestii wydań na konsole. Mimo wszystko dla wielu graczy będzie to bardzo bolesna informacja, zważywszy na fakt niemałej popularności fizycznych wydań, zwłaszcza wśród nieco starszych osób. Nie wiadomo też, czy w ślad za THQ Nordic nie pójdą inne przedsiębiorstwa, które upatrzą w tym zapewne konkretną szansę na oszczędności.

Kup Gothic 1 Remake

Na końcu trzeba też pamiętać, że ograniczenie podaży wydań fizycznych zadziała na wyobraźnie nie tylko kolekcjonerów, ale też skalperów, którzy mogą znaleźć w tym dodatkowe źródło zarobku, obracając bardziej pożądanymi grami.

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Zastanawiasz się nad zakupem subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate lub PS Plus? A może chcesz robić tańsze zakupy w PlayStation Store?

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
OKAZJA ALERT
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.