Polski urząd ds. konkurencji wszczyna postępowanie w sprawie gier! Sprawdzi, czy płacimy za nie za dużo

UOKiK

Ostatnio wśród rodzimych graczy wybuchła mała afera, związana z ceną Hades 2 w Polsce. Ostatecznie wobec protestu graczy zapłacimy za niego mniej, ale najwidoczniej jeden kamień ruszył lawinę. Między innymi tej sprawie postanowił bowiem przyjrzeć się UOKiK, który sprawdzi, jak wygląda konkurencja na tym polu.

UOKiK wszczyna postępowanie w sprawie rynku gier wideo

Czy rynek gier wideo zmaga się ze zjawiskiem nieuczciwej konkurencji? Pytanie to zostało ostatnio postawione przez polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

■■■■■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■

Sprawa dotyczy dostawców platform dystrybucji cyfrowej – przede wszystkim PlayStation Store i Steama. Ten model sprzedaży gier może prowadzić do faworyzowania większych firm, co zostanie teraz dokładnie sprawdzone.

Rynek cyfrowej dystrybucji gier wypiera sprzedaż tradycyjną. Gracze coraz rzadziej kupują gry w pudełkach, lecz zaopatrują się w cyfrowe kopie na platformach sprzedaży online. Jednocześnie widzimy, że na tym rynku może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję ze strony największych graczy. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem kontrolę u trzech przedsiębiorców. Obecnie analizujemy zebrany materiał dowodowy.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny

Jak informuje Urząd, przeprowadzono już pierwsze kontrole w jednej ze spółek Sony i u dwóch twórców i wydawców gier w Polsce. Zebrany w ten sposób materiał pomoże ustalić, czy doszło do złamania prawa, co mogło spowodować „wykluczenie konkurencyjnych platform, zaawansowaną eksploatację twórców i wydawców gier, a także wyższe ceny dla graczy”.

Warto zaznaczyć, że na razie postępowanie jest wyjaśniające, czyli nie toczy się przeciwko żadnemu konkretnemu podmiotowi. Dopiero jego zakończenie postawi wniosek w postaci postępowania antymonopolowego i postawienia zarzutów. Jeśli tak będzie, być może UOKiK nałoży na firmy łamiące prawo karę w postaci do 10% obrotu. Z kolei odpowiedzialni za to menadżerowie mogą zostać ukarani karą pieniężną w wysokości do 2 milionów złotych.

Jak widać, coś zaczęło się zmieniać, a po wielu latach właściwe organy nareszcie postanowiły dokładnie zbadać sytuację rodzimych graczy. Miejmy nadzieję, że pozwoli to na poprawę ich dosyć nieciekawej sytuacji.

Źródło: UOKiK , Pexels (grafika główna)

O autorze
Adrian Witczak
Redaktor działów Newsy & Promocje | Recenzent

Fan gier strategicznych, akcji i RPG. Swoje pierwsze kroki z grami stawiał przy PS2 i PC, obecnie preferuje bardziej platformy "Zielonych".

Liczba wpisów: 2502 (w redakcji od 17.11.2022)

Niektóre odnośniki w powyższej publikacji to linki afiliacyjne. Jeżeli klikniesz taki link i dokonasz zakupu, otrzymamy niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. | Etyka redakcyjna

Dyskusja na temat wpisu

Prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. Mimo że pozwalamy na komentowanie osobom bez konta na platformie Disqus, to i tak zalecamy jego założenie, bo wpisy gości często trafiają do spamu.

Ładowanie kolejnych wpisów...
XBOX GAME PASS ULTIMATE ZNÓW NAWET 85% TANIEJ
Zgłaszanie błędu

Błędy zdarzają sie każdemu, nawet nam. Jeżeli uważasz, że w niniejszej publikacji coś się nie zgadza, to poinformuj nas o tym korzystając z formularza poniżej. Autor tekstu otrzyma Twoje zgłoszenie, dzięki czemu będzie mógł go poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.